Plötslig anstormning till svenska butiker – detta köps mest

2024 08 13

Norrmännen rusar till Sverige för att handla och det rör sig om en kraftig ökning.

Gränshandeln mellan Norge och Sverige är som bekant mycket viktig.

Nu har norrmännen tagit sig över gränsen för att spendera stora summor i svenska butiker.

Under det första halvåret rör det sig om 5,1 miljarder norska kronor, en ökning med 12,9 procent eller 583 miljoner norska kronor jämfört med året innan.

Det rapporterar Dagligvarunytt.

2,7 miljoner dagsturer

Norrmännen har totalt gjort 2,7 miljoner dagsturer över gränsen, det är 360 000 fler än samma period förra året.

Det finns några anledningar som ligger bakom den plötsliga ökningen.

– Gränshandeln tenderar att ta fart runt högtider och semesterperioder, då folk hinner åka på dagsturer över gränsen. Få soliga dagar på flera ställen i början av sommaren kan ha bidragit till att fler valt att ta en dagstur över gränsen, säger Guro Henriksen, senior rådgivare på Norges statistikmyndighet SSB.

Detta köper norrmännen

42 procent av pengarna som norrmännen spenderar går på dagligvaror.

Samtidigt går 14 procent på alkohol och 11 procent på nikotinprodukter.

Läsk och godis tycks vara produkter som norrmännen tycker om att handla i Sverige.

Snus lockar

Vad gäller nikotinprodukterna sån tycks det finnas en framstående produkt som är i fokus för norrmännen.

I Norge har det rådit snusbrist, vilket har lett till att många tar sig över gränsen.

– Norrmän som bor i närområdet kommer alltid hit och handlar. Snus, cigaretter, läsk och godis, det är halva priset för dem på grund av skatterna. Så det kanske blir ännu fler nu om snusbristen förvärras i Norge, säger Henric Axelsson, ägare till Tobaksvagnen i Svinesund till Expressen.

Vissa problem i Sverige

Sedan branden i Swedish Matchs snusfabrik Göteborg har orosmoln uppkommit om en snusbrist även i Sverige.

Det ser dock inte ut att bli så pass stora problem att det kommer få några större konsekvenser, om än vissa aktörer har behövt beställa in lite mer än vanligt.

Foto: Markus Spiske

Text: Redaktionen


Flyg till Sverige på väg att stoppas

2025 12 24

Flera flyg på väg till Sverige kan komma att stoppas idag och senare i veckan.

Det varnas för kaotiska scener på flera europeiska flygplatser under julen.

Bakgrunden är att ett flertal strejker aktiverats där flygplatsanställda protesterar mot arbetsgivares “Grinchliknande beteende”, rapporterar Euronews.

Bland annat har SAS kabinpersonal lämnat London Heathrow Airport den 22 december och kommer att göra likadant på julafton och annandag jul.

– Flyg till flygbolagets viktigaste nav som Köpenhamn, Stockholm och Oslo kommer sannolikt att påverkas, uppger Euronews.

För låga löner

Enligt fackföreningen Unite ligger för låga löner bakom strejkerna. Lönerna uppges vara så dåliga att personalen måste förlita sig på gratis matutdelning, det vill säga nödhjälp från till exempel välgörenhetsorganisationer, när de befinner sig i “dyra skandinaviska städer”.

Calium Rochford, regionchef för Unite, jämför SAS med den beryktade filmkaraktären Grinchen som förstör julen.

– Det här är ett äkta Grinchen-liknande beteende från SAS. De utnyttjar sin personals välvilja och kommer nu att vara ansvariga för inställda julflyg, säger han enligt Euronews.

Flyg från Spanien kan ställas in

Det är fler flyg än de från London som väntas påverkas. Easyjets markpersonal på London Luton Airport har strejkat mellan den 19 och 22 december och har hotat att göra likadant den 26 till 29 december.

Dessutom kan flera flyg från och till Spanien komma att ställas in, vilket påverkar många semesterfirande svenskar. Exempelvis pågår en Ryanairstrejk på onsdagar, fredagar, lördagar och söndagar fram till den 31 december.

– Ryanairs passagerare kan därför drabbas av längre köer och förseningar vid incheckning och bagageupphämtning på följande flygplatser: Alicante, Barcelona-El Prat, Girona, Ibiza, Lanzarote, Madrid-Barajas, Malaga, Palma de Mallorca , Santiago de Compostela, Sevilla, Teneriffa Syd och Valencia, förklarar Euronews.

40 000 resenärer

Vid julens mest hektiska timmar kan det vara närmare 40 000 utresande per dag från Arlanda, enligt flygplatschef Karl Eklund.

– För en smidig utresa rekommenderar vi att du stämmer av med ditt flygbolag om vad som gäller för din resa och när du bör vara på plats, säger han till SvD.

Foto: Fabian N

Text: Redaktionen


Jätteinsats av F16-plan i Ukraina

2025 12 23

F16-plan har arbetat hårt under natten till tisdagen.

Flera europeiska länder har som bekant skickat stridsflygplan av typen F-16 till Ukrainas flygvapen.

Dessa används för att bland annat attackera ryska mål och skjuta ner ryska drönare och missiler som är på väg mot ukrainsk mark.

Nu kommer besked om att ukrainska F16-plan skjutit ner nästan alla missiler som Ryssland avfyrade under natten till tisdagen, rapporterar Ukrainska Pravda.

Nästan alla

Varje natt försöker Ukraina skjuta ner så många missiler som möjligt – men många ryska missiler tar sig igenom ändå.

Men under natten till tisdagen har det ukrainska flygvapnet lyckats med en unik bedrift.

– Man kan se den extremt höga effektiviteten i luftförsvarsoperationerna, då Kinzhal-robotarna – trots att de inte sköts ner av Patriot-system – inte nådde sina mål, säger överste Yurii Ihnat, kommunikationschef för Ukrainas flygvapen.

– Av 35 kryssningsrobotar sköts 34 ner, främst av F-16-plan som bekämpade dessa robotar, vilket vi tackar våra modiga piloter för.

Behöver mer

Trots framgången önskar ukrainarna mer för att skydda sina skyar.

– Ukrainas president har i synnerhet betonat för våra partners behovet av att stärka luftförsvaret, både med själva systemen och med robotar. Detta eftersom vissa system står overksamma på grund av total brist på robotar, fortsätter Ihnat.

Läs mer: “Lägsta sedan pandemin” – kris för Kremls guldägg

Nya uppgifter

Under gårdagen kom besked om att generalen Fanil Sarvarov – som bland annat har arbetat med att träna ryska väpnade styrkor – dog i en bilexplosion i Moskva.

Nu kommer konkreta uppgifter om att det var Ukraina som stod bakom smällen, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Sannolikt”

ISW förklarar.

– Ukrainsk underrättelsetjänst ligger sannolikt bakom lönnmordet på generallöjtnant Fanil Sarvarov, chef för den operativa utbildningsavdelningen vid den ryska generalstaben.

Läs mer: Ryska soldater rider in på häst – blir fullständigt utslagna

Arkivfoto: Ryuno

Text: Redaktionen