Polisen anmäler sig själva efter grov video

2023 08 30

Under onsdagen har våldsamma klipp fått spridning på sociala medier.

Filmerna, som tycks vara fångade med en mobilkamera, fångar en del av efterspelet till gårdagens fotbollsderby i Superettan mellan Helsingborg och Landskrona utanför arenan Olympia.

Klippet inleds med att visa en bild på en person som ligger ned på marken vid en buss som förmodas vara bokad av bortalagets supportrar.

Han blöder samtidigt kraftigt från huvudet och en stor blodpöl har bildats på asfalten under honom.

I videon syns också hur en civilpolis matar batongslag mot en supporter som sitter eller ligger ned.

En annan sekvens visar hur en supporter håller upp händerna och samtidigt får en knuff av en polis.

Stora reaktioner

Filmen har skapat kraftiga reaktioner på sociala medier, både bland fotbollssupportrar och andra människor.

– Herregud så obehagligt, kommenterar en kvinna på X, tidigare Twitter.

– Det gör ärligt talat ont att se och jag menar var ska de ta vägen. Oavsett bakgrund till denna situation är det bara grymt och hänsynslöst agerat.

Anmäler sig själva: "Ser grovt ut"

Efter att videon fått spridning har polisen valt att anmäla sig själva, rapporterar Sportbladet.

Myndigheten ska utreda vad det är som har hänt och vad som ligger bakom det som syns på klippen.

– Lika mycket som vi kollar på om supportrarna har misskött sig, lika mycket kollar vi på om vi har gjort något fel, säger kommenderingschefen Patric Isacsson till tidningen.

– Det ser grovt ut med batongen och om polis fortsätter att slå efter att ha fått någon att sitta ned är det naturligtvis inte bra.

Stökiga scener

För sajten Fotbollskanalen berättar Patric Isacsson att det blev stökigt efter matchen när Landskronas supportrar skulle ta sig till sina bussar.

Han är noga med att betona att det i klippet inte syns vad som har hänt före händelsen.

– Vi ser ju inte vad den som blir slagen har gjort eller vad han gör. Utan att förringa det här får vi såklart utreda det, säger kommenderingschefen.

Får lov att använda våld

Patric Isacsson förklarar också att polis och ordningsvakter får lov att använda våld vid våldsamma upplopp.

Det är just den rubriceringen som polisen angett för händelserna utanför arenan efter slutsignalen, då konfrontation uppstod mellan båda lagens supportrar.

– Vi gör det ibland när det är en folksamling som går till gemensam attack. Det är absolut inte bra att det blir så, säger Patric Isacsson till Fotbollskanalen.

Fängelse i straffskalan

Våldsamt upplopp kan ge upp till tio års fängelse om man anstiftar eller är anförare.

Deltar man kan man få fängelse i högst fyra år.

Landskrona vann matchen med 2-1 efter ett sent mål på straffspark.

Arkivfoto: Polisen Linköping

Text: Redaktionen


09 okt 26

”Det är inte klokt” – socialdemokrater bestörta

2026 10 09

Centerpartiets och Vänsterpartiets röda linjer ligger kvar och regeringsförhandlingarna står still.

Situationen väcker stor frustration inom Socialdemokraterna.

Flera tunga S-profiler riktar skarp kritik mot regeringsprocessen, rapporterar Expressen.

– Nu räknar alla med att ingenting kommer att hända förrän det skett två kanske tre misslyckade statsministeromröstningar, säger en högt uppsatt socialdemokrat till tidningen.

– Det är inte klokt. Den här modellen för regeringsbildning underlättar småpartiers krångel, fortsätter S-toppen.

V-ilska inför mötet

Samtidigt förbereder sig de rödgröna partierna för sitt första gemensamma möte efter valet.

Vid lunchtid  börjar företrädare för partierna anlända till mötesplatsen Högberga gård på Lidingö.

Mötet, som sker på initiativ av Centerpartiet, kritiseras på förhand. Flera V-politiker utrycker sitt missnöje på sociala medier.

– C:s möte som de arrangerar imorgon känns mest som ett skådespel. Allt liksom för att slippa sitta ned och förhandla om regering och politik. C är specialister på att måla in sig i hörn och tycka att de är politikens gåva till mänskligheten, skriver V-veteranen Ulla Andersson på X.

Vänsterpartiets utrikespolitiska talesperson Håkan Svenneling kritiserar valet av mötesplats.

– Det finns många svenska landsbygder som skulle behöva hamna i politikens och medias rampljus. Rika Lidingö kommun är inte en av dem. Tragiskt att Centerpartiet valt 'ett spahotell för livsnjutare sedan 1911' som platsen för sitt seminarium, skriver han på Threads.

Läs mer: UPPGIFTER: Då ställs S inför det stora testet 

Andersson: ”Jättebra initiativ”

S-ledaren Magdalena Andersson har anlänt till Högberga gård.

– Jag tycker att det här är ett jättebra initiativ som Centerpartiet har tagit, det blir en möjlighet för alla fyra partier att få en gemensam bild av utmaningar som Sverige står inför, säger hon till SVT inför mötet.

– Jag hoppas att det här kan leda till fler samtal och fler möjligheter att träffas alla fyra partier.

Andra läser: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre 

Foto: Socialdemokraterna 

Text: Redaktionen


Fullskaligt krig – hela världen kan påverkas

2026 10 09

– Nu är det verkligen fullskaligt krig.

Det säger Jo Jakobsen, expert på internationell politik och säkerhetspolitik, till Dagbladet.

Han hänvisar till konflikten i Jemen, som har eskalerat kraftigt under de senaste dagarna.

Jemenitiska regeringsstyrkor bekräftade på måndagen att de hade genomfört över tusen attacker och har inlett en offensiv mot huvudstaden Sanaa, som kontrolleras av den Iranstödda huthimilisen.

Saudiarabien attackerar

Regeringsstyrkorna stöds av Saudiarabien.  

Det saudiska flygvapnet har genomfört flera flyganfall mot rebellkontrollerade områden, samtidigt som de saudiskstödda regeringsstyrkorna försöker pressa tillbaka huthierna på marken.

Huthirebellerna har svarat med robot- och drönarattacker mot flera mål i Saudiarabien – bland annat ett stort oljeraffinaderi i södra delen av landet.

”Kommer märka av det”

Det föregående inbördeskriget i Jemen bröt ut 2014 innan en vapenvila slöts 2022.

Den här gången betraktas kriget i Jemen som mer än ett inbördeskrig.

Saudiarabien vädjar om stöd från USA, men den amerikanska militären vägrar hittills att delta i kriget. Samtidigt har både Turkiet och Pakistan skickat soldater och militära resurser till Saudiarabien för att bidra i insatsen mot huthimilisen.

Läs mer: UPPGIFTER: USA kan skriva massivt avtal med Ryssland 

Huthierna är i sin tur en nära allierad med Iran.

Jo Jakobsen menar att kriget i Jemen måste ses som en större del av konflikten i Mellanöstern. Han pekar på att Iran och dess allierade har hotat att stänga Bab al-Mandebsundet utanför Jemen.

En sådan aktion skulle påverka hela världen ekonomiskt.

– För att uttrycka det rakt ut, Jemen är initialt ointressant för många länder, men den här gången tror jag att vi kommer att märka av kriget mycket mer. Inte minst på grund av den effekt det kan ha på olje- och energipriserna, säger Jakobsen till tidningen.

Andra läser Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter 

Foto: J. Kingma resp B. Barrow

Text: Redaktionen