POLISEN JUBLAR: Nya regler för 21 myndigheter

2025 04 02

En ny lag har trätt i kraft i Sverige.

Från och med nu blir 21 myndigheter samt kommuner, regioner och skolor skyldiga att lämna uppgifter till polisen som kan behövas i brottsbekämpningen.

Polisen välkomnar beskedet.

Myndigheten hoppas att informationsdelningen kommer leda till att färre barn och unga dras in i kriminalitet.

Uppgifterna till polisen ska lämnas på begäran och eget initiativ. Enligt polisen kan det röra sig om information som bidrar till att förebygga, förhindra och upptäcka brottslig verksamhet. Det kan också handla om uppgifter som kan behövas för att utreda eller lagföra brott.

– Man bör tänka brett när det gäller uppgifter som man ska lämna på eget initiativ. Det kan till exempel handla om ett underligt beteende hos en person, eller att någon kanske hanterar pengar på ett sätt som sticker ut. Det kan vara så enkelt som en magkänsla av att någonting inte stämmer, att man konkretiserar den och lämnar uppgiften till exempelvis Polismyndigheten, säger Åsa Torlöf, verksamhetsutvecklare vid polisens nationella operativa avdelning, Noa. 

– Det är inte en anmälan om brott utan mer att man delar med sig av en pusselbit som vi kan addera till annan information, tillägger Torlöf.

Informerat berörda myndigheter

Berörda myndigheter har informerats om hur de ska hantera den nya lagen.

Polisen har tagit fram speciellt anpassade vägledningar om hur den nya formen av uppgifter, som inte utgör en konkret brottsanmälan, kan lämnas till polisen.

Liknande vägledningar har också överlämnats till Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) och Skolverket.

Polisen betonar att dialog och samverkan mellan skola och polis är centralt för att uppnå lagens syfte.

– Vi hoppas på att få in värdefull information som kan hjälpa oss att i tidigt skede identifiera unga som kan vara på väg in i kriminalitet. Det är ett av våra viktigaste samhällsuppdrag att hjälpas åt med detta. Vi ser framför oss att många kommer uppfatta skyldigheten även som en möjlighet att lämna uppgifter till oss i polisen. Tidigare har förutsättningarna saknats men nu finns de på plats, säger Åsa Torlöf.

Fakta: Lagen om skyldighet att lämna uppgifter till brottsbekämpande myndigheter

- Myndigheterna som omfattas av uppgiftsskyldigheten i lag 2025:170 är Arbetsförmedlingen, Arbetsmiljöverket, Bolagsverket, Centrala studiestödsnämnden, Finansinspektionen, Fondtorgsnämnden, Försäkringskassan, Inspektionen för vård och omsorg, Kriminalvården, Kronofogdemyndigheten, Lantmäteriet, länsstyrelserna, Migrationsverket, Naturvårdsverket, Pensionsmyndigheten, Skatteverket, Statens skolinspektion, Tillväxtverket, Transportstyrelsen, Utbetalningsmyndigheten, och utlandsmyndigheterna.

- I den nya lagen räknas utöver Polismyndigheten även följande till de brottsbekämpande myndigheterna; Ekobrottsmyndigheten, Kustbevakningen, Skatteverket, Säkerhetspolisen, Tullverket och Åklagarmyndigheten. Myndigheterna har samarbetat under förberedelsearbetet med den nya lagstiftningen.

Källa: Polisen

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


24 sep 26

UPPGIFTER: Tung smäll för alla som kör dieselbil

2026 09 25

Dieselpriset har stigit kraftigt runt om i Europa till följd av kriget mellan USA och Iran.

Störningar av trafiken genom Hormuzsundet har bidragit till att priserna ökat markant vid pump.

Nu blir det ännu dyrare.

Det uppger energiekonomen Claes Hemberg i en krönika hos Transportnytt.

Han hänvisar dels till situationen i Mellanöstern, dels till omfattande nedstängningar av raffinaderier i Europa efter prognoser om en kraftigt minskad efterfrågan på diesel.

”Även i Sverige”

Hemberg konstaterar att Europa inte längre är självförsörjande på diesel, utan är beroende av leveranser från ”konfliktdrabbade producenter och mellanhänder”.

På grund av blockeringarna i Hormuzsundet och Röda havet transporteras dieseln nu med tankfartyg runt den afrikanska kontinenten.  

– Det innebär att enorma mängder diesel hela tiden befinner sig till sjöss, vilket gör leveranskedjan extremt sårbar för minsta lilla störning. Med andra ord kan vi räkna med fortsatt dyra och ännu dyrare dieselpriser även i Sverige under hela 2027, skriver Hemberg.

Sverige befinner sig visserligen i ett bättre läge än många andra europeiska länder, eftersom norsk olja används till svensk bensin och diesel.

Trots det bedömer Hemberg att dieselpriset kommer att stiga kraftigt i Sverige.

– Våra priser åker ändå med upp i en ny europeisk olje- och dieselfrossa.

Läs mer: Bokningarna rusar – Ryanair sätter in ny direktlinje

Tillfälliga sänkningar försvinner

Bränslepriserna i Sverige beräknas stiga redan nästa vecka.  

Torsdagen den 1 oktober löper den första av regeringens tillfälliga skattesänkningar på bensin och diesel ut. Det innebär att skatten höjs med motsvarande cirka en krona litern för bensin och 40 öre per liter för diesel.

Två månader senare, den 1 december, löper den andra tillfälliga skattesänkningen ut. Den motsvarar en höjning med cirka tre kronor per liter.

Läs också: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


24 sep 26

Chocksänkning för Vänsterpartiet

2026 09 25

Vänsterpartiets chans att ingå i nästa regering har minskat dramatiskt.

Det visar odds från flera spelsajter.

Enligt de senaste oddsen har V:s regeringschanser sjunkit kraftigt. Hos speljätten Kalshi har sannolikheten för att V får ministerposter minskat från 26 till 15 procent, rapporterar TV4.

Det misstänkta valfusket i Borlänge, som kopplas till Vänsterpartiet, pekas ut som en bidragande faktor.

– Den här sortens marknader är känsliga för externa händelser. Så det är klart att en händelse som misstankarna i Borlänge slår igenom väldigt tydligt, säger Magnus Adenskog, doktor i statskunskap och affilierad forskare vid Lunds Universitet, till TV4.

Samtidigt betonar Adenskog att oddsutvecklingen även påverkas av externa faktorer, som opinionsundersökningar.

Han jämför med hur oddsen på att Liberalerna skulle klara riksdagsspärren påverkades när partiet ökade i flera mätningar inför valet. 

– Samma sak tror jag gäller Vänsterpartiets regeringschanser. Den marknaden kommer också vara väldigt händelsedriven.

Nytt misstänkt valfusk

Vänsterpartiets regeringschanser riskerar att försämras ytterligare efter nya misstankar om valfusk.

På torsdagskvällen har Stockholms stad polisanmält misstänkt otillbörligt verkande vid val kopplat till Vänsterpartiets kampanj i Järva.

Anmälan har gjorts efter uppgifter som framkommit i en ledartext i Svenska Dagbladet. Där återges vittnesmål från flera röstmottagare i området. 

– Kaos, klanröstning, förkryssade valsedlar som smugglas in i valställen och väljare som får instruktioner via telefon. Vittnesmålen från röstmottagarna i Järva är skakande – och handlar återigen om Vänsterpartiet, skriver SvD:s ledarskribent Peter Wennblad.

Vänsterpartiet slår tillbaka mot anklagelserna.

– Det här är en insinuant ledartext med anonyma källor och som spelar på rasistiska idéer, säger V:s partisekreterare Maria Forsberg till Aftonbladet.

Läs mer: Bokningarna rusar – Ryanair sätter in ny direktlinje

Bekräftar anmälan

Eva Debels, chef för valkansliet i Stockholms stad, bekräftar att en polisanmälan har gjorts med anledning av uppgifterna i ledartexten.

– Vi fick rapporter om att de förekom förkryssade valsedlar och att det också lagts förkryssade valsedlar i valsedelsställen. Det är inte bra för valsystemet att valsedlar sprids på det här sättet, säger hon till P4 Stockholm.

Läs också: Kreml överväger: Flytta från Moskva 

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen