Plötslig rusch efter två produkter – länsar butikshyllor

2024 03 07

Tiden på året som 30 procent av Sveriges befolkning fasar inför har nu börjat.

Och den har kommit igång ovanligt tidigt det här året.

Det konstaterar bland annat butiksägaren Linda Strid som bekräftar att hyllorna länsas efter ett nu mycket efterfrågat receptfritt läkemedel.

– Jag stod här med massvis med paket för två veckor sedan och i morse var de helt slut, säger hon till Sveriges Radio och syftar på allergimedicin mot pollen.

Sitter och letar apotek

Pollensäsongen har bekräftats på flera håll i Sverige, bland annat råder just nu en förhöjd risk för höga halter av både al och hassel i södra och mellersta delarna av landet.

Att allergimedicinerna därför tar slut så fort oroar sjukvården och skapar en otrygghet för patienterna, menar Christer Jansson, överläkare vid Akademiska sjukhuset i Uppsala.

Samma sak gäller läkemedel mot exempelvis astma, som ofta förvärras vid allergier.

– Det händer att jag får sitta tillsammans med patienten och leta i Fass efter att hitta ett apotek där läkemedlet finns. Det tar förstås extra tid för oss läkare, och tid är som bekant pengar, säger Christer Jansson till Läkemedelsvärlden.

Köper även näsdukar

Förutom själva allergimedicinen, som är helt slutsåld i vissa butiker, köper folk också på sig mängder med näsdukar.

– Antingen har allergin startat tidigt, alltså symtomen, eller så bygger man upp ett försvar mot pollen nu, säger Linda Strid, som förväntar sig en fortsatt rusning fram till sommaren.

Och efterfrågan på allergimediciner kan inte underskattas.

Som sagt lider omkring 300 000 svenskar av besvären – och det är viktigt att kunna få tag i medicinen i tid.

– Pollenallergi kan behandlas med receptfria läkemedel från apoteket. Det kan vara bra att börja med allergimedicinen strax innan pollenperioden startar, konstaterar Astma- och allergiförbundet.

"Påverkar livskvaliteten"

Efter hassel och al väntas även björkpollensäsongen – som ofta beskrivs som den värsta för pollenallergiker – slå till inom ett par veckor.

Åslög Dahl, pollenexpert och forskare i biologi- och miljövetenskap vid Göteborgs universitet, instämmer i vikten av att kunna börja medicinera tidigt för att lindra besvären hela säsongen.

– För den allergiske kan pollenallergi upplevas som en svår influensa. Man sover dåligt, ofta känner sig nedslagen och deprimerad och får nedsatt prestations- och koncentrationsförmåga, säger hon till SvD.

– Det är viktigt med förståelse för en sjukdom som påverkar livskvaliteten.

Foto: ICA Gruppen, Frida Ström

Text: Redaktionen


Experter slår larm om Elon Musk – “Har aldrig tidigare hänt i världen”

2025 02 07

Elon Musk, vd för Tesla, har tagit ett våldsamt grepp om makten i USA de senaste veckorna.

Den anklagelsen kommer nu från flera politiska experter.

Multimiljardären lade nästan 270 miljoner dollar på att stötta USA:s president Donald Trump under valkampanjen i höstas och har ibland kallats för “skuggpresidenten”.

Hans maktposition saknar motstycke i amerikansk historia, menar kritikerna.

– Det är en kombination av ekonomisk makt, mediamakt och politisk makt som jag inte tror att vi någonsin har sett förut i någon demokrati i världen, säger statsvetaren Steven Levitsky från Harvard University till AP.

215 miljoner följare

Hösten 2022 tog Elon Musk över sociala medieplattformen Twitter, som numera går under namnet X.

Han har därefter, enligt kritiker, gjort plattformen till en megafon för republikanerna. De senaste dagarna har Musk använt X för lyfta fram flera nya uppmärksammade beslut för sina 215 miljoner följare, exempelvis valet att stänga ned biståndsmyndigheten USAid.

I måndags uppmanade han anställda på myndigheten att stanna hemma. Samtidigt vittnade flera personer om att de blivit utslängda från myndighetens datasystem.

Elon Musk påstod nyligen också att han “raderat” ett direktorat som arbetar med skattedeklarationer, vilket orsakade stort kaos och förvirring bland amerikaner.

LÄS MER: Elon Musk sprider lögn om skjutningen i Örebro

Varnar för intressekonflikter

Elon Musk klassas som en “särskilt statlig anställd” i USA. Han omfattas inte av samma etiska och ekonomiska begränsningar som andra statligt anställda.

Ett problem, enligt fler experter, som flaggar för intressekonflikter. Exempelvis har Musks företag miljardavtal med flera amerikanska myndigheter.

Donald Trump håller inte med om risken.

– Där vi tror att det finns en konflikt eller ett problem kommer vi inte låta honom gå i närheten av, sade presidenten tidigare i veckan enligt AP.

"Var går gränsen?"

Men Steven Levitsky hävdar att det är “otänkbart” att världens rikaste man på egen hand kan styra en av planetens mest inflytesrika kommunikationskanaler samtidigt som han arbetar på uppdrag av Vita huset.

Han får medhåll av Steven Livingston, grundare av Instiute for Data, Democracy & Politics vid George Washington University. 

– Det är att böja sig för en miljardärs vilja och infall och inte mot kongressen. Var slutar X och Elon Musk och var börjar regeringen? Jag är inte säker på var den gränsen går längre, säger han till nyhetsbyrån.

Foto: TED Conference, Flickr

Text: Redaktionen


Butikskedjan Power går ut med varning till kunder

2025 02 09

Butikskedjan Power varnar för bedrägerier och falska hemsidor.

Elektronikkedjan är ett av många företag som tvingas rikta den här typen av meddelanden till kunderna.

Bedrägerier ställer till med stora problem - och Power har märkt att deras varumärke används för att genomföra sådana brott.

Därför går kedjan nu ut med en varning till kunderna.

Power varnar

Så här lyder Powers varning:

– Just nu cirkulerar det bluff-SMS från avsändaren "Power" där ordernummer som börjar på 6 och ett falskt 08-nummer anges, varnar kedjan.

– POWER skickar enbart ut SMS med avsändare POWER (stora bokstäver), våra webbordrar börjar med nummer 21 och numret för att kontakta oss på via kundtjänst är 08 517 66 000. Kontrollera att SMS'et du fått stämmer överens med detta, annars är det falskt.

Även bedrägerisida

Power har även lagt märke till att det dyker upp bedrägerisidor.

– Just nu får vi in kunder som lagt ordrar på www.power-sverige.com. Detta är en bedrägerisida och inget som POWER står bakom. Power.se är den enda hemsidan som vi säljer produkter online på.

Olika typer

Power förklarar att bedragarna använder sig av olika typer av metoder för att lura folk.

– Bedragare kan försöka nå dig via mejl, telefonsamtal eller SMS och påstå att de representerar POWER Sverige, förklarar kedjan.

– Ett exempel kan vara att de ringer dig, utan att du haft tidigare kontakt, och utger sig för att vara från kundtjänst. De kan be om personlig information, lösenord eller annan känslig information.

Leveranser och sociala medier

Power varnar även för leveransbedrägerier och att bedragarna använder sociala medier.

Kunder kan få ett SMS eller mejl där det står att man beställt något och att det är på väg till postombud och vid frågor ska kedjan kontakta oss på ett telefonnummer. 

Detta nummer leder till bedragare som sannolikt kommer försöka få dig att logga in med BankID.

– Bedragare kan skapa falska webbplatser eller sociala medieprofiler som ser ut som POWER Sveriges officiella sida, fortsätter Power.

– De kan försöka locka kunder med tävlingar för att göra köp eller för lämna ut personlig information. Ofta säljs produkter till enormt billiga priser.

Foto: Power Noel Edling

Text: Redaktionen