Polismeddelande till bilister som använder Google Maps

2025 08 06

Polisen stöter på problem på grund av bilister som använder Google Maps.

Google Maps är som bekant en av de mest använda apparna för bilister som försöker hitta fram till sina slutdestinationer.

Någonting annat som bilister gör på appen är att rapportera till andra användare var polisen befinner sig.

Polisen uppskattar inte fenomenet, rapporterar SVT.

Missnöje hos polisen

Enligt Google är syftet med funktionen att höja trafiksäkerheten genom att bilister sänker hastigheten när de vet att polisen befinner sig i närheten.

Trafikpolisen Mattias Alpedal ser på saken med missnöje.

– Vi har många yrkeskriminella som rör sig längs vägnäten och får de veta att det är en poliskontroll längre fram är det dåligt, säger han till SVT.

“Inte positivt”

Alpedal fortsätter.

– Det är inte positivt att folk vet var vi är och kan undvika oss, säger han.

I ett mejl svarar Google på saken att de har arbetat nära med lokala polismyndigheter, och att “genom att ge förare realtidsmeddelanden om polisens närvaro längs vägrenen förbättrar vi säkerheten i körmiljön för alla”.

“Varnar alla andra”

I samband med poliskontroller har även polisen i Örebro tidigare gått ut med ett meddelande om att bilister som varnar varandra för polisen ställer till det.

– Du varnar ju alla andra också – även de grovt kriminella, sade trafikpolisen Peter Virolainen till P4 Örebro.

– Dessutom så ligger ju Örebro län ganska dåligt till när man pratar påverkade förare.

Orsakar olyckor

Virolainen framhöll att många olyckor i trafiken orsakas av förare som inte är nyktra.

Att varna sådana förare för polisen äventyrar trafiksäkerheten.

– Bland alla dödsolyckor så pratar man om över 49 procent som är påverkade av antingen alkohol, narkotika eller narkotikaklassade läkemedel.

Helljusblinkningar och Google Maps-varningar är två metoder som polisen vill att bilister ska sluta använda för att varna andra bilister om deras närvaro.

Läs mer: Många bilägare får oväntad faktura – betala inte

Foto: I. Mehegan resp L. Simonsson Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


08 april 26

Nya regler för din router – gäller från 11 september

2026 09 02

Din router kan vara hackad av Rysslands militära underrättelsetjänst (GRU).

Det har Finlands motsvarighet till Säpo, Skyddspolisen, varnat för.

Enligt myndigheten har ryska hackare utnyttjat dåligt skyddade routrar i vanliga bostäder runt om i Europa. I korthet innebär det att många med en router för hemmabruk kan ha främjat ryskt cyberspionage, utan att veta om det.

– Kapade nätverksenheter har kunnat användas som en del av en så kallad operativ skyddsinfrastruktur, som både möjliggör att cyberspionagetrafik maskeras som vanlig nätverkstrafik och försvårar upptäckt, indentifiering och spårning av aktören, framhåller Skyddspolisen i ett uttalande.

Nya regler införs

Nu agerar EU.

Unionens nya lagstiftning Cyber Resilience Act (CRA) träder i kraft den 11 september och innebär betydligt hårdare krav på tillverkare av uppkopplade produkter, som routrar, datorer och mobiltelefoner.

Om en sårbarhet identifieras ska tillverkaren lämna en första varning inom 24 timmar och en fullständig anmälan inom 72 timmar, uppger EU-kommissionen.

För aktivt utnyttjade sårbarheter ska en slutgiltig rapport lämnas senast 14 dagar efter att en korrigerande åtgärd har vidtagits.

Tillverkarna ska också informera användare som påverkas av problemet. Vid behov ska användare även informeras om vilka åtgärder som de behöver vidta för att minska riskerna och konsekvenserna av den upptäcka sårbarheten.  

ANDRA LÄSER: Turkiet vill öppna Ukrainakorridor – i samtal med Kreml och Kyiv

Alla påverkas

Konsumenter i hela Sverige påverkas av den nya lagstiftningen.

– Förordningen gäller för alla produkter med digitala komponenter, både hårdvara och mjukvara, samt för produkternas hela livscykel. Med andra ord omfattas både tillverkare, importörer och distributörer som vill agera på EU:s inre marknad, rapporterar Svenska Institutet för Standarder, SiS.

LÄS OCKSÅ: En av fyra bilister gör fel vid däckbyte 

Foto: S. Phillips - Hostreviews.co.uk

Text: Redaktionen


1 sep 26

Jätteras mellan USA och Sverige

2026 09 01

Bilden av USA som handelspartner har förändrats kraftigt i Sverige.

Västsvenska Handelskammarens rapporterar om ett kraftigt ras i svenska företags syn på den amerikanska marknaden.

Enligt en ny rapport från organisationen har 64 procent av de svenska företagen en negativ syn på den amerikanska marknaden, jämfört med 21 procent under samma period förra året.

Samtidigt vänder många företag bort blicken från USA. Bara 20 procent uppger att de kommer att öka sin närvaro i landet, jämfört med 38 procent året innan.

Svenska företag vänder i stället blickarna mot Norden och EU. Hela 74 procent ser positivt på utvecklingen i Norden, medan motsvarande andel för EU är 69 procent. Dessutom planerar 71 procent att öka sin närvaro i Norden och 67 procent inom EU.

– I en mer osäker värld söker sig företagen mot marknader där villkoren upplevs som stabila och förutsägbara, säger Charlotte Ljunggren, vd för Västsvenska Handelskammaren.

– Det gör Europas inre marknad ännu viktigare för ett handelsberoende Västsverige. Samtidigt behöver svenska företag fortsatt kunna konkurrera och göra affärer på de stora globala marknaderna.

LÄS OCKSÅ: Sverige i EU-botten gällande bostadspriser

EU i blickfånget

Rapporten visar också att 69 procent av företagen bedömer att omsättningen i den egna branschen kommer att öka.

Över hälften av företagen (53 procent) pekar ut EU-medlemskapet som viktigt för deras konkurrenskraft. Samtidigt anser endast 27 procent att Sverige i dag driver företagens intressen väl inom EU.

–  Företagen ser tydligt värdet av EU, men de efterfrågar också ett Sverige som är mer aktivt i frågor som påverkar deras konkurrenskraft. När Europa blir viktigare för företagen blir det också viktigare att Sverige har inflytande över de beslut som fattas, säger Charlotte Ljunggren.

ANDRA LÄSER: Attack vid Östersjön

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp T. Flyckt

Text: Redaktionen