Polissverige i sorg efter tragedin

2021 10 04

Sveriges poliskår sörjer sina två kollegor som omkom så tragiskt vid trafikolyckan i Småland. Klockan 12 i dag hålls en nationell tyst minut med flaggning på halv stång.

Det var på söndagseftermiddagen som två poliser förlorade livet tillsammans med konstnären Lars Vilks när de kolliderade med en lastbil på E4:an i Markaryd.

Dödsbudet kommer bara några månader efter att polisen Andreas Danman mördades i Göteborg. Han hedrades med en tyst minut och på bilden ovan ses Polisen Norrmalm när de hedrade Danman i juli. Nu är det tyvärr dags för en tyst minut igen inom polisen. Många poliser runt om i Sverige uttrycker sina känslor och sin sorg.

▪Ingripandepoliserna i Helsingborg

– Två poliser som aldrig mer kommer hem efter jobbet, utan istället omkommer i arbetet med att försvara vår demokrati. Våra tankar går till våra två kollegors familjer, nära vänner samt de kollegor som jobbade nära dem. Våra tankar går även till skyddspersonens anhöriga och vänner.

▪Polisen Huddinge

– Under eftermiddagen igår inträffade en svår trafikolycka i Markaryd där två poliser och en skyddsperson, konstnären Lars Vilks, avled. Tankarna går till deras familjer, vänner och arbetskamrater. Flaggning på halv stång och en nationell tyst minut kl. 12:00. Vila i frid. Båtmössa av.

▪Polisen Ljungby, Markaryd, Älmhult

– Sorg i leden efter det ofattbara och vi hedrar våra avlidna kamrater och deras skyddsperson.

▪Viktor Adolfsson, YB Södermalm

– Det här börjar bli ett riktigt uselt år för de blå. Vila i frid kollegor. Och den person ni skyddade.

▪Lena Nitz, Polisförbundets ordförande

– Det är med bestörtning jag tagit emot beskedet om att två kolleger omkommit i tjänst tillsammans med den de skyddade. Våra tankar går till deras familjer och närmaste kolleger.

▪Rikspolischef Anders Thornberg

– Det är med bestörtning och stor sorg jag tagit emot beskedet att våra två kollegor och vår skyddsperson omkommit. Mina tankar går till anhöriga, familjer, vänner och arbetskamrater.  

▪Carina Persson, regionpolischef i Polisregion Syd

– Att den person vi är satta att skydda och våra två kollegors liv slutar i denna tragedi är ogreppbart och outsägligt sorgligt. Mina varmaste tankar till vår skyddspersons anhöriga och våra kollegors familjer och närmaste arbetskamrater.

▪Stefan Sintéus, chef personskyddet i polisregion Syd.

– Detta är en oerhört tragisk händelse. Nu är det viktigt för oss alla att vi gör allt vi kan för att reda ut vad som hänt på platsen och vad som orsakat kollisionen, samtidigt som vi tar hand om våra medarbetare, säger

ANALYS

💙 Alla poliser runt om i Sverige kämpar för att försvara trygghet och säkerhet i vårt land dygnet runt och året om. De gör det med livet som insats och är värda oändlig tacksamhet för det deras insatser för Sverige.


UPPGIFTER: Trumps USA förlorar gigantisk affär – går till Sverige i stället

2025 05 04

En jätteaffär, där Kanada åtagit sig att köpa nästan hundra stridsflygplan från USA, håller på att gå i stöpet. Nu kan beställningen gå till Sverige i stället.

Kanada överväger att ge upp sina planer på att köpa amerikanska F-35:or – för att i stället gå över till svenska JAS 39 Gripen.

Anledningen bakom beslutet grundar sig i de senaste månadernas alltmer spända relation mellan Kanada och regeringen Trump i USA.

Det rapporterar 1945, ett magasin med inriktning på försvars- och säkerhetsfrågor, under söndagseftermiddagen svensk tid.

Kan välja JAS 39 Gripen före F-35

Kanada åtog sig 2023 att köpa 88 stycken F-35:or från USA, efter en lång och utdragen upphandling.

Affären visade sig bli bland de dyraste för det kanadensiska luftvapnet någonsin, och uppskattas till ett värde av 19 miljarder dollar, cirka 183 miljarder kronor, enligt tidningen.

Den usla relationen till den nyinrättade amerikanske presidenten Donald Trump – och planens höga kostnader – har dock fått den kanadensiska regeringen att rikta blickarna mot Sverige i stället.

Läs mer: Forskare pekar ut matvaror – är extra bra för hjärnan

Därför kan Trumps USA förlora affären

Premiärministern Mark Carney ska enligt uppgift ha bett sin försvarsminister Bill Blair att se över köpet av F-35, för att se om det finns några andra alternativ “med tanke på den förändrade miljön”.

Den amerikanske presidenten har sedan han tillträdde ämbetet i januari flera gånger uttryckt sin önskan om att annektera grannlandet i norr, för att omvandla det till en “51:a delstat”.

Dessutom har Trump infört höga sanktioner på en rad kanadensiska varor, vilket resulterat i ett eskalerande handelskrig mellan de båda länderna.

Så marknadsförs Saab JAS 39 Gripen

Svenska Saab marknadsför aktivt JAS 39 Gripen som ett alternativ till F-35 till överkomliga priser, Nato/NORAD-kompatibilitet och full operativ suveränitet.

– Den kanadensiska regeringen med den nyvalde premiärministern Mark Carney i spetsen ställs nu inför ett komplext val mellan kapacitet, kostnad och strategisk autonomi, skriver 1945 i artikeln.

Läs mer: Nödläge utropat i Ryssland

JAS 39 Gripen testades i Kanada för sex år sedan

Saab Gripen började testas i Kanada redan under 2019.

Då hamnade det svenska stridsflyget på en andraplats bakom F-35 och uppfyllde alla de krav som Kanada ställde i upphandlingen.

Läs också: Trumps bild i natt väcker starka reaktioner

Foto: Regeringskansliet - Ninni Andersson samt G. Skidmore 

Text: Redaktionen


Nödläge utropas i Ryssland

2025 05 03

Nödläge har utropats i en större rysk hamnstad efter en ukrainsk attack under fredagsnatten.

Borgmästaren i den ryska hamnstaden Novorossijsk utropar undantagstillstånd under lördagen.

Detta efter att en ukrainsk robotattack har förstört en spannmålsterminal och flera bostadshus i staden, meddelar lokala myndigheter.

Fem personer uppges ha skadats i attacken, rapporterar Reuters.

Video visar kaoset efteråt

I en video från staden syns bråte ligga utspritt framför de förstörda hyreshusen, samt en bil som krossats, sprängda fönster och balkonger som hänger löst från byggnaderna.

Andrei Kravchenko är borgmästare i den ryska staden vid Svarta havet. 

Han syns inspektera skadorna i samma video – som publicerats på hans officiella Telegramkonto.

En skadad kvinna befinner sig på sjukhus i kritiskt läge efter det ukrainska robotangreppet, och enligt nyhetsbyrån ska även två barn i staden ha skadats i attacken.

Läs mer: Ukraina ger tydligt svar till Putin

Har en kvarts miljon invånare

Novorossijsk är den tredje största staden i Krasnodarregionen i södra Ryssland, och har cirka 260 000 invånare.

Enligt Krasnodars guvernör, Veniamin Kondratyev, har spillror från fallande ukrainska drönare också träffat en spannmålsterminal i Novorossijsk, och utlöst en brand. 

Ingen ska dock ha skadats vid den händelsen.

Delo Group, som äger den skadade terminalen, uppger dock i ett uttalande att en uppröjning pågår och att elden nu har släckts.

Läs också: Trumps bild i natt väcker starka reaktioner

Foto: Mikhail

Text: Redaktionen