PLASTPÅSESKATTEN: Oväntat besked från M och SD

2022 11 08

Efter åratal av hård kritik kommer nu beskedet om plastpåseskatten från Moderaterna och SD – och många lär bli överraskade.

Gång på gång på gång har Moderaterna och Sverigedemokraterna sågat plastpåseskatten.

”Borde aldrig införts”

Skatten har för flera på högersidan blivit en symbol för vad man menar är Miljöpartiets misslyckade politik även om också Liberalerna initialt var pådrivande. Och beskedet har varit tydligt från M och SD.

– Kravet: stoppa plastpåseskatten nu, lyder en av Moderaternas affischkampanjer i sociala medier.

– Enligt experter borde plastpåseskatten aldrig ha införts. Skatten har enligt dem skadat både miljön och plaståtervinningen, framförde M i sociala medier under valåret.

Nej och Nope

Och Sverigedemokraterna har varit minst lika tydliga om vad partiet anser om plastpåseskatten.

SD har lagt upp särskilda bilder med frågan ”Straffbeskatta alla som behöver köpa en plastpåse?”

Och sen har SD skrivit vad alla partier anser med budskapet att bara SD och M säger nej:

SD – NEJ!

M – Nope

KD – Sure

L – Jadå

S – JAAA!

V – Skatt!

MP – Miljön

C -Visst

Felaktiga grunder

Moderaterna har till och med framhållit att plastpåseskatten är felaktigt beslutad.

– Ny fakta visar att beslutet fattats på felaktiga grunder, betonade M under rubriken ”Avskaffa plastpåseskatten”

Och SD deklarerade att plastpåseskatten ska bort.

– Skatten på plastpåsar måste bort! Regeringens plastpåseskatt innebär en rad negativa konsekvenser, understryker SD på sina sociala mediesidor.

Tongångarna mot den rödgröna sidans beslut om införa plastpåseskatten 2020 har varit extremt tydlig från M och SD.

Enligt en SVT-kartläggning av partiernas position i frågan är även Liberalerna och Kristdemokraterna emot plastpåseskatten.

Närmast ironiskt

Men när budgeten presenterades i dag var beskedet något helt annat.

– Ja, den är kvar, svarar finansminister Elisabeth Svantessons (M) pressavdelning till SVT.

Miljöpartiets ledare Per Bolund svarar med ett skratt kring frågan att skatten på plastpåsar finns kvar i budgeten.

– Det är närmast ironiskt. Så mycket som de här partierna har ägnat sig åt att baktala den. Och sen låter man den vara kvar, säger MP-ledaren.

Väl avvägd budget

Till Dagens Industri indikerar finansministern att det kan vara en förhandlingsfråga.

– Det är fyra partier som nu har förhandlat och alla partier kan inte få exakt det de vill.

Hon uppger dock inte vilket parti som eventuellt velat ha kvar plastpåseskatten.

En annan kommentar från finansministern tycks öppna för att inget parti drivit frågan.

– Det handlar också om att ha en väl avvägd budget i ett läge när inflationen nu har reviderats upp och konjunkturen revideras ner, säger hon till tidningen.

Förväntar sig att det sker

En del lär dock bli missnöjda över beskedet att plastpåseskatten blir kvar.

– Regeringspartierna M, KD, L och samarbetspartiet SD har sedan tidigare aviserat att de ska avskaffa plastpåseskatten. Nu förväntar vi oss att det sker, framhåller Henrik Oxfall vid innovations- och kemiindustrierna (IKEM), uppger E-handel.

– Företagen vill ställa om sitt arbete för en mer cirkulär ekonomi så att all plast kan återvinnas. Skatten sätter käppar i hjulet för det, betonar han.

Foto: Moderaterna, SD

Text: Redaktionen


25dec25

Bilägare förbannade – oväntad faktura skickas hem

2026 02 25

Riksförbundet M Sverige slår larm om “helt onödiga” garantier.

Patent- och marknadsdomstolen håller med M Sverige om att så kallade förlängda fordonsgarantier är “helt onödiga och inte ger konsumenter något skydd”.

Men Patent- och marknadsöverdomstolen har gjort bedömningen att reklamutskicken om garantier inte utgör en affärsmetod som är att anse som otillbörlig marknadsföring.

M Sverige understryker på tisdagsmorgonen att garantierna – som ofta liknar en faktura – är “falska – även om de är lagliga”.

Många förbannade

Det rör sig om “oseriösa företag” som erbjuder bilägare förlängning av bilens fabriksgaranti när den har gått ut. 

– M Sverige har under många år kontaktats av bilägare om allehanda utskick om förlängda garantier, säger M Sveriges jurist Olle Haglund i ett pressmeddelande.

– Många blir förbannade när det framgår att det inte alls är fråga om någon garanti och att villkoren gör stora inskränkningar i vad som omfattas. Det är innehållslösa och ofta helt onödiga garantier som inte ger konsumenter något skydd.

“Viktigt att inte betala”

Riksförbundet understryker att villkoren ofta är komponentstyrda, att bara vissa delar omfattas och att bilisten ibland ska betala ”egen del av kostnaden” vid en skada.

– Om du har fått ett utskick från företaget är det viktigt att inte betala fakturan, fortsätter Haglund.

– Har du redan betalat en gång anses du ha ingått ett avtal med företaget. Säg i så fall upp avtalet senast tre månader innan det löper ut, annars förlängs det med ytterligare ett år.

Läs mer: Åkeri går i konkurs

Har varnat

Konsumentverket har tidigare varnat för bland annat DinBilGaranti och Svenskt Fordonsskydd – och Svenska Garantier har platsat på skamlistan.

Patent- och marknadsöverdomstolen har dock fastslagit att utskick av fakturor eller påminnelser från DinBilGaranti inte ska förbjudas då utskicken inte visats ha utgjort otillbörlig marknadsföring.

“Särskilt viktigt”

Beklagligt, menar Haglund.

– När företag agerar på ett sätt som ligger nära gränsen för vad som kan anses acceptabelt är det särskilt viktigt att konsumentorganisationer som M Sverige och Konsumentverket tydligt informerar om riskerna med de så kallade förlängda garantierna.

Läs mer: Billigaste biltypen att köra i Sverige

Foto: A. Fastovets

Text: Redaktionen


24 februari 2026

Kvinna hittad vid liv – varit försvunnen i 24 år

2026 02 24

En kvinna som försvann i december 2001 har hittats vid liv.

Det var under en shoppingtur inför julen 2001 som den amerikanska 38-åriga trebarnsmamman Michele Hundley Smith plötsligt försvann.

Nu, 24 år senare, har hon återfunnits, enligt polisen i Rockingham County i North Carolina, rapporterar The Guardian.

62 år gammal

Den nu 62-åriga kvinnan hittades i slutet av förra veckan, efter att ett tips inkommit till polisen.

– Under torsdagen fick myndigheten ny information om Michelle Hundley Smith och hennes försvinnande, uppger tidningen.

– Polisen följde omedelbart upp tipset och dagen efter fick de kontakt med Smith, som var vid liv och vid god hälsa.

Håller platsen hemligt

Den återfunna kvinnan önskar att få behålla sin exakta adress hemlig.

Men hennes familj har informerats om polisens upptäckt.

Dottern, Amanda Smith som var 14 år när hennes mamma försvann, beskriver i ett inlägg på sociala medier sina känslor kring beskedet.

– Jag är överlycklig, jag är arg, jag är förkrossad, skriver hon, rapporterar tidningen.

Osäker på att ta kontakt

Amanda Smith är osäker på om det är aktuellt att söka kontakt med sin mor efter att ha levt 24 år utan att veta vad som hände vid försvinnandet.

–  Min första reaktion är ja, självklart. Men sedan tänker jag på all smärta, säger hon, enligt tidningen.

– Mitt hjärta säger att jag ska förlåta. Just nu säger mitt huvud att det skulle vara galet.

LÄS OCKSÅ: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

Lättad efter beskedet

Dottern beskriver också beskedet som en lättnad.

Detta eftersom det också blivit klarlagt att hennes pappa inte hade något med försvinnandet att göra, vilket det tidigare fanns misstankar om.

– Min far har gått igenom så mycket och jag vill att det ska göras klart att även om de hade problem i äktenskapet, precis som många andra, så lämnade inte min mamma bara på grund av det.

600 000 varje år

Varje år anmäls omkring 600 000 personer försvunna i USA, enligt databasen Statista.

De flesta fallen blir lösta relativt snabbt, men vissa fall förblir olösta under lång tid.

En stor del av de som anmäls försvunna är minderåriga.

LÄS MER: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Arkivbild: F. Moreno

Text: Redaktionen