28 juli 26

Polisen går ut med varning till Facebook-användare

2025 04 10

Nu utfärdas en bedrägeri-varning till alla Facebook-användare.

Bedrägerivågen fortsätter.

Nu går polisen ut med en varning som riktas till alla som använder Facebook.

Det rör sig om en ökning av kapade konton där användare kan få märkliga meddelanden skickade till sig.

Det rapporterar SVT.

Polisen varnar

Allt fler Facebook-konton kapas, och bedragarna tar sedan kontakt med anhöriga och ber dem att skicka pengar.

Därmed kan Facebook-användare få sådana meddelanden som ser ut att komma från vänner eller familj – men där det egentligen är bedragare som finns på andra sidan.

– I Sverige är det en ökad intensitet just nu, säger Lotta Mauritzson från NOA.

Låtsas vara säljare

Bedragarna kapar även Facebook-konton för att låtsas vara säljare och försöka sälja biljetter till exempelvis konserter.

Detta görs för att tilltänkta offer har fått för vana att kolla upp personer på nätet – och därför ser det ut som att det kommer från en riktig person.

– Vi behöver kolla upp saker och i vissa fall kanske också kontakta säljaren via en annan kanal för att kunna säkerställa att det är en riktig person, förklarar Mauritzson för SVT.

Flera saker

Facebook varnar även för att bedragarna kan använda sig av andra metoder för att försöka lura folk på pengar.

Det kan till exempel vara e-postmeddelanden som erbjuder snabba och enkla investeringar eller ett brådskande sms från någon som påstår sig vara en vän som behöver din hjälp.

Facebook varnar

Så här lyder Facebooks varning:

– Det kan även vara ett e-postmeddelande som påstås komma från Meta som informerar dig om problem med ditt konto, där de uppmanar dig att klicka på en länk för att få mer information, meddelar Facebook.

– De kan skapa falska konton där de utger sig för att vara någon annan, eller ta över befintliga konton på sociala medier, för att försöka lura dig eller dina vänner på pengar eller personuppgifter eller för att få åtkomst till dina konton.

Den som blir bedragen eller utsatt för försök bör direkt kontakta banken och polisen.

Foto: B. Jordan

Text: Redaktionen


08 april 26

Nya regler för din router – gäller från 11 september

2026 09 02

Din router kan vara hackad av Rysslands militära underrättelsetjänst (GRU).

Det har Finlands motsvarighet till Säpo, Skyddspolisen, varnat för.

Enligt myndigheten har ryska hackare utnyttjat dåligt skyddade routrar i vanliga bostäder runt om i Europa. I korthet innebär det att många med en router för hemmabruk kan ha främjat ryskt cyberspionage, utan att veta om det.

– Kapade nätverksenheter har kunnat användas som en del av en så kallad operativ skyddsinfrastruktur, som både möjliggör att cyberspionagetrafik maskeras som vanlig nätverkstrafik och försvårar upptäckt, indentifiering och spårning av aktören, framhåller Skyddspolisen i ett uttalande.

Nya regler införs

Nu agerar EU.

Unionens nya lagstiftning Cyber Resilience Act (CRA) träder i kraft den 11 september och innebär betydligt hårdare krav på tillverkare av uppkopplade produkter, som routrar, datorer och mobiltelefoner.

Om en sårbarhet identifieras ska tillverkaren lämna en första varning inom 24 timmar och en fullständig anmälan inom 72 timmar, uppger EU-kommissionen.

För aktivt utnyttjade sårbarheter ska en slutgiltig rapport lämnas senast 14 dagar efter att en korrigerande åtgärd har vidtagits.

Tillverkarna ska också informera användare som påverkas av problemet. Vid behov ska användare även informeras om vilka åtgärder som de behöver vidta för att minska riskerna och konsekvenserna av den upptäcka sårbarheten.  

ANDRA LÄSER: Turkiet vill öppna Ukrainakorridor – i samtal med Kreml och Kyiv

Alla påverkas

Konsumenter i hela Sverige påverkas av den nya lagstiftningen.

– Förordningen gäller för alla produkter med digitala komponenter, både hårdvara och mjukvara, samt för produkternas hela livscykel. Med andra ord omfattas både tillverkare, importörer och distributörer som vill agera på EU:s inre marknad, rapporterar Svenska Institutet för Standarder, SiS.

LÄS OCKSÅ: En av fyra bilister gör fel vid däckbyte 

Foto: S. Phillips - Hostreviews.co.uk

Text: Redaktionen


1 sep 26

Jätteras mellan USA och Sverige

2026 09 01

Bilden av USA som handelspartner har förändrats kraftigt i Sverige.

Västsvenska Handelskammarens rapporterar om ett kraftigt ras i svenska företags syn på den amerikanska marknaden.

Enligt en ny rapport från organisationen har 64 procent av de svenska företagen en negativ syn på den amerikanska marknaden, jämfört med 21 procent under samma period förra året.

Samtidigt vänder många företag bort blicken från USA. Bara 20 procent uppger att de kommer att öka sin närvaro i landet, jämfört med 38 procent året innan.

Svenska företag vänder i stället blickarna mot Norden och EU. Hela 74 procent ser positivt på utvecklingen i Norden, medan motsvarande andel för EU är 69 procent. Dessutom planerar 71 procent att öka sin närvaro i Norden och 67 procent inom EU.

– I en mer osäker värld söker sig företagen mot marknader där villkoren upplevs som stabila och förutsägbara, säger Charlotte Ljunggren, vd för Västsvenska Handelskammaren.

– Det gör Europas inre marknad ännu viktigare för ett handelsberoende Västsverige. Samtidigt behöver svenska företag fortsatt kunna konkurrera och göra affärer på de stora globala marknaderna.

LÄS OCKSÅ: Sverige i EU-botten gällande bostadspriser

EU i blickfånget

Rapporten visar också att 69 procent av företagen bedömer att omsättningen i den egna branschen kommer att öka.

Över hälften av företagen (53 procent) pekar ut EU-medlemskapet som viktigt för deras konkurrenskraft. Samtidigt anser endast 27 procent att Sverige i dag driver företagens intressen väl inom EU.

–  Företagen ser tydligt värdet av EU, men de efterfrågar också ett Sverige som är mer aktivt i frågor som påverkar deras konkurrenskraft. När Europa blir viktigare för företagen blir det också viktigare att Sverige har inflytande över de beslut som fattas, säger Charlotte Ljunggren.

ANDRA LÄSER: Attack vid Östersjön

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp T. Flyckt

Text: Redaktionen