Polisen vädjar om hjälp – ”Hör av er även om ni är rädda”

2024 03 21

Polisen behöver allmänhetens hjälp och uppmanar folk att höra av sig även om de är rädda.

Det handlar om det ouppklarade mordet på en 26-årig man på Nya Bruket i Sandviken den 11 januari i år.

26-åringen fångades på film när han bytte från tåg till buss på Gävle central, uppger Gefle Dagblad.

En timme senare blev han skjuten.

Men i polisens kartläggning av händelseförloppet saknas uppgifter om vad mannen gjorde under den sista halvtimmen innan han mördades.

”Dumt att komma tillbaka”

Att få veta vad 26-åringen gjorde under den halvtimmen är viktigt för att polisen ska kunna lösa brottet.

– Vad vi har fått fram genom förhör så var det ju nästan dumt av honom att komma tillbaka till Sandviken, enligt folk som kände honom, säger polisinspektör Christer Löf till P4 Gävleborg.

Polisen har vissa teorier om vad han kan ha gjort under den aktuella halvtimmen.

– Tesen vi har är ju antingen att han ändå ska göra någon form av narkotikaaffär, eller att han åker hit för att reda ut gamla konflikter på något vis med någon, berättar Christer Löf.

Försvinner runt hörnet

26-åringen anlände till Sandviken klockan 17.28.

Kamerorna visar att han kliver av bussen vid Resecentrum. Därefter går han runt hörnet i riktning mot Hyttgatan.

Vid 18-tiden sköts han till döds i en gångtunnel vid Södra Järngatan 15K på Nya Bruket, enligt GD.

Men vad han gjorde under den där sista halvtimmen vet alltså inte polisen.

”Hör av er – även om ni är rädda”

Natten efter mordet greps en 18-åring som misstänktes för brottet.

Han släpptes senare, men är fortfarande misstänkt för mordet.

Polisen behöver dock komma vidare i utredningen, och vädjar därför till allmänheten om hjälp.

– Finns det folk som vet något om det här brottet, eller har sett 26-åringen i Sandviken den här kvällen, hör av er på något vis – även om ni är rädda, uppmanar Christer Löf.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryssland har lurat norra Europa

2026 05 27

Ryssland anklagas för att ha manipulerat flera system.

Uppgifter från Litauen pekar på att Ryssland har byggt upp ett omfattande system för GPS-störningar.

Detta kan påverka stora delar av norra Europa och skapa risker för både flygtrafik och sjöfart, rapporterar RBc Ukraine.

Nära Nato-gränser

Enligt Darius Kuliesius, biträdande chef för den litauiska regleringsmyndigheten för kommunikation, har Ryssland kraftigt ökat sin kapacitet för så kallad GPS-spoofing.

Detta innebär att falska signaler kan skickas långt in över europeiskt luftrum och havsområden.

Det kan lura navigationssystem i allt från flygplan och fartyg till mobilnät.

Han förklarar att antalet antenner i Kaliningrad-regionen, som gränsar till flera Nato-länder, har ökat från tre till 36.

Enligt honom kan signalerna nu nå upp till 450 kilometer in i europeiskt territorium, vilket innebär att även civila system riskerar att påverkas långt från gränsen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Marknadsekonomin på väg bort i Ryssland

Flera länder i riskzonen

De litauiska myndigheterna varnar för att störningarna inte är begränsade till en enskild region.

Istället sträcker sig påverkan över stora delar av norra och östra Europa.

Bland de områden som anges som särskilt utsatta finns Östersjöområdet, Östersjön samt Estland, Lettland, Litauen och stora delar av Polen.

Även delar av Finland och Sverige uppges kunna påverkas.

Myndigheterna rapporterar dessutom störningar i mobila nätverk i områden nära Kaliningrad.

– Sedan invasionen av Ukraina 2022 har europeiska länder ofta anklagat Ryssland för elektronisk störning, men Vladimir Putins regering förnekar detta och skyller i stället på västliga smutskastningskampanjer, skriver Reuters.

Systematiska störningar

Enligt den litauiska analysen har GPS-störningarna gått från enstaka incidenter till en mer organiserad och kontinuerlig verksamhet.

– De sporadiska störningarna började i samband med Natos toppmöte i Vilnius 2023. Nu har de byggt upp infrastrukturen och störningarna har blivit systematiska, permanenta – en oavbruten rysk provokation mot europeisk säkerhet, säger Kuliesius, till Reuters.

Tekniken påverkar inte bara navigationssystem utan även sjöfart och flygtrafik i Östersjön, vilket enligt experter kan innebära ökade risker för felrutter och säkerhetsincidenter.

LÄS MER: Jätteföretag delar ut miljoner – till varje anställd

Foto: Hanson resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


26 maj 2026

Klassisk choklad i konkurs

2026 05 27

En populär choklad kan försvinna.

En älskad chokladtillverkare har försatts i konkurs.

Detta kan innebära slutet för en klassisk produkt som även är älskad i Sverige.

Ekonomisk kollaps

Den traditionsrika chokladproducenten Salzburg Schokolade GmbH har försatts i konkurs efter flera år av ekonomiska svårigheter, rapporterar den schweiziska nyhetssajten Watson.

Företaget, som är starkt förknippat med de berömda Mozartkulorna genom varumärket Mirabell, har tidigare försökt räddas genom en saneringsplan – men utan långsiktig framgång.

– Enligt kreditskyddsorganisationen KSV1870 uppgår företagets skulder till cirka 7,7 miljoner euro. Omkring 300 borgenärer påverkas av konkursen, uppger nyhetssajten.

Produktionen har redan stoppats stegvis och de sista 58 anställda har sagts upp.

LÄS MER: UPPGIFTER: Marknadsekonomin på väg bort i Ryssland

Mozartkulornas framtid i fara

För många konsumenter är det just Mozartkulorna som gör företaget känt.

I Sverige är de en återkommande favorit vid högtider och gåvor, men nu riskerar den klassiska chokladen att försvinna från butikshyllorna helt.

Den klassiska chokladfabriken i Grödig i södra Salzburg har en lång och betydelsefull historia som sträcker sig tillbaka till slutet av 1800-talet.

Där har de berömda Mozartkulorna tillverkats sedan 1890 – nästan ett sekel efter att Wolfgang Amadeus Mozart gick bort.

Misslyckad saneringsplan

Företaget ansökte först om sanering redan 2021 och lyckades då undvika konkurs genom en saneringsplan.

En del av skulderna betalades, men den sista delen uteblev.

– Vi arbetar hårt för att säkerställa att produktionen av Mirabell-produkter kan fortsätta utan avbrott. Efter att noggrant ha granskat våra produktionsalternativ har vi hittat en lösning inom vårt europeiska nätverk som kommer att säkra den framtida produktionen av vårt varumärke Mirabell, uppgav Mondelez ledning i Österrike, till Euronews i fjol.

Planen föll till slut samman när tillgångarnas värde inte räckte till.

Om ingen ny lösning hittas riskerar nu ett av Europas mest kända chokladnamn att försvinna från marknaden.

LÄS MER: Jätteföretag delar ut miljoner – till varje anställd

Foto: C Proust

Text: Redaktionen