Planeringen av vaccinationen mot influensa vållar problem

2023 11 22

Miljontals svenskar rekommenderas nu vaccinera sig mot säsongsinfluensan.

– Influensa är en virussjukdom som karaktäriseras av feber, hosta och ont i kroppen.

– Smittsamheten är mycket stor och vissa personer som blir smittade riskerar att bli allvarligt sjuka.

Det uppger Folkhälsomyndigheten.

Har skapat problem

Vaccinationskampanjen drog igång den 7 november hos de flesta regioner och tre olika grupper rekommenderas att vaccinera sig – 65-plussare, gravida i vecka 12 eller mer samt personer med vissa sjukdomar.

Men vaccinationsdatumet för influensan har skapat problem – för Sveriges bekämpning av covid-19.

– Vi ser nu att covid har kommit redan nu när vi börjar med vaccineringen vilket gör att vi vaccinerar lite i uppförsbacke.

Det säger Johan Hedlund som är enhetschef vid Region Uppsalas smittskyddsenhet till SR.

Tajmat fel

Problemet är helt enkelt att regionerna tajmat fel med vaccinationsstarten mot covid som naturligt nog helst ska ske några veckor innan smittspridningen tar fart.

Men då man av effektivitetsskäl har valt att genomföra vaccinationerna mot covid-19 samtidigt som man vaccinerar mot säsongsinfluensan så är man nu väldigt sent ute när det gäller covidvaccinet.

Smittspridningen gällande covid har helt enkelt ökat kraftigt redan innan man genomfört covidvaccinationerna.

Ökning med 49 procent

Resultatet blir att covidsmittan blir värre i Sverige än vad som annars hade behövt vara fallet.

– Under vecka 45 rapporterades 3 523 bekräftade fall, vilket är en ökning med 29 procent jämfört med föregående vecka, uppger Folkhälsomyndigheten.

– Bland boende på särskilt boende för äldre rapporterades 656 bekräftade fall vecka 45, vilket är en ökning med 49 procent jämfört med vecka 44.

Saknar kapacitet

Region Uppsalas smittskyddsenhetschef anser ändå att det fanns skäl för att genomföra covidvaccineringen så pass sent som har blivit fallet.

– Det är väldigt många som ska vaccineras under kort tid.

– Att då dela upp det på två gånger, då skulle man alltså få en hundraprocentig ökning av kapaciteten av vaccinatörer och där står vi inte i dag, säger han.

Foto: CDC

Text: Redaktionen


28 januari 2026

Massflykt från Gmail – nu kan användare tvingas betala

2026 01 29

Europeiska användare lämnar Gmail och andra amerikanska mejltjänster.

Det uppger it-experten Petteri Järvinen i en intervju med Hufvudstadsbladet.

Massflykten är den del av en större bojkott mot amerikanska produkter.

"Varför skulle e-post vara gratis?"

Användare som söker efter alternativ till de amerikanska tjänsterna bör dock vara beredda att öppna plånboken. Järvinen förutspår att många mejltjänster kommer att börja ta betalt inom snar framtid.

– Om vi inte är beredda att betala, hamnar vi lätt i knät på Google eller Microsoft. Vill vi ha europeiska alternativ måste vi vara beredda att betala några euro i månaden, säger han till tidningen.

Järvinen påpekar att det innebär kostnader att driva mejltjänster. Hantering av lagringsutrymme, brandväggar och kapacitet är inte gratis.

– Vi betalar för bussbiljetter och andra tjänster, varför skulle e-post vara gratis? frågar sig experten.

Reklamfria alternativ kostar

Mejltjänster som schweiziska Proton Mail och tyska Tutanota har fått mängder av nya användare de senaste månaderna. De europeiska alternativen erbjuder än så länge gratisversioner, men den som vill slippa reklam måste betala 3–4 euro per månad.

LÄS MER: Bakslag för Coop – bland de sämsta i hela Europa

Amerikanska techjättar dominerar

Sverige och andra europeiska länder är i dag extremt beroende av amerikanska techbolag.

Den amerikanska dominansen utgör ett hot mot Sverige och andra europeiska länder.

– 70 procent av alla molntjänster i EU levereras av amerikanska bolag. Tre amerikanska företag – Amazon, Google och Microsoft – skulle kunna stänga kontinenten digitalt, har Expressens ledarsida varnat för.

Särskilt beroende är svenska myndigheter och företag av den amerikanska techjätten Microsoft, som bland annat äger den populära mejltjänsten Hotmail.

– Såväl privata företag som myndigheter och kommuner är beroende av de amerikanska tjänsterna, och då inte minst Microsoft, för mejlande, digitala möten och informationslagring. Om Microsoft stängdes ner i dag skulle den svenska statsapparaten lamslås, skriver Expressens ledarredaktion.

LÄS OCKSÅ: ”Många är inte förberedda” – världsvaluta i fara

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen


29 januari 2026

Ny skatt på väg – om S vinner valet

2026 01 30

Skatten ska höjas för de mest förmögna i samhället.

Det meddelar S-ledaren Magdalena Andersson på en gemensam pressträff med fackförbundet Kommunals ordförande Malin Ragnegård.

Andersson utesluter skattehöjningar för ”vanliga hushåll”, men framhåller att de allra rikaste behöver bidra mer.

– Vi har föreslagit en beredskapsskatt där de med höga inkomster kan bidra lite mer, säger hon.

Enligt S-ledaren kommer en sådan skatt ge möjlighet att lägga mer resurser på välfärden.

Vill se över regler för företagare

Socialdemokraterna vill bland annat använda skatteinkomster från beredskapsskatten till att finansiera upprustningen av försvaret.

– Samtidigt som vi stärker totalförsvaret kan vi inte belasta hushållens redan tuffa ekonomi. Förstärkningen av försvaret ska bäras av dem som har bäst ekonomiska förutsättningar. Därför vill vi utreda en ny beredskapsskatt, skriver partiet i sin skuggbudget.

Socialdemokraterna vill också se en översyn av de så kallade 3:12-reglerna, som reglerar hur utdelningar och kapitalvinster i småföretag beskattas. 

– Lågt hängande frukter är takbeloppet och en justerad skattesats inom gränsbeloppet, skriver S om förslaget.

LÄS MER: Skatt kan höjas flera hundra procent – “katastrof rent ut sagt” 

M: ”Över 50 procent i skatt på en löneökning”

Moderaterna är kritiska till en beredskapsskatt.

M flaggar för att S nya skatt kommer att leda till omfattande skattehöjningar.

– Om beredskapsskatten ska finansieras genom en höjd inkomstskatt, behöver gränsen för när man börjar betalar statlig inkomstskatt sänkas från dagens 48 500 kronor i månaden till 39 000 kronor i månaden. För att få in 35 miljarder kronor kommer alla med en lön över 39 000 kronor/mån få betala över 50 procent i skatt på en löneökning, skriver partiet på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Swedbank delar ut 34 miljarder kronor 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen