Polis skadades när anti-vaxxare stormade vaccinationslokal

2021 09 23

Anti-vaxxare stormade en vaccinationslokal i Västerås och försökte hindra allmänheten från att vaccineras.

Det rapporterar Sveriges Radio respektive Vestmanlands Läns Tidning och antivaxxarna var så våldsamma att en polis skadades.

Försökte hindra folk som ville vaccineras

– Antivaxxarna stormade Servicehälsans Vaccinationslokal i Västerås kring lunchtid, rapporterar P4 Västmanland.

VLT uppger att vaccinmotståndarna var där för att hindra folk från att gå in i lokalen, enligt Aftonbladet.

Det var upp emot tio antivaxxare enligt P4 Västmanland och när polisen hann fram till tumultet så gjorde antivaxxarna så kraftigt motstånd att en polis skadades.

Olaga intrång och ofredande

– När vi kommer dit får vi uppgifter om att flera personer tagit sig in i lokalen och att de försökt påverka personer som stått i kön in till lokalen, säger  Tobias Ahlén vid Västeråspolisen till P4.

Fem till tio av antivaxxarna misstänks nu för olaga intrång och ofredande i samband med aktionen mot vaccinationslokalen, rapporterar P4 Västmanland.

Våldsamma mot polisen

Och en av demonstranterna misstänks även för våldsamheter mot polisen.

– En av personerna har bedömts uppträda ordningsstörande och omhändertogs av polisen med stöd av polislagen. När vi gör det sätter sig kvinnan till motvärn och en polis skadas. Kvinnan misstänks för våldsamt motstånd, säger Västeråspolisen till Sveriges Radio.

Den drabbade polisen fick uppsöka vård efter händelsen.

ANALYS

Från flera länder kommer rapporter om en ökad oro för att vaccinationsmotståndare radikaliseras och använder ett språkbruk som är betydligt allvarligare än bara funderingar kring vaccinet. Att man även handgripligen tränger sig in i vaccinationslokaler och försöker hindra folk som ska vaccineras är mycket allvarligt.

Arkivfoto: Polisen Norrmalm, FB

[yop_poll id="643"]

JUST NU: FHM ändrar sig – dessa ska vaccineras mot covid-19

2025 10 14

Från och med idag, tisdag, startar vaccinationsinsatsen mot influensa och covid-19 i Sverige.

Höst och vinter är högsäsong för virussjukdomar.

Och inför årets vaccinationer har Folkhälsomyndigheten ändrat sina rekommendationer.

– Vi ser att immuniteten i befolkningen har ökat, och att de nya varianterna av viruset i de flesta fall inte orsakar lika allvarlig sjukdom längre. Därmed har risken för att bli allvarligt sjuk till följd av covid-19 minskat avsevärt för många grupper, säger Tina Crafoord, överläkare och chef för Enheten för vaccinationer, i ett uttalande.

Höjer åldersgränsen

Det som följer tidigare års rekommendationer är att influensavaccin omfattar alla över 65 år samt yngre personer i medicinsk riskgrupp.

Nyheten i år är att vaccination mot covid-19 rekommenderas till personer från 75 år, vilket är en höjning jämfört med tidigare år.

Dessutom uppmanas alla vuxna med nedsatt immunförsvar och personer i medicinsk riskgrupp från 50 år att vaccinera sig.

Folkhälsomyndigheten motiverar ändringen med att risken för allvarlig sjukdom helt enkelt har minskat.

– Samtidigt är hög ålder fortsatt en riskfaktor för att bli allvarligt sjuk, och det är lika viktigt som tidigare att de som rekommenderas vaccination antar erbjudandet, säger Tina Crafoord.

LÄS OCKSÅ: Förslaget: Ska gå långsammare att tanka bilen

Går att vaccinera ändå

Folkhälsomyndigheten uppdaterar vacciner mot covid-19 och influensa varje år. Det görs för att “matcha de virusvarianter som cirkulerar”, skriver myndigheten.

Även personer inte rekommenderas vaccin, men ändå vill vaccinera sig, kan göra det förutsatt att det erbjuds i det regionala hälso- och sjukvårdsutbudet.

De flesta regioner har det erbjudandet, vanligtvis efter att personer i rekommenderade grupper kunnat ta sina sprutor.

Enligt Folkhälsomyndigheten tar det uppemot två veckor att uppnå ett bra skydd efter vaccination. De flesta kan ta vaccin mot covid-19 och influensa samtidigt.

LÄS OCKSÅ: Populär maträtt utreds – kopplad till dödsfall

Foto: M. Majnun

Text: Redaktionen


Svenskt storföretag lägger ned fabrik

2025 10 14

Fram till nu har jätten haft tre fabriker på svensk mark.

Nu läggs en av dem ned.

Det handlar om tobaksgiganten Swedish Match som stänger sin snusfabrik på Gotland. Detta efter ett besked om att tillverkningen av Gotlandssnus avslutas, rapporterar Di.

Swedish match köpte 95 procent av Gotlandssnus för 300 miljoner kronor så sent som för tre år sedan, enligt branschtidningen Tobak & Mer.

Många anställda

Nedläggningen påverkar omkring 60 anställda som jobbar med produktionen på den gotländska orten Roma.

Motiveringen bakom beskedet är att Swedish match vill “optimera driftseffektiviteten och positionera företaget för långsiktig, hållbar tillväxt”.

Det finns dessutom planer på att flytta produktionen till Kungälv.

– Även om detta förslag drivs av våra långsiktiga strategiska prioriteringar är vi fullt engagerade i att stödja det berörda teamet, säger Mattias Gustafsson, vd för Gotlandssnus och produktionschef inom Swedish Match, enligt Di.

"Ser över långsiktig hållbarhet"

Det är just i Kungälv som en av de tre nuvarande fabrikerna finns. Den andra finns i Göteborg, och den tredje alltså på Gotland.

Vårt mål är att säkra att verksamhetens långsiktiga hållbarhet och möta våra konsumenters förväntningar. Som en del av detta föreslår vi att produktionen av nikotinportioner flyttas från vår anläggning i Roma på Gotland till vår produktionsanläggning i Kungälv, säger Mattias Gustafsson enligt Helagotland.

LÄS MER: Förslaget: Ska gå långsammare att tanka bilen

Fått besked

De 60 personerna som jobbar på fabriken i Roma ska ha fått beskedet igår. 

I fabriken tillverkas det vita snuset Zyn. Det är samma snusmärke som av P3 Nyheter pekades ut i en granskning förra året, då det rapporterades om nikotinförgiftning, kroniska sjukdomar och misär bland svartarbetare i Indien som plockar tobaken.

LÄS MER: Enorm vindkraftspark stoppas

Foto:

Text: Redaktionen