PLÖTSLIG VÄNDNING: Populärt livsmedel kommer störtdyka i pris

2024 11 18

Torka i södra Europa har slagit hårt mot olivodlingarna, vilket lett till kraftiga prishöjningar.

De senaste åren har priset på olivolja skjutit i höjden.

Under fjolåret steg priserna med 50 procent inom EU.

Plötslig vändning 

Nu är dock ett stort trendbrott i sikte, rapporterar CNBC med hänvisning till världens största producent av olivolja, spanska Deoleo.

Företaget bedömer att priserna kommer sjunka kraftigt framöver.

Deoleos försäljningschef Miguel Ángel Guzmán hänvisar till den senaste skördeprognosen, som tyder på avsevärt förbättrade skördar under säsongen 2024-2025, särskilt i viktiga producentländer som Spanien, Grekland och Tunisien.

Miguel Ángel Guzmán räknar därför med halverade priser på olivolja. 

– Utsikterna är positiva för de kommande månaderna. Marknaden förväntas börja stabiliseras och prisbilden förväntas gradvis återställas i takt med att den nya skördar fortskrider och utbudet ökar, säger han till CNBC.

– Prissänkningarna förväntas börja mellan november, december och januari, förutsatt att väder- och skördeförhållandena förblir stabila under de kommande veckorna, fortsätter försäljningschefen.

Dominerar marknaden

Hela 40 procent av världens olivolja produceras i Spanien.  Landet används som en global referenspunkt för priset på livsmedlet.

Enligt Deoleo beräknas priserna på olivolja sjunka till cirka fem euro per liter. I dag kostar en 1-litersflaska uppemot 10 euro i spanska matbutiker.

I Sverige är priserna ännu dyrare. Exempelvis kostar Zetas populära Olivolja Classico Extra Virgin 750ml omkring 180 kronor i vissa matbutiker.

Fakta olivolja

- Oliverna till olivolja skördas under hösten och vintern. I Europa innebär det att det hela inleds i slutet av september, början av oktober. Då plockas oliverna innan de är riktigt mogna och därför sprängfyllda med smak och antioxidanter. Dessa ger en smakrik och pepprig olivolja.

- Senare under vintern, december till februari, skördas mogna oliver med något lägre halt antioxidanter, som ger en mildare olja.

Källa: Zeta

Foto: D. Strategy

Text: Redaktionen


20 oktober 2025

JUST NU: Trump hotar med ”förintelse”

2025 10 20

USA:s president Donald Trump hotar att ”förinta” Hamas om terrororganisationen inte följer villkoren i vapenvilan med Israel.

Trump utfärdar hotet under en presskonferens i Vita huset tillsammans med Australiens premiärminister Anthony Albanese.

– Vi kommer att förinta Hamas om de inte uppför sig, säger presidenten enligt Sky News.

Uttalandet kommer efter att Israel och Hamas anklagat varandra för att ha brutit mot vapenvilan.

Trump tar Israels parti.

– Det har uppstått en mindre situation med Hamas, som kommer att åtgärdas mycket snabbt om de inte åtgärdar det själva. De bryter mot avtalet, säger han.

”Kommer att utrotas”

På pressträffen frågar en reporter om Trump kan tänka sig att sätta in amerikanska trupper i Gaza om Hamas fortsätter att bryta mot vapenvilan.

– De måste uppföra sig bra. Om de inte beter sig kommer de att utrotas, svarar Trump.

– Vi kommer att ge det (vapenvilan, reds.anm.) en chans och förhoppningsvis blir det lite mindre våld, tillägger presidenten.

LÄS MER: Kinesiskt stridsflygplan i närkontakt med USA-allierad 

Detta har hänt

Israel och Hamas anklagar varandra för att bryta mot vapenvilan.

Enligt Israel dödade Hamas två israeliska soldater på söndagen. Efter incidenten släppte israeliska styrkor 153 ton bomber över Gaza, uppger premiärminister Benjamin Netanyahu i ett tal i det israeliska parlamentet. Enligt det Hamaskontrollerade hälsoministeriet har 26 personer dödats i bombningarna.

Hamas förnekar att man dödat de israeliska soldaterna och hävdar att Israel brutit mot vapenvilan.

Efter upptrappningen har vapenvilan återigen trätt i kraft.

Under måndagen började nödhjälp rulla in i Gaza via gränsövergången i Kerem Shalom.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Fartyg ska bordas – tung smäll för Ryssland

Foto: White House official photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


20 oktober 2025

Stor upptäckt om magsjukdom – en miljon svenskar har den

2025 10 20

I dag lider omkring en miljon svenskar av tarmsjukdomen IBS, som kan orsaka diarré, förstoppning och magont.

Patienter uppmanas ofta att ändra sin kost och undvika vissa livsmedel för att lindra symptomen.

Nu kan dock helt nya behandlingar vara på väg.

Forskare från Göteborgs universitet har identifierat två bakteriearter som tillsammans kan producera serotonin – ett ämne som bland annat styr tarmens rörelser och som ibland kallas för ”tarmens hjärna”.

– När bakterierna introducerades i bakteriefria möss med serotoninbrist ökade nivåerna av serotonin i tarmen, liksom tätheten av nervceller i tjocktarmen. Bakterierna normaliserade även tarmens passagehastighet, skriver forskarna om upptäckten som de hoppas kan leda till nya behandlingar mot IBS.

– Det är otroligt fascinerande hur bakterierna i tarmen kan producera bioaktiva signalmolekyler som påverkar hälsan, säger Fredrik Bäckhed, professor i molekylärmedicin på Sahlgrenska akademin vid Göteborgs universitet och en av de ledande forskarna bakom studien.

”Nya vägar för behandling”

Forskarkollegan Magnus Simrén delar Bäckheds entusiasm.   

– Våra resultat tyder på att vissa tarmbakterier kan tillverka bioaktivt serotonin och därmed spela en viktig roll för tarmens hälsa och öppna nya vägar för behandling av funktionella tarmsjukdomar som IBS, säger Simrén, som är professor i medicinsk gastroenterologi på Sahlgrenska akademin vid Göteborgs universitet.

LÄS MER: Historiskt läkemedel på väg: 600 000 svenskar har sjukdomen

”Kan vara nyckeln”

Fredrik Bäckhed konstaterar att det rör sig om ett stort genombrott i forskningen om tarmsjukdomar.

– Våra upptäckter tyder på att tarmens bakterier kan bilda signalämnen som serotonin vilket kan vara nyckeln till att även förstå hur tarmen och dess invånare kan påverka hjärnan och vårt beteende.

LÄS OCKSÅ: Skatten kan sänkas – för 1,2 miljoner hushåll

Foto: M. Majun

Text: Redaktionen