Plötslig rusch efter samma vara på Clas Ohlson – ökning med 1 000 procent
2025 03 28
Det pågår en sällan skådad rusch till Clas Ohlson.
Och alla tycks vara ute efter samma sak.
Ber Sverige om hjälp
Det är i Norge som folk strömmar till Clas Ohlsons butiker.
Och det är en sådan anstormning att kedjan har tvingats vända sig till huvudlagret i Sverige för att möta den enorma efterfrågan som uppstått, rapporterar Dagbladet.
Viktiga förnödenheter och akutprodukter har nämligen ökat med 150 procent sedan januari, jämfört med motsvarande tid förra året. Ännu större är ökningen för vattendunkar som mer eller mindre rivs ned från hyllorna.
– Försäljningen har mer än fördubblats jämfört med samma period förra året, så vi pratar om en ökning med 1 000 procent, säger Anders Wahl, presskontakt på Clas Ohlson, till den norska tidningen.
Säkerhetsläget förklaringen
Bakgrunden till plötsliga rusningen bedöms vara det spända globala politiska läget med kriget i Ukraina och osäkerheten för Natos framtid.
Det skapar oro i Norge där Direktoratet för samhällsskydd och beredskap, DSB, nyligen uppdaterade sina råd och uppmanade folk att ha tillräckligt med förnödenheter att klara sig en vecka.
– Flera produkter relaterade till hemberedskap är slutsålda just nu, konstaterar Anders Wahl i slutet av mars.
Samma sak på Biltema
DSB:s rekommendation är att ha cirka 20 liter dricksvatten per person hemma. Det ska täcka ett minimibehov för en vecka.
Men i Norge är det alltså svårt att få tag i dunkar som kan bära den mängden.
– Tyvärr har vattendunkar blivit slutsålda i vissa butiker på grund av den extremt höga efterfrågan vi har i Norge just nu, säger Wahl.
Samma trend syns på Biltema. Även stormkök, batteridrivna radioapparater, ficklampor och batterier ökar kraftigt i försäljningssiffrorna.
– De senaste tre veckorna har vi sett en försäljningstillväxt på över 700 procent för vattendunkar och hittills i år har försäljningen ökat med över 400 procent.
Liknande trend i Sverige
I Sverige noterades ett liknande svar från konsumenter efter att dåvarande överbefälhavare Micael Bydén för ett år sedan uppmanat folk att vara förberedda på krig. Samma sak skedde efter regeringens uppmärksammade varningar hösten 2024 om att det kan bli krig i Sverige.
– Folk gick bananas och panikhandlade med vidgade pupiller, sade företagaren Peter Ekelund som säljer beredskapsutrustning online, till SR vid tillfället.
Foto: Clas Ohlson
Text: Redaktionen