POLISEN: Rasmus Paludan har inte fått tillstånd i dag – Uppges ändå vara på väg

2022 04 17

Den danska koranbrännaren Rasmus Paludan har inte fått tillstånd till dagens två nya utannonserade manifestationer.

Partiledaren Rasmus Paludan, vars parti fallit ned till 0 procent i danska opinionsmätningar, uppger sig vara på till Sverige för två nya manifestationer som ska äga rum i dag.

Har ej fått tillstånd

Men nu klargör polismyndigheten i Sverige att den kontroversiella och flerfaldigt dömda högerextremisten inte har fått tillstånd att hålla de tillställningar som han planerar att genomföra i Linköping respektive Norrköping idag på påskdagen.

Är i så fall otillåtet

– Det är i så fall otillåtna demonstrationer som vi kommer att bemöta på det korrekta sättet, framhåller Johnny Gustavsson vid Polisregion Öst till SVT.

Enligt Paludans besked i sociala medier skall han infinna sig för en manifestation i Linköping klockan 12.00.

Norrköping klockan 15

Därefter ska det bära av till Norrköping för ytterligare en tillställning klockan 15.00.

I regel innebär Rasmus Paludans manifestationer att han sätter eld på en så kallad koran, en helig skrift enligt den islamska läran, och ofta filmas även eldningen som sedan läggs ut i sociala medier.

Har med sig megafon

Ofta har han även med sig en megafon och skriker ut sitt budskap till omgivningen.

Men svenska polisen ser inte framför sig att det blir något av för Rasmus Paludan i Östergötland idag,

– Vi hade inte kännedom om det här och vet inte vilken tyngd det budskapet har, säger Polisregion Östs talesperson Johnny Gustavsson till SVT.

Ingen bekräftad info

Den danska koranbrännaren har helt enkelt inte meddelat att han vill ansöka tillstånd om någon manifestation förklarar polisen.

– Vi har ingen bekräftad information om att han är på väg till vårt område, säger polisen.

Står för lag och ordning

Skulle Rasmus Paludan trots detta välja att genomföra sina manifestationer i Linköping och Norrköping så är de olagliga då han saknar tillstånd.

– Då kommer vi bemöta det på det korrekta sättet, vi står för lag och ordning i samhället, säger Johnny Gustavsson.

Extremt aggressiva

I samband med hans tidigare manifestationer som ägt rum eller planerats att äga rum i Linköping, Norrköping, Stockholm, Örebro, Landskrona och Malmö har extremt aggressiva våldsmän dykt upp och bland annat försökt döda och skada poliser.

Kastat sten mot räddningstjänsten

Polisbilar för många miljoner har bränts upp av gärningsmännen som även kastat sten mot både poliser och räddningstjänsten.

Arkivfoto: Polisen Göteborg City

Text: Redaktionen


2januari2026

Ryssland drar i handbromsen – ”erkänner misslyckande”

2026 01 02

Ryssland tvingas att backa från sina planer.

Efter den ryska invasionen av Ukraina 2022, med tunga sanktioner från omvärlden som följd, har den ryska ekonomin stagnerat på punkt efter punkt.

Detsamma gäller den ryska förmågan att upprätthålla viktiga samhällsfunktioner och investeringar som behövs för en fungerande tillvaro för befolkningen.

Inför 2026 tvingas nu myndigheterna att återigen dra i handbromsen för viktiga investeringar.

– Ryska järnvägar minskar investeringarna för tredje året i rad. Investeringsprogrammet för 2026 har minskats med nästan en femtedel, vilket signalerar att den ryska ledningen erkänner ett misslyckande, uppger Ukrainas underrättelsetjänst, i ett uttalande.

Påskyndar försämring

Uteblivna investeringar i den ryska järnvägen riskerar att slå hårt mot landet på sikt, då ett fungerande transportsystem är avgörande för den ryska ekonomin.

– Mot bakgrund av den kroniska stagnationen i transportsystemet påskyndas försämringen av en sådan minskning. Istället för utveckling och modernisering går de flesta resurser till primitivt underhåll av utslitna medel, uppger underrättelsetjänsten.

Järnvägarna till Östersjön

Ett arbete som nu väntas stanna av är de planerade ryska projekten för att öka transportkapaciteten till sina hamnar i Östersjön.

– Baserat på nuvarande finansieringsnivåer har genomförandet 2026 i praktiken kollapsat. Det lämnar strategiska rutter begränsade och berövar ekonomin på exportmöjligheter, uppger RBC-Ukraine.

LÄS MER: Nyårssmäll i Ryssland – video på explosioner sprids

Systemkris i infrastrukturen

De återkommande minskningarna inom den ryska järnvägen är en del av ett större problem i landet.

– Det pekar på en systemkris inom transportinfrastrukturen. Som en följd levereras inte nyckelprojekt, entreprenörer står utan arbete och järnvägsnätet fortsätter att försämras, rapporterar tidningen.

– Detta är inte bara ett problem för järnvägen. Det speglar den övergripande försämringen av Rysslands ekonomi, som inte ens kan upprätthålla grundläggande investeringsprogram, framhåller rapporten från den ukrainska underrättelsetjänsten.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Sverige och EU har ”förlorat hela internet”

2026 01 02

Sverige och övriga Europa har "förlorat hela internet”.

Det larmet kommer nu från den belgiska cybersäkerhetschefen Miguel De Bruckyer på fredagen.

Experten syftar på hur beroende EU, däribland Sverige, har blivit av amerikanska molntjänster och annan digital infrastruktur. 

– Om jag skulle vilja att min information stannade inom EU så är det bara att fortsätta drömma. Det är ett mål som helt enkelt inte är realistiskt, säger Miguel De Bryckyer till Financial Times.

Varningen: kan stänga ned Sverige

Det är inte första gången experter eller myndigheter varnar för att EU är för beroende av USA när det gäller tekniken, i synnerhet internet.

– Om vi som land skulle få en hård sanktion från USA, då står vi i bästa fall på fötterna i 30 dagar, sade exempelvis Gabor Sebastiani från Arbetsförmedlingen, ansvarig för digital riskhantering på myndigheten, till DN i somras.

I synnerhet är Sverige särskilt beroende av Microsoft. Hela offentliga sektorn använder sig mer eller mindre av dess tjänster, exempelvis Teams och Officepaketet.

Gabor Sebastiani menar att techjättarna är “ett vapen” för USA. 

LÄS OCKSÅ: Swedbank pekar ut tre grupper – ”Kommer få det sämre”

Kan släcka Danmark "på en timme"

Även Danmark har flaggat för liknande scenarier.

I Sveriges grannland bedöms en omfattande amerikansk cyberattack som realistisk, enligt Jacob Herbst, chef för Cyber Security Control.

Enligt den danska regeringsrådgivaren skulle USA kunna stänga ned Danmark, som är enormt beroende av molntjänster från exempelvis Microsoft och Apple,  inom loppet av en timme.

– Om amerikanerna på måndag morgon klockan åtta bestämmer sig för att stänga ner de amerikanska molntjänsterna, då har Danmark stannat av klockan nio, sade Jacob Herbst till TV2 förra året.

LÄS OCKSÅ: Amerikansk bransch trotsar Trump – ”Nödvändigt”

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen