PINSAMT: Donald Trump sågas i USA efter löjligt utspel

2022 12 15

USA:s ex-president Donald Trump sågas nu från både högerhåll och vänsterhåll.

Bakgrunden är Trumps uppmärksammade utspel i veckan om att ett stort tillkännagivande var nära.

Talman eller vicekandidat

Spekulationerna tog snabbt fart efter att Trump på onsdagen gick ut med följande meddelande på sin sociala medieplattform Truth Social.

– AMERIKA BEHÖVER EN SUPERHJÄLTE! Jag kommer att göra ett stort tillkännagivande i morgon. Tack!.

Experter och kommentator i amerikansk media radade upp olika alternativ kring vad Trumps stora besked skulle kunna vara:

- Meddela att han ställer upp för ett annat parti

- Meddela att han vill bli talman

- Meddela vem som blir hans vicekandidat 2024

- Meddela något stort avseende stämningar och åtal mot honom

Perfekt julgåva

Nu står det dock klart att hans stora besked rör något helt annat – nämligen att han ska sälja samlarbilder på sig själv utklädd till superhjälte.

– Denna begränsade utgåva av kort är enastående konst om mitt liv och karriär! Samla på alla dina favoriter av Trumps digitala samlarkort, meddelar Trump.

– Bara 99 dollar styck. En perfekt julgåva, anser Trump.

I amerikansk media pekas dock Trumps utspel ut som ett pinsamt fiasko.

Löjligt och pinsamt

Även högermedier som Fox News sågar Trump.

– Trump hånas efter att ”stort tillkännagivande” visar sig vara digitala samlarkort, lyder rubriken i Fox News.

TV-kanalen framhåller att flera samhällsprofiler anser att Trumps agerande är löjligt och pinsamt.

– Prisa Gud, de digitala samlarkorten är här. Det var verkligen ett STOR TILLKÄNNAGIVANDE, twittrar den konservative medieprofilen Ben Shapiro.

Tigger om pengar

Trumps tidigare rådgivare Alyssa Farah Griffin gör en jämförelse mellan hur Floridas republikanske guvernör Ron DeSantis och Trump spenderat dagen.

– I dag har jag sänkt vägavgifterna för 1,2 miljoner Floridabor, framhöll DeSantis i Griffins text som hon sedan jämförde med Trumps erbjudande om samlarkort på sig själv utklädd till superhjälte.

NBC News Ginger Gibson betonar att Trumps påhitt återigen är ett sätt att försöka tigga om pengar från allmänheten.

– Donald Trumps ’stora tillkännagivande’ tycks vara att han fortfarande tror att folk kommer ge honom 99 dollar när han ber om det, kommenterar Ginger Gibson syrligt.

Den republikanske senatorn John Sununu indikerar till CNN att partiet nu rör sig vidare utan Trump

– Han har gjort sin service. Vi rör oss förbi det.

Foto: Donald Trump Truth Social

Text: Redaktionen 


JUST NU: Putins hemliga krets avslöjad – mitt i Moskva

2025 11 16

Putins hemliga krets finns samlad på en plats i Moskva.

Putinregimen är extremt noggrann med säkerheten kring den politiska elit som omger Vladimir Putin.

Men nu avslöjas var denna elit bor – i en hemlig och hårt övervakad ”elitby” mitt i Moskva.

Hemlig by mitt i Moskva

Oberoende ryska medier har avslöjat en hemlig ”elitby” som övervakas av den ryska federala skyddstjänsten FSO, rapporterar Iltalehti.

Byn ligger mitt i Moskva, i Vorobyvye Gory-regionen, och övervakas av den ryska federala skyddstjänsten FSO.

I området bor Vladimir Putins innersta krets, och byn har varit stängd för utomstående i årtionden, rapporterar tidningen, som hänvisar till en granskning från det oberoende mediet Projekt.

Det är Vladimir Putin själv som beslutar vem som får bo i området. Bara Putins egna förtrogna kan komma ifråga.

Bland de boende i området finns bland annat säkerhetsrådets sekreterare Sergej Sjojgu, befälhavaren för de väpnade styrkorna Valerij Gerasimov och flera oligarker nära Putin, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Putinallierad halverar sitt stöd - tung smäll för Ryssland

Samlar Putins elit

Bostadsområdet beskrivs som ett ”datjparadis”. ”Datja” är ett ryskt begrepp som syftar på sommarbostäder, alltifrån enklare stugor till lyxiga villor.

– Datjorna byggdes på 1950-talet för medlemmar av centralkommittén i Sovjetunionens kommunistiska parti, rapporterar tidningen.

Villorna hyrs i hemlighet ut av FSO till utvalda personer.

Hyran sägs uppgå till motsvarande drygt 33 000 euro i månaden.

Bland de boende i området finns också oligarker som Roman Abramovitj, Gennadij Timtjenko, Dmitrij Mazepin och Ruslan Baisarov, enligt tidningen. Även Kazakstans tidigare president Nursultan Nazarbajev har en villa i den hemliga elitbyn.

Putin gömmer sig i skogen

Huruvida Putin själv brukar uppehålla sig i det hemliga området framgår inte.

Det har tidigare rapporterats att Putin har blivit allt mer paranoid på senare år och att han av säkerhetsskäl har börjat undvika vissa lyxresidens som han tidigare har använt.

De senaste rapporterna gör gällande att Putin uppehåller sig i Valdaj-skogen mellan Moskva och Sankt Petersburg, omgiven av 14 luftvärnssystem, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

LÄS OCKSÅ: Himlen lyser upp - Ryssland attackerat

Foto: President of Russia Office resp Cattu

Text: Redaktionen


16 november 2025

JUST NU: Åkesson till angrepp – ”De får ge sig”

2025 11 16

Jimmie Åkesson (SD) går till angrepp.

Den senaste tiden har Tidöpartierna framstått som mer splittrade än vanligt.

Nu går Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson till angrepp mot ett annat Tidöparti – och menar att de ”får ge sig”.

Går till angrepp

Åkesson vill att SD-företrädare ska undvika alltför spetsiga utspel i valrörelsen 2026, rapporterar DN.

Trots det går Åkesson nu själv till angrepp – mot Liberalerna, som ingår i Tidösamarbetet tillsammans med SD.

Liberalerna säger nej till att sitta med i eller stödja en regering där SD ingår, och har bland annat framfört argumentet att SD ”inte kan bete sig”, bland annat med hänvisning till TV4:s avslöjande om SD:s så kallade trollfabrik.

Jimmie Åkesson totalsågar det argumentet.

– Om vi hade betett oss som Liberalerna kanske vi också hade haft två procent i opinionsmätningarna snarare än 20 procent. Jag vet inte om det är så mycket mer eftersträvansvärt, säger Jimmie Åkesson till tidningen.

Samtidigt menar han att L ”får ge sig”.

LÄS OCKSÅ: Saab får jätteorder

”De får ge sig”

Åkesson är inte orolig för att Tidösamarbetet håller på att krackelera, trots motstridiga ultimatum från hans eget parti och L.

SD kräver att få sitta med i regeringen.

Och L kommer att få ge sig, menar SD-ledaren.

– Om de kommer in i riksdagen och får fyra procent och vi fortsatt är det största partiet i regeringsunderlaget, då är det rimliga är att de får ge sig, säger Jimmie Åkesson till tidningen.

Oenigheten inom Tidösamarbetet har också förstärkts av att Ebba Busch (KD) nyligen gav uttryck för att hon var öppen för ett visst samarbete över blockgränsen med S.

Kristersson inte orolig

SD har gett beskedet att man efter valet 2026 antingen kommer att sitta med i en regering, eller gå i opposition. Att fortsätta som stödparti utan egna ministerposter är alltså inte aktuellt.

Men Liberalerna säger alltså nej till att sitta med i eller stödja en regering där SD ingår.

– Vi har en regering som fungerar och ett Tidöavtal som fungerar just för att det är de borgerliga partierna som sitter i regering och ett gott samarbete med Sverigedemokraterna, har Simona Mohamsson (L) sagt, enligt SVT.

Statsminister Ulf Kristersson (M) har dock sagt att han inte är oroad.

– Vi kommer att få ihop det även efter nästa val, har Kristersson sagt, enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen