POLITIK: Bildades ur protest mot strippklubb

2022 10 11

Det gick illa för Fi på både riks- och lokalnivå, förutom i Kiruna.

På riksnivå gick det illa för Feministiskt initiativ. Man samlade 0,05 procent av rösterna.

Och i kommunerna i Gnesta, Göteborg, Stockholm, Uppsala och Lund ramlade man ur fullmäktige.

Men i Kiruna är framgångarna totala.

– Det finns en jargong kvar som har sin grund i den toxiska maskuliniteten, vi står som en motpol till det, poängterar Lisa Forsberg ordförande för Fi Kiruna, till tidningen Syre.

Samlade 3,6 procent

Partiet samlade imponerande 3,6 procent av rösterna i den norrbottniska kommunen. Det ger två mandat och en plats i styret tillsammans med Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Samelistan/Sámelistu.

Tillsammans får de 27 av de 45 mandaten i kommunfullmäktige fördelat på Socialdemokraterna (19 mandat), Vänsterpartiet (4), Feministiskt initiativ (2) och Samelistan (2).

”Jättekul och glädjande”

– Det känns jättekul och väldigt glädjande, framhåller Forsberg för tidningen.

Hon tillägger:

–  Socialdemokraterna fick ett väldigt stort mandat och nu väljer de att samarbeta i en i princip helt vänster-koalition. Det känns kul för oss som står så pass långt på den sidan att få vara en del av den koalitionen.

Fi kom in i fullmäktige första gången 2014 och satt då i kommunledningen till 2018 för att sedan, 2018–2022, sitta de i opposition mot en koalition av högerpartier.

Protest mot strippklubb

Nu är de åter i styret. Detta lyckosamma arbete av ett parti som startade sitt lokala engagemang i gruvstaden 2013 och då som en protest mot en strippklubb.

– Kiruna är en industristad. Det finns fortfarande kvar en kultur där det ges utrymme för en hårdare jargong. Inte minst runt fikaborden på arbetsplatserna, understryker partiets ordförande för DN.

Förutom hårt arbete dryftar många frågan hur det kan gå så bra för ett parti som tappar på så många ställen.

– Det finns antagligen en grupp yngre som känner att det behövs en annan bild av Kiruna, menar Simon Matti, professor i statsvetenskap på Luleå tekniska universitet, till DN.

Foto: M Hagwall

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen