Perus nyvalda president kan bli hjälte – Men utmaningen är enorm

2021 07 30

Perus elit är skakad men de fattiga jublar när landets nyvalda president Pedro Castillo nu har tagit över styret av landet.

Han föddes i en liten by i en av Perus fattigaste regioner och fick hjälpa sin föräldrar med det slitsamma arbetet på lantgården när han växte upp. Till skolan hade han två timmars promenad men han gav inte upp sin insatser i skolans värld utan blev till slut lärare i 25 års tid.

Han var fortfarande relativt okänd när han ställde upp i valet mot 16 andra kandidater och är nu alltså landets nya president efter en hätsk valkamp mot kontroversiella, högerkonservativa kandidaten Keiko Fujimori.

Fattiga gick man ur huse

– Aldrig mer en fattig man i ett rikt land! Så löd hans kampanjbudskap som fick de fattiga att gå man ur huse för att rösta på Castillo som nästan alltid bär sin traditionella peruanska vita hatt. Nästan lika ofta bär han på en jättelik låtsaspenna vilket är hans partis symbol.

Kraftigt vänster

Hans vänstersocialistiska parti Fria Peru har tydliga marxistiska inslag vilket kritiserats häftigt av högeroppositionen. Castillo har tonat ned partiets mest vänsterextrema strömningar och har tagit vissa steg närmare mitten men står fortfarande för en vänstersocialistisk ekonomisk politik.

Befarar Venezuelasväng

Hans löften om att kraftigt minska fattigdomen har skapat stor oro bland företagarna som befarar en Venezuelasväng med nationaliseringar av näringslivet som kan driva internationella aktörer på flykten.

Peru har dessutom skakats av de högsta covid 19-dödstalen i världen och landet befinner sig i en djup social och ekonomisk kris. Castillos ekonomiska plan är bland annat att vända skutan med hjälp av stora skattehöjningar.

ANALYS

Mycket här i världen handlar om psykologi och förväntningar. Castillo kan inte vända landet på en natt och inte ens på en mandatperiod. Därför är det viktigt för Perus nyvalda president att överträffa företagens lågt ställda förväntningar samtidigt som han bör jobba på att sänka de fattiga vänsterväljarnas högt ställda förväntningar.

Visuell effekt

Steg för steg kan han förbättra villkoren för de fattiga på Perus glesbygd och det är viktigt att börja tidigt och att börja med de av de planerade reformerna som är enklast att uppnå och som har starkast visuell effekt. De mer komplexa förändringarna måste få ta tid.

Kan bli hjälte

Samtidigt kan man inte skapa välstånd genom att knäcka företagen med drastiska skattechocker. Även där måste saker och ting ske stegvis och det vore inte fel att diskutera hur det ska gå till med näringslivets egna representanter och gärna internationella experter.

Sydamerika är en världsdel i stort behov av minskad fattigdom och om Pedro Castillo kan lyckas med det samtidigt som han får med sig företagen så kan han gå till historien som en hjälte. Vägen dit är dock både lång och krokig.


13 aug 26

BEKRÄFTAT: Jätteförändring för alla som tankar bilen

2026 08 13

Inflationen rasade i juli.

Det visar nya siffror från Statistikmyndigheten SCB.

Inflationstakten enligt KPI var 0,2 procent i juli 2026 – en minskning med 0,5 procentenheter jämfört med föregående månad.

Två faktorer drev på inflationsfallet.

För det första sjönk priserna på el i juli jämfört med juni.

För det andra noterades en kraftig nedgång för bränslepriserna. Priserna vid pump sjönk med hela 10 procent i juli.

Sticker ut i Europa

Nedgången innebär att Sverige har bland Europas lägsta bränslepriser. Prisskillnaderna är stora jämfört med flera närliggande länder.

I finska Torneå är 95-oktanig bensin drygt 8 kronor dyrare per liter än på andra sidan gränsen i svenska Haparanda, rapporterar TV4.

Prisutvecklingen har fått många finländare att passera gränsen för att tanka i Sverige.

– Det är mycket billigare än i Finland, säger Nina Mojlanen från Uleåborg till kanalen.

Flera skattesänkningar

Regeringen har genomfört flera sänkningar av bränsleskatten.

I år har skatten sänkts med omkring 3 kronor per liter från 1 maj juni till 30 september. Dessutom har koldioxidskatten på bensin och diesel sänkts med 2 kronor och 40 öre från den 1 juli till 30 november.

Det rör sig om två tillfälliga skattesänkningar, men Tidöpartierna går till val på att hålla nere bränslepriserna.

– Vi vill bibehålla reduktionsplikten för bensin och diesel på EU:s miniminivå, eftersom vi värnar Sveriges hushåll och företag, säger Kristdemokraternas pressekreterare Gustaf Wärnberg till Carup.

ANDRA LÄSER: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina

Utredaren går emot

Regeringens egen utredare Svante Mandell är dock av en annan uppfattning. Han menar att både bränsleskatten och reduktionsplikten måste höjas för att Sverige ska nå klimatmålen.

Mandell föreslår en skattehöjning på minst tre kronor per liter.

– Det är inte så drastiskt, vi går upp till priser i jämförbara länder. Det är inga höga priser, sade Svante Mandell till SVT i maj.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


13 aug 26

96 000 kronor i månaden – hög kostnad för alla med fritidshus

2026 08 13

Kostnaderna har ökat kraftigt för svenskar med fritidshus.

Det uppger Länsförsäkringar i en stor kartläggning av fritidshus runt om i landet.

Enligt undersökningen uppgår kostnaden för den som använder stugan fyra veckor om året till omkring 24 000 kronor per utnyttjad vecka, eller 96 000 kronor per utnyttjad månad.

– Ju mer huset används och uppskattas, desto lättare är det att motivera kostnaden. Men ett fritidshus som används sällan kan bli en dyr semesterform, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom.

Höga kostnader

Flera prisökningar har lett till att kostnaderna för fritidshus har stigit under de senaste åren. Det handlar bland annat om ränta efter skattereduktion, fastighetsavgift, energi, avfall, försäkring, kommunalt vatten och avlopp samt en årlig underhållsreserv.

Stefan Westerberg uppmanar svenskar med fritidshus att fundera över om kostnaderna står i proportion till hur mycket huset faktiskt används.  

– Många av kostnaderna finns kvar oavsett hur ofta stugan används. Ränta, fastighetsavgift och försäkring finns kvar även när huset står tomt. Dessutom behöver huset underhållas oavsett hur många veckor det används. Därför är det viktigt att väga kostnaden mot hur mycket glädje och användning du faktiskt får ut av huset, säger han.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Nya kostnader väntar

Hösten kan bli en dyr period för många med fritidshus. Flera nya utgifter kan bli synliga, varnar Länsförsäkringar.

Det kan handla om reparationer av tak, fasad och fönster samt underhåll av värmen. I genomsnitt beräknas ägare av fritidshus avsätta 24 000 kronor per år till reparationer och underhåll, enligt Länsförsäkringars kalkyl.

– Underhållskostnaderna är särskilt lätta att underskatta och är sällan jämnt fördelade över åren. Några år kan utgifterna vara små, medan ett nytt tak, en fuktskada eller ett trasigt värmesystem kan kosta tiotusentals kronor, säger Stefan Westerberg.

– Den som är händig kan göra en del själv, men då krävs tid och kunskap. Behöver arbetet köpas in blir kostnaden betydligt högre. Därför är det viktigt att inte tumma på underhållsbufferten.  

LÄS MER: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Foto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen