Plötslig rusning – succé för Apple och Samsung

2024 08 05

Konsumenter har fått ett nytt sug efter surfplattor.

Under en längre tid har försäljningen av surfplattor varit i en nedåtgående trend.

Nu visar nya siffror på ett plötsligt sug från konsumenthåll.

Apple och Samsung toppar vad gäller marknadsandelar, rapporterar sajten Mobil.

Kraftig förändring

Enligt statistik från mediebolaget IDC handlar det om en kraftig förändring.

– De globala leveranserna av surfplattor ökade med 22,1 procent jämfört med föregående år under andra kvartalet 2024 och uppgick till 34,4 miljoner enheter, enligt preliminära uppgifter från International Data Corporation Worldwide Quarterly Personal Computing Device Tracker. 

– Resultatet drevs av produktuppdateringar från många ledande leverantörer och en utbytescykel i kombination med lagerpåfyllning.

Apple och Samsung

Försäljningen ger positiva vindar för både Apple och Samsung.

– Apple levererade 12,3 miljoner enheter och växte med 18,2 procent jämfört med föregående år under kvartalet. Med lanseringen av modellerna 11" och 13" iPad Air och iPad Pro kunde företaget äntligen notera tillväxt på marknaden. iPad-volymerna växte över hela världen utom i Kina.

– Samsung hamnade på andra plats med leveranser på 6,9 miljoner enheter, vilket motsvarar en tillväxt på 18,6 procent jämfört med föregående år. Leverantören lyckades växa trots att man inte hade några större produktlanseringar. Tillväxten kom främst från flera kommersiella driftsättningar.

Tillväxt för många aktörer

IDC framhåller att det är flera aktörer som ser en positiv utveckling vad gäller surfplattorna.

– Lenovo intog tredjeplatsen detta kvartal med en tillväxt på 16,7 procent jämfört med föregående år och leveranser på 2,5 miljoner enheter. Företagets löstagbara surfplattor noterade en mycket högre årlig tillväxt.

Även Huawei

Även Huawei noterar tillväxt.

– Huawei intog den fjärde positionen under kvartalet med leveranser på 2,3 miljoner enheter. Leverantören introducerade en ny surfplatta, MatePad 11.5S, som har visat sig fungera väl på marknaden och onlinekampanjerna i juni i Kina bidrog ytterligare till tillväxten.

Foto: Z. Kayiv

Text: Redaktionen


1 sep 26 länka till https://www.flickr.com/photos/miljopartiet/55151179579/in/album-72177720323042236

MP ger besked: Omstridd skatt ska återinföras

2026 09 02

En skatt som avskaffades 2025 kan återinföras.

Det meddelar Miljöpartiet på tisdagskvällen.

Skatten som MP vill återinföra är den omdebatterade flygskatten.

Regeringen och SD avskaffade flygskatten i juli 2025.

– Vi gör det för att främja flygtrafiken i hela landet och därmed förbättra tillgängligheten i hela landet. Det blir helt enkelt sänkta biljettpriser, sade Sverigedemokraternas gruppledare Linda Lindberg på en pressträff när beslutet presenterades.

Nu vill Miljöpartiet återinföra skatten, rapporterar Di.

Dessutom föreslår partiet en höjning av bränsleskatten och ett återinförande av reduktionsplikten.

– Vi behöver ha så pass höga priser på fossila bränslen att omställningen fortsätter i den takt som är nödvändig, säger Janine Alm Ericson, partiets ekonomiskpolitiska talesperson, till tidningen.

100 miljarder kronor per år

Ett återinförande av flygskatten är en del av Miljöpartiets satsningar för att minska utsläppen och påskynda den gröna omställningen i Sverige.

Utöver skattehöjningar vill MP även låna pengar för att finansiera satsningarna.

– Vi vill satsa 100 miljarder kronor per år i tio år så att industrin kan ställa om, så att vi kan bygga ut järnvägen och skapa ett förnybart elsystem. Vi vill också göra stora investeringar i välfärden, säger Janine Alm Ericson till tidningen.

LÄS MER: Jättesänkning på Ikea

1 008 kronor

När regeringen avskaffade flygskatten uppgick skattesatsen till 76, 315 eller 504 kronor per passagerare, beroende på flygresans slutdestination.

Avskaffandet innebar att en tur- och returresa som mest kunde bli 1 008 kronor billigare. För resor inom Sverige bedömdes biljettpriset sjunka med 82 kronor per passagerare för en enkelresa och 164 kronor för en tur- och returresa.

LÄS OCKSÅ: Attack vid Östersjön

Foto:

Text: Redaktionen


08 april 26

Nya regler för din router – gäller från 11 september

2026 09 02

Din router kan vara hackad av Rysslands militära underrättelsetjänst (GRU).

Det har Finlands motsvarighet till Säpo, Skyddspolisen, varnat för.

Enligt myndigheten har ryska hackare utnyttjat dåligt skyddade routrar i vanliga bostäder runt om i Europa. I korthet innebär det att många med en router för hemmabruk kan ha främjat ryskt cyberspionage, utan att veta om det.

– Kapade nätverksenheter har kunnat användas som en del av en så kallad operativ skyddsinfrastruktur, som både möjliggör att cyberspionagetrafik maskeras som vanlig nätverkstrafik och försvårar upptäckt, indentifiering och spårning av aktören, framhåller Skyddspolisen i ett uttalande.

Nya regler införs

Nu agerar EU.

Unionens nya lagstiftning Cyber Resilience Act (CRA) träder i kraft den 11 september och innebär betydligt hårdare krav på tillverkare av uppkopplade produkter, som routrar, datorer och mobiltelefoner.

Om en sårbarhet identifieras ska tillverkaren lämna en första varning inom 24 timmar och en fullständig anmälan inom 72 timmar, uppger EU-kommissionen.

För aktivt utnyttjade sårbarheter ska en slutgiltig rapport lämnas senast 14 dagar efter att en korrigerande åtgärd har vidtagits.

Tillverkarna ska också informera användare som påverkas av problemet. Vid behov ska användare även informeras om vilka åtgärder som de behöver vidta för att minska riskerna och konsekvenserna av den upptäcka sårbarheten.  

ANDRA LÄSER: Turkiet vill öppna Ukrainakorridor – i samtal med Kreml och Kyiv

Alla påverkas

Konsumenter i hela Sverige påverkas av den nya lagstiftningen.

– Förordningen gäller för alla produkter med digitala komponenter, både hårdvara och mjukvara, samt för produkternas hela livscykel. Med andra ord omfattas både tillverkare, importörer och distributörer som vill agera på EU:s inre marknad, rapporterar Svenska Institutet för Standarder, SiS.

LÄS OCKSÅ: En av fyra bilister gör fel vid däckbyte 

Foto: S. Phillips - Hostreviews.co.uk

Text: Redaktionen