UPPGIFTER: Tre personer har skottskadats

2022 04 17

Tre personer har träffats i samband med att polisen skjutit varningsskott vid de våldsamma upploppen som rasar i Östergötland.

Det uppger flera medier kopplat till kravallerna i Linköping och Norrköping.

Protest mot något som ej skett

Återigen är det våldsmän som påstår sig protestera mot koranbränning – som inte ens har ägt rum – av den danska högerextremisten och flerfaldigt dömda Rasmus Paludan som ligger bakom kravallerna.

Ramusm Paludan själv rapporteras dock överhuvudtaget inte synts till i vare sig Linköping eller Norrköping i dag.

Sköt varningsskott

Det var i Norrköping som polisen avfyrade flera skott enligt Norrköpings Tidningar rapporterar flera medier. Flera medier framhåller att det rör sig om varningsskott men det står samtidigt klart att tre personer har träffats enligt SR.

Vid ett tillfälle ska ett större antal poliser har setts komma springandes med en skjuten man.

Skrek av smärta

– Det var 6–8 poliser som kom bärande på honom. De ropade ”man skjuten i benet” till ambulanspersonalen, uppger en TT-anställd enligt Aftonbladet.

Den skjutna mannen skall ha skrikit av smärta och därefter ha lastats in i en ambulans.

Eld nära polisbilar

Kaotiska scener utspelar sig både i Linköping och Norrköping.

Linköpingstidningen Corren rapporterar att det brinner på flera platser i anslutning till polisens fordon. De intensiva eldhärdarna indikerar att det kan handla om brandbomber.

I flera timmar

Våldsmännen vägrar att följa polisen order och polisens har dessutom stora problem att avhysa dem. Kravallerna har pågått i flera timmar enligt polisens tidrapporter.

Redan klockan 15.02 avlossade polisen ett varningsskott i Norrköping och så sent som två timmar och 18 minuter senare var våldsamheterna fortfarande så omfattande att polisen tvingades avfyra ytterligare varningsskott.

150 personer

– De personer som är del av det våldsamma upploppet uppskattas till omkring 150 personer, rapporterade polisen klockan 15.55

Så sent som kvart i fem pågick fortfarande våldet.

Våld mot poliserna

–16:45 – läget  är oförändrat i Navestad. Polisen finns kvar med ett stort antal poliser. Våldet riktat mot poliser fortsätter. Polisens fokus är att stävja våldet så att Skäggetorp kan vara en trygg och säker plats för alla. Personer som har en framträdande roll i det våldsamma upploppet omhändertas med stöd av polislagen, uppger polisen.

Fördes iväg med ambulans

Trots gripandena lyckades polisen ändå inte stoppa våldet.
Klockan 17.20 tvingades man återigen avlossa varningsskott i Norrköping.
– Under en attack mot polis avlossades varningsskott. Till följd av skottlossningen kan en man ha träffats av en rikoschett i benet. Personen, en man, är förd till sjukhus för vård. Skadeläget är inte känt, men han var vaken och pratade när han fördes till sjukvård med ambulans. 

Tagen ur tjänst

– Polisen är enligt gällande rutin tagen ur tjänst och händelsen kommer att utredas. 

Även i Linköping är läget kaotiskt. Klockan 14.50 uppger polisen att oroligheterna övergick i våldsamt upplopp.

– Polisen arbetar med en stor insats och har nationell förstärkning på plats. Sten och andra föremål har kastats mot poliser och polisfordon, framhåller polisen.

Drönare

– De personer som är del av det våldsamma upploppet uppskattas till omkring 200 personer. Polisen övervakar stadsdelen med drönare.

Så sent som kvart i fem var läget fortfarande våldsamt.

13 gripna

– Våldet riktat mot poliser fortsätter men läget  just nu bedöms vara något lugnare. Personer som har en framträdande roll i det våldsamma upploppet omhändertas med stöd av polislagen

13 personer har gripits för våldsamt upplopp i Skäggetorp, framhåller polisen.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


JUST NU: Var på väg att slå tillbaka mot Trump – backar plötsligt

2025 07 12

Kanada backar plötsligt efter nya tullhot från Donald Trump.

Sagan om de många tullarna fortsätter.

Kanada har under en tid förberett sig för att slå tillbaka mot Donald Trump med tullar på stål och aluminium.

Nu backar Kanada plötsligt efter nya besked från den amerikanska presidenten, rapporterar Politico.

Kanada backar

Kanada pausar sina planer på att slå vedergällningstullar på amerikanskt stål och aluminium. 

Mark Carneys regering förberedde sig för att fördubbla sina mottullar på amerikanska metaller den 21 juli – till 50 procent från 25 – men Trumps nya brev har fått grannlandet i norr att tänka om.

USA:s president Donald Trump har i brevet meddelat att han kommer att införa en tull på 35 procent på kanadensiska varor från och med den första augusti.

“Inga hämndtullar”

Två högt uppsatta regeringstjänstemän berättar för Politico att Kanada inte kommer att vidta ytterligare repressalier mot amerikanskt stål och aluminium.

– Allt skjuts upp till den första augusti, säger en kanadensisk tjänsteman.

Den första augusti är Trumps nya deadline innan högre tullar införs.

Läs mer: Stor besvikelse för Trump i viktiga kärnfrågan

Nytt tullhot

Donald Trump har sagt att han kommer att införa en tull på 35 procent på kanadensiska varor från och med den första augusti om inget avtal nås.

En allmän tull på 25 procent har redan införts på vissa kanadensiska varor, och landet har också drabbats hårt av Trumps globala stål-, aluminium- och biltullar – även om det för närvarande finns ett undantag för varor som uppfyller kraven i det nordamerikanska frihandelsavtalet, uppger BBC.

Inga nya avtal

USA har fortsatt bara nått nya handelsavtal med Kina, Storbritannien och Vietnam.

Samtidigt pågår intensiva förhandlingar med en rad länder – och nya uppgifter pekar på att avtal i någon form ska vara nära med EU och Indien.

Läs mer: Trump slår till med full kraft – rasar mot ”häxjakt”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


JUST NU: Ukrainskt stridsflyg till attack med amerikanska bomber

2025 07 12

Ukraina har släppt amerikanska bomber mot mål i Zaporizjzja.

Ukraina fortsätter att förstöra ryska militära mål.

Nu kommer besked om att ett ukrainskt stridsflygplan av typen MiG-29 har förstört ett mål i ockuperade Zaporizjzja med hjälp av amerikanska bomber.

Det rapporterar flera ukrainska medier.

Till attack

Ett ukrainskt stridsflygplan av typen MiG-29 har förstört en strategisk rysk väg i en tillfälligt ockuperad del av Zaporizjzja Oblast genom två anfall med flygbomber med hög precision. 

Enligt en ny rapport utfördes anfallet av ett stridsflygplan beväpnat med två amerikanska GBU-62 flygbomber utrustade med JDAM-ER planerings- och styrsystem.

Den här typen av attacker har blivit möjliga på grund av att det ukrainska försvaret systematiskt förstört ryska luftvärnssystem, i synnerhet luftvärnsrobotsystemet Buk, uppger Ukrainska Pravda.

Strategiskt viktigt

Ryssarna har använt den nu förstörda vägen i logistiska syften – för transport och återsamling.

Platsen är särskilt viktig eftersom det var den enda bron på den enda asfalterade vägen av god kvalitet som försörjer den ryska militära grupperingen som har återupptagit sin offensiv nära byn Kamianske sedan slutet av juni, rapporterar RBC Ukraine.

Läs mer: Massflykt i Ryssland – pengar flödar ut

USA – till Nato – till Ukraina

Samtidigt har USA:s president Donald Trump kommit med ett nytt besked om amerikanska vapen till Ukraina.

Trump meddelade den 10 juli att USA kommer att sälja vapen till Nato, inklusive luftvärnssystem och annat luftförsvar, som Nato sedan kan ge till Ukraina.

Begärt 10 system

Trump uppgav i en intervju med NBC News att USA kommer att sälja Nato ett ospecificerat antal och typ av amerikansktillverkade vapen, inklusive Patriot luftförsvarssystem.

– Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppgav den 10 juli att Ukraina begärt 10 Patriot luftvärnssystem och ytterligare interceptorer, och att Tyskland är redo att köpa två Patriot-system från USA till Ukraina, och att Norge är villigt att köpa ytterligare ett, uppger ISW.

Läs mer: EU planerar med USA – vill slå till stenhårt mot Ryssland

Foto: A. Voznenko

Text: Redaktionen