7 september 2026

Polisen varnar för ny inbrottsmetod – “aldrig sett tidigare i Sverige”

2024 07 05

En helt ny form av inbrottsmetod har kommit till Sverige.

Det nya sättet att ta sig in i folks bostäder har aldrig tidigare påträffats i landet, men har nyligen upptäckts i huvudstaden.

– Vi har inte sett det i Stockholm förrän för ett par veckor sedan och vi har inte fått bekräftat att det använts i Sverige överhuvudtaget, säger polisinspektören Roine Hall till P4 Stockholm.

Noterats i Europa

Metoden går ut på att tjuvarna tycks använda någon form av vätska för att få upp låsen och är väldigt okänd för polisen.

För ett drygt år sedan noterades den ute i Europa, men mer än så vet myndigheten inte.

Folk som har blivit drabbade beskriver att de upptäckt ett hål i låset. Det syns att någonting har runnit och på golvet har man upptäckt “någonting grönt”, säger en drabbad till radiokanalen.

Kan vara frätande vätska

Inbrottet kan tack vare vätskan ske i tystnad, en anledning som sannolikt gjort metoden attraktiv för tjuvarna.

Men vad det är för vätska som används  vet inte polisen heller, men man misstänker att det handlar om någon form av frätande syra.

Tester har skickats för analys och på grund av fenomenets mystiska egenskaper har polisen svårt att ge några konkreta råd om hur man ska skydda sig.

– Svårt att säga mer än att man bör ha säkerhetsklassade lås och följa utvecklingen, säger Roine Hall.

"Annonsera inte"

Sommaren är generellt högsäsong för inbrott i hus och hem när många bostäder står tomma under perioder på grund av semestrar.

På flera platser i Sverige har polisen redan noterat ökningar av den typen av brott.

Myndigheten har även gått ut med skarpa råd till allmänheten om vad som är viktigt att tänka på.

– Annonsera inte att du ska åka på semester på sociala medier, säger exempelvis Christian Ytterström från polisen i Norrköping till NT.

"Städa inte"

Råkar man ut för ett inbrott finns det ett antal viktiga saker att tänka på. Till exempel ska man undvika att beträda brottsplatsen.

– Städa inte bostaden innan polisen varit där. Vid en teknisk undersökning kan polisen samla in spår från gärningspersonen, framhåller polisen.

– Det betyder att brottet kan bli löst längre fram om gärningspersonen till exempel grips för ett annat brott. Om du städar innan polisen varit på plats kan spåren försvinna.

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


28 sep 26

Tydligt regeringsbesked från SD

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) har lämnat tillbaka talmannens sonderingsuppdrag.

S-ledaren gav upp det första försöket att bilda regering efter att Vänsterpartiet ställt sig bakom Moderaternas kandidat Andreas Norlén i talmansomröstningen.

– Därmed har det bildats en ny konstellation i riksdagen av vänsterpartister och moderater, framhöll Andersson på en pressträff före omröstningen.

Kristerssons plan

Norlén blev återvald av riksdagen och får därmed fortsätta som talman en tredje mandatperiod.

Nu ska han ta ställning till vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Om valet faller på Ulf Kristersson (M) väntas M-ledaren försöka samla stöd kring en gemensam ekonomisk politik. Kristersson vill samla riksdagens fem ”icke-socialistiska” partier – det vill säga de fyra Tidöpartierna samt Centerpartiet.        

SD ger tydligt besked

C säger dock fortsatt nej till att samarbeta med Sverigedemokraterna.

Samtidigt står SD fast vid sitt krav på att fälla varje regering där de själva inte ingår. Det uppger Jimmie Åkesson efter valet av talman.  

–  Vi kommer inte acceptera någon regering som vi själva inte sitter med i, säger SD-ledaren till SVT.

Därmed kvarstår en tydlig låsning mellan de partier som Ulf Kristersson vill samla bakom en regering.

”Regeringsparti eller oppositionsparti”

Jimmie Åkessons besked ligger i linje med SD:s tidigare hållning i regeringsfrågan.

– Inför valet år 2026 kommer vi sverigedemokrater att ta upp kampen mot sossarna om att bli Sveriges största parti och efter nästa val är vi antingen ett regeringsparti eller ett oppositionsparti, sade SD-ledaren i sitt sommartal.

Läs också: ”En miljard kan dö” – Bill Gates varnar

FAKTA: Så bildas regeringen

- Det vanligaste skälet till att en ny regering bildas är efter ett riksdagsval.

- Det är riksdagens talman som tar fram ett förslag till statsminister.

- Riksdagen röstar om statsministern som talmannen har föreslagit.

- Den som väljs till statsminister utser övriga ministrar i regeringen.

- Statsministern avger en regeringsförklaring där hen redogör för det viktigaste i den politik som hen vill arbeta för framöver.

- Regeringsskiftet sker vid en konselj på slottet där statschefen konstaterar att regeringsskiftet har ägt rum.

Källa: Riksdagen

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 sep 2026

Tidöparti bjuder in V – vill se stor reform

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) ger upp sonderingsförsöket.

Socialdemokraterna har kört fast i försöket att bilda regering, meddelade Magdalena Andersson på måndagsförmiddagen. Beskedet kom efter att Vänsterpartiet bekräftat att de kommer att rösta på Andreas Norlén, Moderaternas förslag till nästa talman, i dagens omröstning.

– Det är rimligt att den konstellation som nu har gjort upp i talmansvalet kan gå vidare att försöka komma vidare i regeringsfrågan, säger Andersson på en pressträff.

Bjuder in V

Magdalena Andersson hann knappt avsluta pressträffen innan reaktionerna ramlade in från partiledare på högersidan.

Simona Mohamsson (L) vänder sig direkt till Vänsterpartiets vice ordförande Ida Gabrielsson.

– Ida! Med Magda blir inget gjort. Låt oss fika om att stärka rätten till personlig assistans, skriver L-ledaren på X. 

Frågan om personlig assistans ses av Liberalerna som en av de viktigaste frågorna inom svensk välfärd. Fikan är en tydlig passning till Gabrielssons besked i Agenda igår, där hon hävdade att den rödgröna sidan inte lyckats samla sig.

– Vi har än så länge inte fått till en fika mellan alla fyra partier, vilket är något vi i Vänsterpartiet velat väldigt länge, sade Ida Gabrielsson i SVT.

Läs också: Trump erbjuder vapen till ärkerivalen

V-ledaren slår tillbaka

Nooshi Dadgostar (V) har bemött Anderssons påstående om att V gått med i ett nytt block med Tidöpartierna.

Hon hävdar att uttalandet är märkligt och att talmansbeskedet inte är politiskt.

– Det har vi inte, utan vi har redogjort för anledningarna till att vi behöver en erfaren och duglig person, som har skött de här förhandlingarna tidigare och har lång erfarenhet av det, säger hon till Expressen.

Även Jimmie Åkesson (SD) har kommenterat Magdalena Anderssons besked. SD-ledaren menar att det var väntat.

– Att hon inte får ihop sitt regeringsunderlag har vi vetat länge. Dagens besked borde därför inte komma som en chock för någon, framhåller han för samma tidning.

Andra läser: Lägre a-kassa för många

Foto: Agnes Stuber/Vänsterpartiet

Text: Redaktionen