Polisen tillhandahålls kritiserat vapen – ”Gör fruktansvärt ont”

2024 02 20

Polisen utrustas nu med ett nytt vapen som ett komplement till deras ordinarie skjutvapen.

Polisen i Västernorrland är först i Sverige att utbildas med det nya vapnet.

– Det gör fruktansvärt ont att bli skjuten med, säger utbildningsledaren Fredrik Gilderstam, till SVT Västernorrland.

Det här är vapnet

Vapnet i fråga är ett elchockvapen.

Elchockvapnet ger offret en kraftig stöt, men bedöms inte vara farligt ens för människor med pacemaker.

Polisen tror till och med att det nya vapnet kommer rädda liv, detta därför att elchockvapnet kan användas i stället för en pistol.

Så ska vapnet användas

Nu utbildas poliser i Härnösand i användandet av vapnet.

Det nya elchockvapnet ska bli en del av den ordinarie utrustningen för poliser som arbetar i yttre tjänst.

– Vi kommer att använda det vid ingripanden mot personer som inte gör som vi säger, säger Fredrik Böhm, som är en av poliserna som går utbildningen, till SVT.

Riktar kritik

Samtidigt som poliser ställer sig positiva till det nya vapnet riktas även kritik mot det.

I ett remissvar pekar organisationen Amnesty på risker med att införa det nya vapnet.

– Amnesty har genom åren utrett och rapporterat om användningen av elchockvapen i många länder. Elchockvapen kan resultera i allvarliga skador och leda till dödsfall, uppger Amnesty i sitt remissvar.  

Mot bakgrund av detta anser Amnesty att användningen av dessa vapen bör begränsas endast till tillfällen då polisen annars skulle använda potentiellt dödliga vapen.

– Amnesty anser inte att elchockvapen bör användas regelmässigt i daglig polisverksamhet, uppger man.

Tydligare riktlinjer

Amnesty anser att det bör finnas tydligare riktlinjer i föreskrifterna om när elchockvapen inte bör användas.

– Vår generella uppfattning är att riskgrupper som till exempel gravida, äldre, personer med hjärtsjukdomar, astma, och drogpåverkade personer, bör benämnas explicit i sådana riktlinjer.

Amnesty anser i sin bedömning att användandet av elchockvapen inte står i proportion till handlingen, med anledning av den potentiella dödligheten eller allvarliga hälsorisker.

Foto: M. Spiske

Text: Redaktionen


23 aug 26

Åska och kraftigt regn drar in över Sverige

2026 08 23

Ett omfattande nederbördsområde rör sig mot södra Sverige.

Det visar en färsk prognos från danska TV2.

I delar av Danmark har varningar för skyfall utfärdats.

Nu flaggar SMHI för att två stora landskap i Sverige kommer att drabbas av regnovädret under söndagen.

– Särskilt kraftiga ser skurarna ut att vara under morgon och förmiddag i Skåne, samt till kvällen i östra Småland, uppger myndigheten.

Åskoväder

I Skåne väntas både åska och kraftigt regn.

– Framåt eftermiddagen kan det förekomma åskknallar i hela Skåne, säger SMHI:s jourhavande meteorolog Fanny Saarela till Sydsvenskan.

Enligt meteorologen kan det åska ordentligt i hela länet.

– Det är klart att det kan bildas. Ska man klara sig bäst från regnet är det de östliga delarna man ska åka till, säger hon till tidningen.

Det här är skyfall

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar för skyfall eller åska.

Myndighetens definition av skyfall är minst 50 millimeter regn på en timme eller minst 1 millimeter på en minut.

I Danmark definieras skyfall som minst 15 millimeter regn under en halvtimme.

ANDRA LÄSER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Orange varning i norra Sverige

Samtidigt kvarstår SMHI:s orangea varning för översvämningar i Boden med omnejd.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden samt Ljusån, uppger myndigheten.

SMHI varnar för att översvämningar kan drabba ett stort antal byggnader, däribland bostäder och verksamhetslokaler.

– Skydda din fastighet om den ligger i ett utsatt område och flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

Även trafikanter uppmanas att vara extra försiktiga.

–  Kör inte genom vattensamlingar och var beredd på längre restider.

LÄS OCKSÅ: Svenska folket överens – drömförändringen på jobbet 

Foto: WKIDESIGN

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen