PETTER STORDALEN: Så ska man säga upp personal

2023 05 22

Nordens hotellkung avslöjar nu sitt bästa knep för hur man ska avskeda anställda.

För Petter Stordalen är i dag månad en stor dag – hans berömda hotellbolag har stöpts om och fått ett nytt namn.

Strawberry

Hans Nordic Choice Hotels-koncern finns i Sverige, Norge, Danmark, Finland och Litauen och idag byter hotellkoncernen namn till Strawberry.

– För 25 år sedan köpte Petter A. Stordalen sitt första hotell. I dag kan våra gäster välja mellan 226 hotell, 122 restauranger och 21 spa, uppger Strawberry på sin webbsida.

– Vårt löfte är att du ska uppleva mer, oftare.

18 000 anställda

Petter Stordalen startade sitt imperium genom att gå den långa vägen och började med att sälja jordgubbar på torget i Porsgrunn mellan Oslo och Kristiansand i södra Norge.

I dag har han 18 000 anställda och en förmögenhet på 28 miljarder enligt DI.

Hans imperium avser inte bara hotell utan även restauranger, Vings resebolag, energi, spel och mode.

Han har med andra ord blivit en gigant inom företagsvärlden och nu delar han med sig av sina bästa knep när det gäller något av det svåraste som ibland måste göras inom näringslivet – att säga upp personal.

Bästa knepet

– Ska du säga upp människor, gör det på huvudkontoret. Många gör fel att de tar bara ute på fältet.

– Gör inte det utan börja på kontoren så de förstår att det är allvar, säger Petter Stordalen till DI.

Han vet vad han talar om då han i början av pandemin var tvungen att ta fram storsläggan inom sina egna företag.

På bara 20 dagar rök hälften av alla anställda på Stordalens huvudkontor i Sverige och Norge.

Stordalen får beröm

Inom företagsvärlden är Petter Stordalen mycket omtyckt.

AMF Fastigheters tidigare VD Mats Hederos berättar vad som är så bra med den norska superkändisen.

– Det som är så roligt med Petter Stordalen är att han är en fantastisk talare, men han är också en fantastisk lyssnare, säger han till Affärsvärlden.

– Han kom aldrig med ett färdigt förslag, utan var öppen för att lyssna på varandra och sedan göra projektet tillsammans.

Foto: Strawberry

Text: Redaktionen


Ryssar förs till USA – Kreml går i taket

2026 01 07

Den amerikanska militären har beslagtagit den ryskflaggade oljetankern ”Marinera”.

Fartyget, som enligt USA har brutit mot amerikanska sanktioner, bordades i Atlanten mellan Island och Skottland.  

Nu skeppas oljetankerns och dess besättning till USA.

Aktionen får Putinregimen att se rött.

Kreml anklagar USA för att ha brutit mot FN:s havsrättskonvention från 1982.

– Ingen stat har rätt att använda våld mot fartyg som är registrerade i andra staters jurisdiktioner, framhåller det ryska transportdepartementet i ett uttalande.

Rysslands utrikesdepartement kräver att de ryska besättningsmedlemmarna och fartyget ska överlämnas till Ryssland.

– USA måste säkerställa human och värdig behandling av de ryska medborgarna ombord och får inte hindra deras återkomst till Ryssland, uppger departementet i ett uttalande.

USA höjer tonläget

Nu svarar USA.

Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt öppnar för att besättningsmedlemmarna, inklusive de ryska medborgarna, kan åtalas i USA.

– Fartyget var föremål för ett rättsligt beslagsbeslut riktat mot besättningen, vilket innebär att besättningen nu kan åtalas för brott mot federal lag. De kommer att föras till USA för att ställas inför rätta om det är nödvändigt, säger hon enligt Sky News.

LÄS MER: Skräckbesked för Maduro – har hamnat i “helvetet på jorden” 

”Mycket mystik”

Den beslagtagna oljetankern ändrade sin flagga till rysk innan den beslagtogs av amerikanska styrkor.

Enligt uppgift följde en rysk ubåt och flera örlogsfartyg Marineras” färd över Atlanten. Den stora militära närvaron väcker många frågor. 

– Militära ubåtar eskorterar inte civila tankfartyg. Så det finns många frågor kring den här operationen, det finns mycket mystik kring just detta tankfartyg, säger Ed Hill, vd för säkerhetskonsultföretaget Intrepid Protection, till Sky News.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Bakslag för många småsparare – på grund av starka kronan

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Hundratals ryska byar ”försvunna”

2026 01 06

Över 200 ryska byar är borta.

Under 2025 har minst 266 ryska byar och små samhällen officiellt avregistrerats eller lagts ner.

Ukrainsk underrättelsetjänst menar att det visar på en accelererande landsbygdsnedgång i Ryssland, rapporterar RBC Ukraine.

Massiv avfolkningsvåg

Under det senaste året har landsbygden i Ryssland drabbats av en allvarlig demografisk kris, enligt en rapport från Ukrainas utrikes underrättelsetjänst.

Minst 266 bosättningar har officiellt avskaffats, och de flesta av dessa var redan helt utan invånare när beslutet togs.

De största antalen ”försvunna” byar har registrerats i Kostroma och Novgorod regionerna, som tillsammans står för ungefär tre fjärdedelar av alla avregistrerade samhällen.

Detta följt av Perm Krai där myndigheterna också aktivt flyttar invånare från avlägsna platser till större samhällen.

– Befolkningen i de ryska regionerna fortsätter att krympa, och områdena där byarna avskaffats används nu för ekonomiska ändamål, uppger ukrainsk underrättelsetjänst.

LÄS MER: Ukraina har lyckats med unik bedrift – ”Är som en fantasi”

Byar slås ihop

Rapporten från underrättelsetjänsten understryker att detta inte handlar om någon aktiv utvecklingsstrategi, utan om att juridiskt formalisera en redan pågående nedgång i befolkning och samhällsstruktur på landsbygden.

– Utanför de stora stadsområdena visar Ryssland upp ett systematiskt samhällsförfall, med avfolkning, byars försvinnande och utvecklingsklyftor som fortsätter att växa, medan högljudda program förblir pappersdekorationer mot en verklighet som snabbt töms, säger underrättelsetjänsten.

Att byar slås ihop eller avregistreras beror ofta på att hälften tomma samhällen saknar tillgång till vård, utbildning och jobb, vilket gör livet där ohållbart och driver människor mot städerna eller bort från landet helt.

Befolkning väntas krympa

Detta sker samtidigt som Kreml officiellt talar om initiativ för att återuppväcka landsbygdsområden.

Detta gör dem genom planer som den så kallade General Settlement Scheme, vilket enligt underrättelsetjänstens bedömning snarare reflekterar en djup demografisk kris än verkliga framsteg.

Rapporten pekar också på att Rysslands befolkning väntas krympa kraftigt de kommande decennierna, delvis till följd av stora förluster och demografiska förändringar kopplade till kriget i Ukraina.

LÄS MER: Ryska militärbloggare avundsjuka – ”J-vla idioter”

Foto:

Text: Redaktionen