7 jul 26 2026

Personer i hemlig nationell grupp har gått till attack – använde Bank-ID

2024 09 28

Pedofiljägare åtalas nu efter att ha attackerat påstådda pedofiler.

Fyra män har attackerats i Göteborg.

Personer ur en hemlig nationell grupp som jagar misstänkta pedofiler hade lockat dit männen genom att låtsas vara en 14-årig tjej.

Därefter attackerade personerna männen med knogjärn och sparkar, och rånade dem även på pengar.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Använde Bank-ID

Personerna tvingade en av männen att uppge koden till hans Bank-ID för att ta ut totalt 15 000 kronor.

Fem personer ur den hemliga nationella pedofiljägargruppen åtalas nu efter händelsen.

– Min uppfattning är att man inte alltid har så höga beviskrav, men jag menar att de ansett att de här personerna är pedofiler, säger åklagare Lage Rahm till GP.

Tydligt syfte

Den hemliga nationella gruppen har som syfte att ge sig på personer som de tror är pedofiler.

Det är en del av en växande rörelse där privatpersoner organiserar sig för att attackera personer som träffar minderåriga i sexuellt syfte.

– Jag tror att de här personerna har träffats genom organisationen, några av dem kan vara vänner privat men i stort sett har alla velat engagera sig i det här, säger Lage Rahm.

Missnöje hos polisen

Som TV4 tidigare har rapporterat om så har polisen uttryckt missnöje gentemot grupperna som de menar tar lagen i egna händer.

– I en rättsstat är det polisen och domstolens uppgift att beivra brottslingar, och inte privatpersoner, förklarar en polis som TV4 har pratat med.

Polisen uppmanar grupperna till att upphöra med beteendet och låta rättsväsendet hantera sådana saker.

“Trött på det”

Corren har pratat med en “pedofiljägare” som förklarar hur han ser på saken.

– Jag är bara så trött på hur samhället ser ut. Jag känner flera tjejer som har blivit våldtagna och sextrakasserade, det är därför jag är med i det här, säger en person som vill vara anonym.

Pedofiljägargrupper har uppmärksammats även i flera andra länder där debatter pågår gällande huruvida det är någonting bra eller dåligt som de ägnar sig åt.

Foto: BankID

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


21 jul 26

SMHI: ”Det blir värre”

2026 07 22

Europa är på väg att drabbas av ytterligare en värmebölja.

I veckan drar en ny våg av värme in över kontinenten.

Det är ännu oklart om den framöver når upp till de norra delarna och Sverige, där mer ostadigt väder väntar i veckan.

– Framåt fredag eftermiddag rör sig nästa front med regn in västerifrån över fjällen och Norrlands inland. Även denna front tar god tid på sig att passera österut över landet och ser under helgen ut att beröra hela landet med regn av och till, uppger SMHI:s meteorologer.

”Blir värre”

Från det svenska väderinstitutets sida slår man dock fast att fler värmeböljor är att vänta framöver. Det gäller både i Europa och i Sverige, rapporterar SVT.

– I och med att den globala uppvärmningen fortsätter, eftersom vi har väldigt höga utsläpp av koldioxid och andra växthusgaser, kommer det här bara att bli värre. Den här typen av värmeböljor om något decennium framöver kommer att bli ännu mer intensiva och extrema, säger Erik Kjellström som är professor i klimatologi vid SMHI, till kanalen.

Blir allt längre

Samtidigt som värmeböljorna blir allt intensivare märks också en skillnad i tidpunkten, rapporterar SR.

– Sommarsäsongen och den här säsongen när de här värmeböljorna inträffar tenderar att bli längre och längre. Vi har sett värmeböljor som kommer tidigt på säsongen, exempelvis här i år när det var väldigt höga temperaturer redan i juni, säger Erik Källström till radion.

LÄS OCKSÅ: Svenska bensinpriser bland Europas lägsta

Spanien varnar

Under inledningen av veckan har bland annat Spanien gått ut med varningar för höga temperaturer, som väntas nå över 40 grader på bred front.

– En mycket varm och torr luftmassa, i kombination med ihållande högt tryck, kommer att leda till en period med mycket höga dag- och nattemperaturer, varnar Aemet, det meteorologiska institutet i Spanien, i ett inlägg på X.

– Det finns en betydande risk för utomhusaktiviteter under dagen, särskilt för utsatta personer. Samtidigt finns det en mycket hög till extrem risk för skogsbränder i stora områden.

LÄS MER: “Chockerande” – Trump kan tvingas till nödaktion

Text: Redaktionen