POLITIK: Bildades ur protest mot strippklubb

2022 10 11

Det gick illa för Fi på både riks- och lokalnivå, förutom i Kiruna.

På riksnivå gick det illa för Feministiskt initiativ. Man samlade 0,05 procent av rösterna.

Och i kommunerna i Gnesta, Göteborg, Stockholm, Uppsala och Lund ramlade man ur fullmäktige.

Men i Kiruna är framgångarna totala.

– Det finns en jargong kvar som har sin grund i den toxiska maskuliniteten, vi står som en motpol till det, poängterar Lisa Forsberg ordförande för Fi Kiruna, till tidningen Syre.

Samlade 3,6 procent

Partiet samlade imponerande 3,6 procent av rösterna i den norrbottniska kommunen. Det ger två mandat och en plats i styret tillsammans med Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Samelistan/Sámelistu.

Tillsammans får de 27 av de 45 mandaten i kommunfullmäktige fördelat på Socialdemokraterna (19 mandat), Vänsterpartiet (4), Feministiskt initiativ (2) och Samelistan (2).

”Jättekul och glädjande”

– Det känns jättekul och väldigt glädjande, framhåller Forsberg för tidningen.

Hon tillägger:

–  Socialdemokraterna fick ett väldigt stort mandat och nu väljer de att samarbeta i en i princip helt vänster-koalition. Det känns kul för oss som står så pass långt på den sidan att få vara en del av den koalitionen.

Fi kom in i fullmäktige första gången 2014 och satt då i kommunledningen till 2018 för att sedan, 2018–2022, sitta de i opposition mot en koalition av högerpartier.

Protest mot strippklubb

Nu är de åter i styret. Detta lyckosamma arbete av ett parti som startade sitt lokala engagemang i gruvstaden 2013 och då som en protest mot en strippklubb.

– Kiruna är en industristad. Det finns fortfarande kvar en kultur där det ges utrymme för en hårdare jargong. Inte minst runt fikaborden på arbetsplatserna, understryker partiets ordförande för DN.

Förutom hårt arbete dryftar många frågan hur det kan gå så bra för ett parti som tappar på så många ställen.

– Det finns antagligen en grupp yngre som känner att det behövs en annan bild av Kiruna, menar Simon Matti, professor i statsvetenskap på Luleå tekniska universitet, till DN.

Foto: M Hagwall

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 11

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Folk tror det är förbjudet att göra på flygplan – är fullt tillåtet

2025 05 09

Det vimlar av förbud och regler ombord på flygplan.

Inga kompromisser kan göras med säkerheten när folk ska transporteras i luften med en mil ned till marken.

Exempelvis har flera flygbolag, inklusive Ryanair, övervägt att förbjuda powerbanks efter att ett flygplan i Sydkorea drabbats av en våldsam brand strax före avgång.

En del regler handlar dock om själva upplevelsen ombord.

Bland annat diskuteras förbud mot att kunna fälla ned stolen och så sent som i vintras planerade det amerikanska flygbolaget Spirit Airlines att upprätta klädkoder för sina passagerare.

Avlivar myten

En sak som många tror är förbjudet, men som i själva verket är tillåtet, är att ta med egen mat ombord.

Det berättar flygvärdinnorna Sophie Moss och Mikkel Dammen för den norska tidningen Din Side.

– Många är inte medvetna om att det är tillåtet att ta med matsäck. Om du vill kan du spara lite pengar på det. Jag packar ofta wraps i aluminiumfolie så att jag kan slänga omslaget när jag är klar med att äta, säger Sophie Moss.

LÄS MER: Flygbolag inför klädkod – passagerare kan stoppas i dörren

Betalar i onödan

Enligt flygvärdinnorna är det dessutom många som lägger onödigt mycket pengar på att köpa vattenflaskor efter säkerhetskontrollen, eftersom det inte är tillåtet att ta med sig mer än 100 milliliter vätska.

Men då tänker man inte tillräckligt långt.

– Det finns vattenstationer på de flesta flygplatser. Så ta med en tom vattenflaska och spara pengar, säger Mikkel Dammen.

Kan bli en dyr flaska

Det sistnämnda rådet kan dock bli dyrköpt. Åker du till exempel med Ryanair måste flaskan få plats i ditt handbagage. Sticker vattenflaskan ut riskerar väskan att bli för stor och du kan drabbas av höga böter.

Det fick journalisten Ruby Flanagan erfara när hon flög hem från Dublin med just Ryanair.

– Jag har hört talas om några galna Ryanairavgifter under mina år, men det här är den absolut värsta, sade konsumenträttsexperten Martyn James till Mirror efteråt.

LÄS MER: Skarp kritik mot petig regel hos Ryanair – Experten: “Värsta jag hört”

Foto: SAS Group

Text: Redaktionen