7 jul 26 2026

Personer i hemlig nationell grupp har gått till attack – använde Bank-ID

2024 09 28

Pedofiljägare åtalas nu efter att ha attackerat påstådda pedofiler.

Fyra män har attackerats i Göteborg.

Personer ur en hemlig nationell grupp som jagar misstänkta pedofiler hade lockat dit männen genom att låtsas vara en 14-årig tjej.

Därefter attackerade personerna männen med knogjärn och sparkar, och rånade dem även på pengar.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Använde Bank-ID

Personerna tvingade en av männen att uppge koden till hans Bank-ID för att ta ut totalt 15 000 kronor.

Fem personer ur den hemliga nationella pedofiljägargruppen åtalas nu efter händelsen.

– Min uppfattning är att man inte alltid har så höga beviskrav, men jag menar att de ansett att de här personerna är pedofiler, säger åklagare Lage Rahm till GP.

Tydligt syfte

Den hemliga nationella gruppen har som syfte att ge sig på personer som de tror är pedofiler.

Det är en del av en växande rörelse där privatpersoner organiserar sig för att attackera personer som träffar minderåriga i sexuellt syfte.

– Jag tror att de här personerna har träffats genom organisationen, några av dem kan vara vänner privat men i stort sett har alla velat engagera sig i det här, säger Lage Rahm.

Missnöje hos polisen

Som TV4 tidigare har rapporterat om så har polisen uttryckt missnöje gentemot grupperna som de menar tar lagen i egna händer.

– I en rättsstat är det polisen och domstolens uppgift att beivra brottslingar, och inte privatpersoner, förklarar en polis som TV4 har pratat med.

Polisen uppmanar grupperna till att upphöra med beteendet och låta rättsväsendet hantera sådana saker.

“Trött på det”

Corren har pratat med en “pedofiljägare” som förklarar hur han ser på saken.

– Jag är bara så trött på hur samhället ser ut. Jag känner flera tjejer som har blivit våldtagna och sextrakasserade, det är därför jag är med i det här, säger en person som vill vara anonym.

Pedofiljägargrupper har uppmärksammats även i flera andra länder där debatter pågår gällande huruvida det är någonting bra eller dåligt som de ägnar sig åt.

Foto: BankID

Text: Redaktionen


Nordkoreansk missil har avfyrats mot Ukraina

2026 07 31

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att en ny gräns har passerats i kriget.

Ryssland har avfyrat en nordkoreansk robot mot Ukraina, uppger Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

– Naturligtvis kommer det att genomföras flera undersökningar, allt kommer att kontrolleras noggrant. Men utifrån den information vi har handlar det om en nordkoreansk robot, skriver presidenten.

Zelenskyj uppger att roboten avfyrades i samband med nattens storskaliga ryska luftattack mot Ukraina. Minst åtta personer har bekräftats döda och 50 personer har skadats.

”Avskummen i Moskvaregimen”

Den nordkoreanska roboten uppges ha avfyrats mot Radushne i Dnipropetrovskregionen i södra Ukraina.

Zelenskyj reagerar kraftfullt på händelsen.

– Alliansen mellan avskummen i Moskvaregimens och den galna regimen i Nordkorea används för att få tillgång till robotar, för att använda nordkoreanska soldater i Europa och för att döda ukrainska barn.

Den ukrainske presidenten välkomnar att stora delar av världen har fördömt den storskaliga ryska luftattacken. Samtidigt betonar han att det krävs mer än fina ord för att stoppa Putins anfallskrig.

– Det viktigaste är inte kondoleanser och fördömanden, utan luftvärnsrobotar och att sätta ett sådant tryck på Ryssland som kan sätta stopp för deras korkade krig, deras attacker och deras terror.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Finlands kupp mot Ryssland – blir avskärmat

Nedslag i Polen

Under nattens attack kraschade en rysk kryssningsrobot i östra Polen. Enligt den polske premiärministern Donald Tusk finns det ”ingen anledning” att tro att Ryssland avsiktligt attackerade Polen.

Samtidigt fördöms incidenten i hårda ordalag.

– Attacken i Polen visar på Rysslands vårdslöshet och vilja att trappa upp konflikten. Vi står otvetydigt på vår allierade sida, framhåller Tysklands förbundskansler Friedrich Merz i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: M. Ruminkiewicz resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 jul 2026

Nato har skickat upp stridsflyg – akut varning till folket

2026 07 31

Ett Nato-land har utfärdat ett larm till sina invånare.

Rumänien har skickat upp stridsflyg efter att drönare upptäckts nära gränsen mot Ukraina.

Nu varnas landets invånare att söka skydd, rapporterar RBC Ukraine.

Akut varning utfärdad

Rumänska myndigheter har utfärdat en akut varning till invånare i norra delen av Tulcea.

Detta efter att radarsystem upptäckt misstänkta luftmål nära gränsen mot Ukraina.

– Myndigheterna varnar befolkningen för att föremål från luftrummet kan falla ner och uppmanar invånarna att söka skydd, skriver den rumänska nyhetskanalen Digi24.

Varningen skickades ut genom landets system för nödlarm efter beslut från det nationella militära ledningscentret.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

F-16-plan i luften

Efter drönarlarmet skickade Rumänien upp två stridsflyg.

– Två F-16-flygplan från den 86:e flygbasen i Borcea skickades upp från marken klockan 21:12 för att övervaka situationen, meddelar Rumäniens försvarsdepartement.

Senare uppgav försvarsdepartementet att radarsystemen hade registrerat återkommande signaler från luftmål i området.

Enligt myndigheterna befann sig objekten i rumänskt luftrum i omkring 20 sekunder vid 21.14 innan de lämnade landet och fortsatte tillbaka mot Ukraina.

Rumänska myndigheter har ännu inte uppgett vem som låg bakom drönarna.

Flera drönarincidenter nära Nato-landet

Händelsen är den senaste i en rad incidenter där drönare har kopplats till kriget i Ukraina och kommit nära eller in över rumänskt territorium.

Under en period på tre dagar ska Rumänien ha skjutit ner tre drönare.

Den första inträffade förra veckan, då ett rumänskt F-16-plan sköt ner en drönare som hade tagit sig in i landets luftrum.

Myndigheterna bekräftade senare att det handlade om en rysk Shahed-drönare.

Vid ett tidigare tillfälle skickade Nato upp fyra stridsflyg samtidigt – två rumänska F-16-plan och två italienska Eurofighter-plan – efter ytterligare en drönarincident.

Efter den tredje nedskjutningen kallade Rumäniens utrikesdepartement även upp Rysslands ambassadör för samtal.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ryuno

Text: Redaktionen