UPPGIFTER: Tre personer har skottskadats

2022 04 17

Tre personer har träffats i samband med att polisen skjutit varningsskott vid de våldsamma upploppen som rasar i Östergötland.

Det uppger flera medier kopplat till kravallerna i Linköping och Norrköping.

Protest mot något som ej skett

Återigen är det våldsmän som påstår sig protestera mot koranbränning – som inte ens har ägt rum – av den danska högerextremisten och flerfaldigt dömda Rasmus Paludan som ligger bakom kravallerna.

Ramusm Paludan själv rapporteras dock överhuvudtaget inte synts till i vare sig Linköping eller Norrköping i dag.

Sköt varningsskott

Det var i Norrköping som polisen avfyrade flera skott enligt Norrköpings Tidningar rapporterar flera medier. Flera medier framhåller att det rör sig om varningsskott men det står samtidigt klart att tre personer har träffats enligt SR.

Vid ett tillfälle ska ett större antal poliser har setts komma springandes med en skjuten man.

Skrek av smärta

– Det var 6–8 poliser som kom bärande på honom. De ropade ”man skjuten i benet” till ambulanspersonalen, uppger en TT-anställd enligt Aftonbladet.

Den skjutna mannen skall ha skrikit av smärta och därefter ha lastats in i en ambulans.

Eld nära polisbilar

Kaotiska scener utspelar sig både i Linköping och Norrköping.

Linköpingstidningen Corren rapporterar att det brinner på flera platser i anslutning till polisens fordon. De intensiva eldhärdarna indikerar att det kan handla om brandbomber.

I flera timmar

Våldsmännen vägrar att följa polisen order och polisens har dessutom stora problem att avhysa dem. Kravallerna har pågått i flera timmar enligt polisens tidrapporter.

Redan klockan 15.02 avlossade polisen ett varningsskott i Norrköping och så sent som två timmar och 18 minuter senare var våldsamheterna fortfarande så omfattande att polisen tvingades avfyra ytterligare varningsskott.

150 personer

– De personer som är del av det våldsamma upploppet uppskattas till omkring 150 personer, rapporterade polisen klockan 15.55

Så sent som kvart i fem pågick fortfarande våldet.

Våld mot poliserna

–16:45 – läget  är oförändrat i Navestad. Polisen finns kvar med ett stort antal poliser. Våldet riktat mot poliser fortsätter. Polisens fokus är att stävja våldet så att Skäggetorp kan vara en trygg och säker plats för alla. Personer som har en framträdande roll i det våldsamma upploppet omhändertas med stöd av polislagen, uppger polisen.

Fördes iväg med ambulans

Trots gripandena lyckades polisen ändå inte stoppa våldet.
Klockan 17.20 tvingades man återigen avlossa varningsskott i Norrköping.
– Under en attack mot polis avlossades varningsskott. Till följd av skottlossningen kan en man ha träffats av en rikoschett i benet. Personen, en man, är förd till sjukhus för vård. Skadeläget är inte känt, men han var vaken och pratade när han fördes till sjukvård med ambulans. 

Tagen ur tjänst

– Polisen är enligt gällande rutin tagen ur tjänst och händelsen kommer att utredas. 

Även i Linköping är läget kaotiskt. Klockan 14.50 uppger polisen att oroligheterna övergick i våldsamt upplopp.

– Polisen arbetar med en stor insats och har nationell förstärkning på plats. Sten och andra föremål har kastats mot poliser och polisfordon, framhåller polisen.

Drönare

– De personer som är del av det våldsamma upploppet uppskattas till omkring 200 personer. Polisen övervakar stadsdelen med drönare.

Så sent som kvart i fem var läget fortfarande våldsamt.

13 gripna

– Våldet riktat mot poliser fortsätter men läget  just nu bedöms vara något lugnare. Personer som har en framträdande roll i det våldsamma upploppet omhändertas med stöd av polislagen

13 personer har gripits för våldsamt upplopp i Skäggetorp, framhåller polisen.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


Julklapp till Putin – världens största gasanläggning brinner

2025 12 27

Den ukrainska säkerhetstjänsten SBU har skickat en julhälsning till den ryska regimen i Moskva.

I ett inlägg på Telegram uppger SBU att man tillsammans med landets militär har attackerat en stor gasanläggning i Orenburg i södra Ryssland.

Anläggningen är världens största för separering av gas, vilket Reuters tidigare har rapporterat om.

En SBU-källa bekräftar uppgifterna.

– Gasanläggningen i Orenburg är världens största gaskemiska komplex och bearbetar 37,5 miljarder kubikmeter gas årligen, säger källan till Kyiv Independent.

Står i brand

Nu står den jättelika anläggningen i brand. Det visar satellitbilder från Nasas verktyg FIRMS, som övervakar och registrerar bränder i realtid.

– Attacken utlöste också en brand i rörledningen till 3U-70-enheten, som renar rågas från vätesulfid och koldioxid. Till följd av detta avbröts anläggningens drift delvis, säger SBU-källan till Kyiv Independent.

Gasanläggningen i Orenburg är belägen över 1 000 kilometer från den ukrainska gränsen. Trots avståndet är anläggningen av stor betydelse för både den ryska militären och landets ekonomi. Den har därför varit en regelbunden måltavla för ukrainska långdistansdrönare under kriget. 

Storm Shadow-robotar har slagit ner

Ukrainska styrkor har även attackerat ett oljeraffinaderi i Novosjakhtinsk i sydvästra Ryssland.

Enligt den ukrainska armén utlöste attacken explosioner vid raffinaderiet.

– Målet träffades, framhåller den ukrainska generalstaben i ett uttalande.

Vidare uppger den ukrainska militären att brittiska Storm Shadow-robotar användes i attacken mot oljeanläggningen.

LÄS MER: Nytt Gripen-besked från Ukraina 

Marknad attackerad

Samtidigt fortsätter Ryssland att attackera civila mål i Ukraina.

Under juldagen besköts en marknad i Cherson och ett bostadsområde i Tjernihiv. Minst två personer dödades och nio skadades, uppger Kyiv Independent.

LÄS OCKSÅ: Massivt rökmoln – Ryssland under attack

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


”Börja räkna åren” – jätteland nära kollaps

2025 12 27

– När ekonomiska berättelser börjar låta så här bekanta är det svårt att inte börja räkna ner åren.

Det skriver den ryska författaren och journalisten Tatjana Rybakova i den oberoende tidningen Moscow Times.

Rybakova drar paralleller mellan Rysslands nuvarande ekonomiska situation och läget i Sovjetunionen under åren före stormaktens kollaps.  

Enligt Rybakova finns det flera tecken som tyder på att Ryssland kommer gå ett liknande öde tillmötes.

Hon pekar bland annat på:

- Svag tillväxt. BNP växte endast med 0,6 procent under tredje kvartalet 2025. Trots det använder den ryska regimen särskilda beräkningssätt för att få siffrorna att se starkare ut. På samma sätt använde Sovjet särskild statistik för att dölja stagnation.

- Tillväxten drivs nästan enbart av statliga utgifter och militärindustrin. Andra typer av investeringar pressas tillbaka samtidigt som konsumtionen minskar. 

- Den ryska regeringens budgetprognoser sträcker sig till 2042. Rybakov framhåller att prognoserna vilar på alltför optimistiska antaganden om oljepriser och skatteintäkter och drar paralleller till Sovjetunionens femårsplaner.

- Dagens låga oljepriser påminner om prisnivån innan Sovjetunionens fall. Liknande nivåer på 1980-talet bidrog till stormaktens kollaps. 

LÄS MER: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt 

Många frågor kvarstår

Parallellerna är så tydliga att Rybakova vågar fastslå att Ryssland sannolikt står inför en ekonomisk kollaps. Om den sker i närtid eller inte är däremot oklart.  

– Huruvida denna historia avslutas plötsligt och nästan oblodigt, som Sovjetunionens kollaps gjorde, eller drar ut på tiden i en lång och smärtsam process är omöjligt att veta. Historien upprepar sig inte exakt, skriver författaren och tillägger:

– Men när ekonomiska berättelser börjar låta så här bekanta är det svårt att inte börja räkna ner åren.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

Foto: M. Domnina

Text: Redaktionen