Perus nyvalda president kan bli hjälte – Men utmaningen är enorm

2021 07 30

Perus elit är skakad men de fattiga jublar när landets nyvalda president Pedro Castillo nu har tagit över styret av landet.

Han föddes i en liten by i en av Perus fattigaste regioner och fick hjälpa sin föräldrar med det slitsamma arbetet på lantgården när han växte upp. Till skolan hade han två timmars promenad men han gav inte upp sin insatser i skolans värld utan blev till slut lärare i 25 års tid.

Han var fortfarande relativt okänd när han ställde upp i valet mot 16 andra kandidater och är nu alltså landets nya president efter en hätsk valkamp mot kontroversiella, högerkonservativa kandidaten Keiko Fujimori.

Fattiga gick man ur huse

– Aldrig mer en fattig man i ett rikt land! Så löd hans kampanjbudskap som fick de fattiga att gå man ur huse för att rösta på Castillo som nästan alltid bär sin traditionella peruanska vita hatt. Nästan lika ofta bär han på en jättelik låtsaspenna vilket är hans partis symbol.

Kraftigt vänster

Hans vänstersocialistiska parti Fria Peru har tydliga marxistiska inslag vilket kritiserats häftigt av högeroppositionen. Castillo har tonat ned partiets mest vänsterextrema strömningar och har tagit vissa steg närmare mitten men står fortfarande för en vänstersocialistisk ekonomisk politik.

Befarar Venezuelasväng

Hans löften om att kraftigt minska fattigdomen har skapat stor oro bland företagarna som befarar en Venezuelasväng med nationaliseringar av näringslivet som kan driva internationella aktörer på flykten.

Peru har dessutom skakats av de högsta covid 19-dödstalen i världen och landet befinner sig i en djup social och ekonomisk kris. Castillos ekonomiska plan är bland annat att vända skutan med hjälp av stora skattehöjningar.

ANALYS

Mycket här i världen handlar om psykologi och förväntningar. Castillo kan inte vända landet på en natt och inte ens på en mandatperiod. Därför är det viktigt för Perus nyvalda president att överträffa företagens lågt ställda förväntningar samtidigt som han bör jobba på att sänka de fattiga vänsterväljarnas högt ställda förväntningar.

Visuell effekt

Steg för steg kan han förbättra villkoren för de fattiga på Perus glesbygd och det är viktigt att börja tidigt och att börja med de av de planerade reformerna som är enklast att uppnå och som har starkast visuell effekt. De mer komplexa förändringarna måste få ta tid.

Kan bli hjälte

Samtidigt kan man inte skapa välstånd genom att knäcka företagen med drastiska skattechocker. Även där måste saker och ting ske stegvis och det vore inte fel att diskutera hur det ska gå till med näringslivets egna representanter och gärna internationella experter.

Sydamerika är en världsdel i stort behov av minskad fattigdom och om Pedro Castillo kan lyckas med det samtidigt som han får med sig företagen så kan han gå till historien som en hjälte. Vägen dit är dock både lång och krokig.


24 aug 2026

NY MÄTNING: Betydande framgång för regeringen

2026 08 25

Plånboksfrågor dominerar valrörelsen.

Sänkt inkomstskatt, barnbidragstillägg och ändrade villkor för a-kassan är några frågor som står i centrum.

Både Socialdemokraterna och Moderaterna lovar att väljarna kommer att få tjockare plånböcker med deras politik.

– Sveriges hårt arbetande mammor och pappor ska få behålla ytterligare 5 000 kronor varje månad, säger statsminister Ulf Kristersson (M) i ett uttalande. 

Leder kampen 

Nu kommer ett besked som tyder på att den Moderatledda regeringen har ett övertag i frågan om väljarnas privatekonomi.   

En mätning som Sifo gjort på uppdrag av privatekonomitjänsten Uscore visar att 21 procent av väljarna tror att deras privatekonomi kommer att förbättras om Tidöpartierna vinner valet. Motsvarande andel vid en rödgrön valseger är 15 procent.

Samma mätning visar att 35 procent tror att ekonomin kommer att försämras om oppositionen vinner valet. Motsvarande andel vid en seger för Tidöpartierna är 17 procent.

”Ganska logisk kalkyl”

Mikael Persson är professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet. Han förvånas inte över resultatet.

Persson konstaterar att Tidöpartierna går till val på flera reformer som ger många väljare mer i plånboken –  bland annat skattesänkningar och en höjning av den skattefria gränsen för sparande i ISK.

– Väljarna har gjort en ganska logisk kalkyl, säger Persson till SvD.

ANDRA LÄSER: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Hävdar: SD stort hinder 

Trots övertaget i frågan om väljarnas privatekonomi ligger Tidöpartierna efter oppositionen i opinionen.

Mikael Persson bedömer att många väljare inte röstar med plånboken i år. Att hålla Sverigedemokraterna utanför en regering tycks väga tyngre för en stor grupp, menar statsvetaren.

Att lyfta ekonomiska frågor under valrörelsen kan dock vara en nyckel till framgång för regeringssidan.  

– Det blir viktigt för regeringen att sälja in en trovärdig berättelse om att man har situationen under kontroll och att det snart kommer att bli bättre. Om fokus ökar på privatekonomin tror jag att regeringen kommer att vinna på det, säger Mikael Persson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ny stridsfarkost från Saab

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


24 augusti 26

Coop går ut med varning till kunder

2026 08 24

Coop uppmanar sina kunder till handling.

Ett falskt mejl som ser ut att komma från Coop cirkulerar just nu i landet.

Nu varnar Coop sina kunder för bluffmejlet.

Lockar med presentkort

Just nu sprids ett mejl som är utformat för att se ut som att det kommer från matjätten Coop.

När mottagaren öppnar mejlet möts den av Coops logotyp, bilder på matvaror och ett erbjudande om att få chansen att vinna ett presentkort.

– Du har en chans att VINNA ett presentkort på 5 000 kr för COOP! Svara på några korta frågor och se direkt om du är kvalificerad att vinna en värdecheck, står det i mejlet.

För att delta uppmanas mottagaren att bekräfta sin adress och e-postadress.

Därefter finns en stor grön knapp med texten ”Klicka här”.

Men det finns flera tydliga tecken på att mejlet inte kommer från Coop.

LÄS MER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Här avslöjas bluffen

Ett av de tydligaste varningstecknen är avsändaradressen.

Trots att namnet ”Coop” visas högst upp skickas mejlet från adressen [email protected].

Den använder alltså inte Coops officiella domän, coop.se.

Dessutom förekommer märkliga formuleringar och skrivfel.

Det är detaljer som kan vara lätta att missa – särskilt när mejlet samtidigt är utformat med Coops logotyp och bilder som får meddelandet att se äkta ut.

Coop varnar kunderna

Coop går därför själva ut med en varning om att bluffmeddelanden via mejl, sms och telefon sprids i företagets namn.

– Klicka inte på länkar och använd inte kontaktuppgifter som anges i misstänkta meddelanden. Är du osäker på om ett meddelande kommer från Coop, kontakta alltid Coops Kundservice via våra ordinarie kontaktvägar, uppger matjätten i ett uttalande.

Har du redan lämnat ut kort- eller bankuppgifter bör du kontakta banken omedelbart.

Matjätten har tidigare även bland annat varnat för falska mejl där mottagaren uppmanas att klicka på en länk för att låsa upp en bonus.

Polisen rekommenderar dessutom den som misstänker nätfiske att spara mejlet och annan skriftlig bevisning och göra en polisanmälan.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen