17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2024 04 15

Under veckan kommer fler poliser att synas på vägarna.

Detta eftersom polisen genomför en nationell trafikvecka mellan 15 och 21 april.

Under veckan kommer polisen lägga extra stort fokus på att minska olycksrisken och förebygga hastighetsöverträdelser. Därför kommer myndigheten genomföra extra hastighetskontroller i hela landet.

– De extra hastighetskontrollerna kommer att genomföras i hela landet, både synligt med laserinstrument vid vägkanten, samt dolt med genomsnittshastighetsmätare – i såväl målade som civila polisbilar samt på motorcyklar, uppger polisen i ett uttalande.

Ska rädda liv

Trafikveckan med utökade hastighetskontroller är en del av den så kallade Nollvisionen.

Nollvisionen är ett gemensamt projekt mellan polisen och andra myndigheter. Målsättningen med projektet är att ingen ska dö eller skadas i trafiken.

– Polisens mål med att finnas i trafiken är inte att bötfälla någon utan att alla trafikanter ska få komma hem tryggt och säkert, kommenterar Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen.

Bekräftat samband

Ett fordons hastighet har en avgörande betydelse för utgången av en olycka.

Enligt polisen inträffar de allvarligaste olyckorna ofta på vägar med högre hastigheter. Vägar med hastighetsbegränsningar på  70km/h och uppåt är överrepresenterade när det gäller dödsolyckor.

I många fall handlar det om mindre hastighetsöverträdelser som får stora konsekvenser. Enligt Trafikverkets hemsida fördubblas risken att dö vid en frontalkrock om hastigheten höjs från 70km/h till 80km/h, även vid bältesanvändning.

Fakta: Polisens trafikveckor

- Den nationella trafikveckan med fokus på hastighet är en av många trafiksäkerhetsveckor som polisen genomför varje år.

- Under de andra veckorna ligger fokus på bland annat nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

- Syftet med veckorna är att kraftsamla resurser och göra samstämmiga kontroller i hela EU.

Källa: Polisen

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


14 september 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 09 14

Konsumentverket, polisen och Finansinspektionen har varnat för samma sak.

Investeringsbedrägerier.

Miljontals svenskar har olika typer av fonder som sparande, andra föredrar aktier eller till och med kryptovalutor som sparform.

Samtidigt genomför illasinnade aktörer bedrägerier som går ut på att lura tilltänkta offer på sina pengar genom att erbjuda potentiella investeringar.

Förlorade pengar

Två män på Kungsholmen har blivit av med totalt 1,7 miljoner kronor på investeringsbedrägerier, rapporterar Mitt i.

Den ena klickade på en annons, och den andra blev uppringd och övertalades att investera i en kryptovaluta.

Troligen lyckades bedragarna senare fjärrstyra mannens dator.

– Det har blivit allt vanligare och vi har flera ärenden i närtid som sticker ut där äldre personer på Kungsholmen har lurats på stora summor, säger kommunpolis Ola Åkesson.

Ofta telefonsamtal

Konsumentverket konstaterar att ett investeringsbedrägeri ofta börjar med ett telefonsamtal från någon som erbjuder en lönsam investering. 

Bedragarna arbetar ofta långsiktigt, och försöker bygga upp ett förtroende genom att ställa frågor och besvara det tilltänkta offrets frågor.

– Ibland får du även en inloggning där du ser hur värdet stiger. Detta är manipulerat för att skapa trygghet och övertyga om att du ska sätta in mer pengar, förklarar myndigheten.

Den som vill undvika denna typ av bedrägerier bör direkt lägga på luren när ett sådant samtal kommer.

Läs mer: 1 500 kronor dyrare – kalldusch för Iphone-användare

192 aktörer

Hittills under 2026 har Finansinspektionen varnat för 197 aktörer som misstänks ligga bakom investeringsbedrägerier.  

– Bedragarna använder alltmer avancerade metoder för att få sina erbjudanden att framstå som seriösa, säger myndighetens konsumentskyddsekonom Moa Langemark.

Polisens uppmaningar

Polisen har flera punkter att följa:

- Acceptera aldrig att någon tar kontroll över din dator genom ett fjärrstyrningsprogram.

- Kontrollera i Finansinspektionens företagsregister att företaget existerar och har nödvändiga tillstånd och registreringar.

- Kontrollera att företaget inte finns på Finansinspektionens varningslista.

Läs mer: Trädgårdsbolag i konkurs – ”Fruktansvärt”

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


Regeringsbesked från V

2026 09 15

Vänsterpartiets partidistrikt är överens i regeringsfrågan.

Samtliga distrikt säger nej till att stödja en regering där V inte ingår. Det framgår av en rundringning från TV4.

Beskedet tyder på att V inte kommer att backa från sin röda linje i regeringsfrågan. Det bekräftas också av Linn Josefsson, ordförande för Vänsterpartiet Örebro län.

– Vi står fast vid vårt kongressbeslut. Behövs våra mandat för att bilda regering så ska vi vara med, och är man med i regeringen så ingår ministerposter, säger hon till TV4.

”Självklart”

Centerpartiet säger fortsatt nej till att släppa in V i en regering.

Men trots motståndet från C kommer V inte att vika sig.  Flera V-politiker beskriver kravet på regeringsmedverkan som avgörande.

– För oss är det självklart att vi ska vara en del av regeringen om våra mandat krävs. Det är ett naturligt krav som vi helhjärtat står bakom och gått till val på, säger Tobias Holmberg, partiets ordförande i Östergötland, till kanalen.

Artemis Lumarker, ordförande i Uppsala län, instämmer med sin kollega. Han konstaterar att det nu är upp till Magdalena Andersson (S) att ”säkra mandaten” för en framtida S-ledd regering.

LÄS OCKSÅ: Prischock vid pump – 200 kronor dyrare att tanka bilen 

Kongressbeslut

V:s linje i regeringsfrågan antogs på partikongressen i Örebro i april.

Den hårda linjen uppskattades dock inte av alla partidistrikt. Inför kongressen lämnade det viktiga Göteborgsdistriktet in en motion där man krävde att formuleringen om att fälla samtliga regeringar utan V ska strykas.

I dag står dock Göteborg och övriga partidistrikt bakom den antagna linjen. Partiledaren Nooshi Dadgostar har även uteslutit att Vänsterpartiet kommer att agera stödparti till S efter valet.

ANDRA LÄSER: Ryssland ger Trump klartecken – ”mycket bra idé” 

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen