28 november 2025

Pensionärer upprörda: “Hånades” med ful julgran

2023 12 03

Julstämningen bland pensionärer i Eslöv kom av sig.

Bostadsbolaget Ebo försökte sprida lite julglädje utanför Karidal, ett av den skånska kommunens seniorboenden.

Utanför byggnaden placerades en  barrväxt – med förhoppningen om att höja humöret bland pensionärerna inför kommande storhelg.

Men reaktionen blev den motsatta.

– Det känns som ett hån mot oss som bor här, säger Leif Nilsson, en av de boende på Karidal, till Skånska Dagbladet.

"Ser förskräcklig ut"

Pensionärerna håller inte igen när de ska beskriva “julgranen”.

“Bedrövlig” är ett ord som används.

“Ser ut som något från soptippen”, menar en äldre dam och hennes man har erbjudit sig att “såga ned skiten gratis”.

Enligt de äldre är grenarna fastsurrade med hjälp av buntband och lossnar om man drar lite grann i den.

Dessutom står barrväxten snett. 

– Det ser förskräckligt ut. Vi gamla är vana vid att julgranarna är vackra, säger 89-åriga Britta Rosberg som känner sig ledsen över att kommunen inte bemödat sig att ordna en finare gran.

"Fy så hemsk"

På sociala medier är reaktionerna nästan ännu värre.

– Ta bort den! uppmanar en person på Facebook.

Ingen vacker historia. Inte ens en ordentlig gran är de gamla värda, uttrycker en annan.

– Fyy så hemsk. Bättre att vara utan, framhåller en tredje.

Följer kommunpolicy – men backar efter kritiken

Ebos chef för fastighetsskötseln, Johan Malm, beklagar mottagandet.

Han förstår att granen inte föll väl ut, men att intentionerna var goda.

Ebochefen förklarar också att julgranen består av toppen på en tuja, vilket är ett beslut utifrån Eslövs kommuns trädpolicy.

Kommunen är generellt restriktiv med att fälla friska och vitala träd. Detta gäller även vid exploatering, informerar kommunen i ett dokument från 2020.

Men – ett par dagar efter att lokaltidningen rapporterat om den "förskräckliga" granen tvärvände bostadsbolaget.

Efter den massiva kritiken har den slitna tujan bytts ut mot en ordentlig kungsgran, till pensionärernas glädje.

Se granen här

Enligt Eslövs kommun ska träd i princip enbart fällas om de utgör en risk eller fara.

Med jämna mellanrum förekommer det dock nedtagning av träd på kommunal mark efter önskemål av allmänheten, men så tycks inledningsvis alltså inte ha varit fallet utanför stadens seniorboende.

– Beslut om trädfällning på kommunal mark får endast fattas av kommunen, uttrycks vidare i samma dokument.

Du kan se en bild på julgranen som sattes upp utanför seniorboendet i Skånska Dagbladets artikeln genom att klicka här.

Arkivfoto: F. Buitenwerf

Text: Redaktionen


29 juli 2026

UPPGIFTER: Ryska trupper kapitulerar

2026 07 29

Ryska soldater överlämnar sig till Ukraina.

Både Ryssland och Ukraina tar återkommande fångar bland motståndarnas trupper.

Sedan den fullskaliga invasionen inleddes i februari 2022 har många fångutbyten gjorts mellan länderna.

Nu märker Ukraina en allt vanligare trend från de stridande på den ryska sidan, rapporterar RBC-Ukraine.

– Ryska soldater som skickas tillbaka till fronten efter att ha utväxlats kapitulerar i allt högre grad till ukrainska styrkor istället för att återvända till strid, uppger ledningen för den enhet som samordnar hanteringen av Ukrainas krigsfångar, enligt tidningen.

20 soldater just nu

Enligt Ukraina hålls just nu 20 ryska soldater som har kapitulerat för andra gången, efter att ha fått återvända genom ett fångutbyte, som fångar i landet.

Den växande trenden vittnar om skillnaderna mellan länderna, enligt den ukrainska sidan.

– Denna situation visar också den grundläggande skillnaden mellan Ukrainas och Rysslands tillvägagångssätt gentemot sin egen militära personal, uppger samordningsledningen.

– I Ukraina har militär personal som återvänt från fångenskap laglig rätt att av egen fri vilja gå i pension från militärtjänsten. Efter utbytet lämnar den ryska ledningen sina soldater inget val – de skickar alla till frontlinjen igen.

Dessutom följer Ukraina internationell humanitär rätt och Genèvekonventionen, vilket de som tidigare suttit fångar är medvetna om. Det gör att förhållandena som fångar i Ukraina är bättre än i den ryska militären, menar samordningsledningen för krigsfångarna.

Läs också: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Viktigt med fångar

Andrii Yusov är biträdande chef för samordningshögkvarteret. Han menar att de ryska fångarna har en viktig funktion.

– Det är viktigt för oss att så många ryssar som möjligt kapitulerar, säger han, enligt tidningen.

– Varje sådan krigsfånge ökar vår utbytespool och ökar vår förmåga att ta hem ukrainska försvarare från rysk fångenskap.

Enligt Ukrainas parlamentariska ombudsman för mänskliga rättigheter, Dmytro Lubinets, håller Ryssland omkring 1 900 ukrainare som fångar.

Andra läser: Lavrov: Historisk vändning med Putin

Foto: Bohan_伯韩 Shen_沈 

Text: Redaktionen


30 jul 2026

Kunder rasar mot Biltema – går sönder direkt

2026 07 30

En produkt från Biltema misstänks vara defekt.

Kunder slår larm om en Biltema-del.

Enligt köpare gick varan sönder efter bara fem kilometers körning och misstänker ett produktionsfel.

”Gav upp efter 5 kilometer”

Biltema lockar varje år miljontals kunder till sina butiker med ett brett sortiment av verktyg, bildelar och andra lågprisprodukter.

Nu riktas kritik mot en av företagets produkter efter att en kund uppger att den gick sönder nästan direkt efter montering.

Det handlar om Biltemas böjbara kylarslang av gummi, med artikelnummer 61-378.

Produkten kostar 139 kronor och ska enligt Biltema ge maximal genomströmning även vid kraftiga böjar.

En kund som köpte slangen monterade den på sin bil, men uppger att den inte höll länge.

– Höll att köra 5 kilometer innan den gav upp, skriver kunden på Facebook.

LÄS MER: LAVROV: Historisk vändning med Putin

Fler exemplar med sprickor

Efter att slangen gått sönder lämnade kunden tillbaka produkten för att få en ny.

Då upptäcktes ytterligare exemplar med liknande problem.

– När jag lämnade tillbaka den och skulle ta en ny så var där 3st dåligt tillverkade med sprickbildningar. Var även i en annan butik där det va 3st till med sprickbildningar.

Kunden misstänker nu att det kan handla om ett tillfälligt produktionsfel och varnar andra kunder för slangen.

Delade meningar

Efter inlägget har flera andra användare kommenterat och uttryckt missnöje med Biltemas kylarslangar.

– De slangarna har alltid varit dåliga, aldrig hållit längre än några dagar för mig, skriver en användare.

Samtidigt finns det kunder som försvarar produkten och berättar att de haft sina slangar under längre tid utan problem.

– Exakt den slangen jag kört med i 2 år och inte haft något problem med tills nu. Då den börjat läcka i en skarv på mitten, skriver en användare.

Kunden som köpt slangen uppmanar andra kunder att vara försiktiga.

– Det ska ändå hålla längre än 5km och inte finnas täcken på sprickor redan när dom ligger på hyllan. Uppmanar bara folk att kolla lite noggrannare på slangarna innan köp, skriver han.

Biltema har ännu inte lämnat någon kommentar kring uppgifterna.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Foto: Biltema

Text: Redaktionen