Polisen målar upp skräckscenario

2023 05 02

Tre nya rekryter ansluter varje dag till de kriminella gängen i Sverige.

Det berättar rikspolischef Anders Thornberg på en pressträff.

– Varje dag ansluter tre nya till den organiserade brottsligheten, och det är främst barn och unga, säger han enligt DN.

Polischefen beskriver siffran som förödande.

– De är fler än vad det finns poliser.

Enligt rikspolischefen är det nödvändigt att polisstyrkan utökas för att polisen ska ha en chans att bekämpa den organiserade brottsligheten.

Thornberg framhåller även att det behövs fler och bättre förebyggande åtgärder för att stoppa gängens nyrekrytering.

Hundratals häktade

Just nu sitter runt 100 personer häktade i Stockholm med koppling till de pågående gängkonflikterna i huvudstaden.

Totalt sett handlar det om nästan 450 häktade i Stockholmsregionen.

– Vi anpassar arbetssätten och sätter hårt tryck på många platser och nivåer samtidigt, med fokus i Stockholm där konfliktsituationen just nu är som mest intensivast, och vi bedömer att det arbete som görs ger effekt, säger Anders Thornberg.

Särskild händelse

Sedan juldagen och fram till 25 april har polisen bland annat beslagtagit cirka 130 vapen.

I Stockholm pågår ett omfattande arbete mot de kriminella gängen.

Polisen arbetar under en ”särskild händelse”, vilket ger myndigheten utökade mandat att samla allt beslutsfattande till en funktion som bestämmer över alla tillgängliga resurser.

Parallellt pågår också en nationell operation för att komma åt de högre upp i hierarkin, de som planerar och beställer mord och andra grova brott.

– Flera av dessa kriminella befinner sig utomlands och därmed är nära samarbete med andra länders myndigheter och Europol helt avgörande i arbetet. Vi fortsätter också ett intensivt arbete för att på olika sätt komma åt anstiftare och organisatörer, säger Hampus Nygårds, biträdande chef vid Noa.

Foto: Daniel Klintholm Försvarsmakten

Text: Redaktionen


28 januari 2026

Gmail-användare varnas – ”Väldigt viktigt att kolla detta”

2026 03 02

Cyberkriminella ger sig på Gmail-användare.

De använder sig bland annat av AI för att driva attackerna.

På så sätt har de lyckats ta över mejlkonton och komma över känslig information.

Nu är det “viktigare än någonsin” att kolla Gmail-kontot, rapporterar Forbes.

Kolla kontot

En av de metoder som de cyberkriminella använder sig av just nu är att utnyttja Googles funktion för kontoåterställning.

Mängder av falska säkerhetsmeddelanden eller verifieringsförfrågningar skickas ut i syfte att få Gmail-användaren att ange sina uppgifter och ge bedragaren chansen att få tag på dem.

– När hackare nu siktar in sig på Googles säkerhetskontroll, har denna varning om att se över ditt Gmail-konto aldrig varit viktigare, skriver Forbes.

Börjar med en uppmaning

De falska mejlen ser alltså ut att vara rutinmässiga säkerhetsmeddelanden.

– Det börjar med en uppmaning om att installera Googles verktyg för säkerhetskontroll. Detta fästs sedan på hemskärmen som en progressiv webbapp, som körs i ett eget fönster utan adressfält. Allt är utformat för att se ut och kännas precis som en officiell Google-app.

Det är nu mycket viktigt att Gmail-användare dubbelkollar och trippelkollar att säkerhetsmeddelanden verkligen kommer från Google.

Läs mer: Pensionsmyndigheten varnar Sveriges pensionärer

Google varnar

Även Google har utfärdat en varning.

– En stor andel nätfiske riktar in sig på Gmail-användare i syfte att stjäla deras användaruppgifter, skriver techjätten.

– Det kan stå i meddelandet att du behöver uppdatera användaruppgifterna för Gmail-kontot om du inte vill att kontot ska stängas av.

“Se upp”

Google understryker att användare inte ska stressa – och uppmanar dem till att säkerställa att mejlet kommer från rätt avsändare.

– Se upp för dessa e-postmeddelanden och dubbelkolla alltid att webbadressen är den adress du förväntar dig innan du anger personliga uppgifter eller lösenord.

Läs mer: Biltema går ut med varning till kunder

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen


I NATT: Tre Natoländer ger sig in i kriget

2026 03 02

Kriget i Mellanöstern ser ut att eskalera ytterligare.

I ett gemensamt uttalande framhåller Frankrike, Tyskland och Storbritannien att de är redo att vidta svarsattacker mot Iran om det anses nödvändigt.

– Irans vårdslösa attacker har riktat sig mot våra nära allierade och hotar vår militärpersonal och våra civila i hela regionen, skriver Natoländerna enligt AFP.

– Vi kommer att vidta åtgärder för att försvara våra intressen och våra allierades intressen i regionen, fortsätter uttalandet.

Brittisk flygplats attackerad

De europeiska länderna öppnar för ”nödvändiga och proportionella defensiva åtgärder” för att begränsa Irans förmåga att avfyra robotar och drönare.

Samtidigt kommer uppgifter att Iran har attackerat en brittisk militärbas på Cypern. En explosion har rapporterats vid den militära flygplatsen RAF Akrotiri.

Det brittiska försvarsdepartementet bekräftar att det rör sig om en drönarattack.

– Vår beredskap i regionen är på högsta nivå och åtgärder har vidtagits för att försvara vårt folk, framhåller departementet i ett uttalande.

Det finns inga uppgifter om dödsoffer.

LÄS MER: Brittiska stridsflygplan i luften

Trump räknar med dödsoffer

Under natten mot måndag har USA och Israel fortsatt att attackera mål i Iran. Flera nya explosioner har rapporterats i den iranska huvudstaden Teheran under de senaste timmarna.

USA:s president Donald Trump uppger på de militära operationerna i Iran kommer att fortsätta. 

– Stridsoperationerna fortsätter för närvarande med full styrka och kommer att fortsätta tills alla våra mål är uppnådda, säger han i en video som publicerats på Truth Social.

Vidare säger Trump att han förväntar sig fler amerikanska dödsoffer och att varje dödsfall kommer att hämnas.

Det har tidigare rapporterats att tre amerikanska soldater har dödats i iranska motattacker.

LÄS OCKSÅ: Trump-allierad rasar mot Europa – ”Ni är patetiska”

Foto: Military Material resp Sociala medier

Text: Redaktionen