20 februari 2026

Pensionärer riskerar obehaglig överraskning i mataffärerna

2026 02 20

Anpassningar kan leda till högre kostnader.

Det råder stor oro i den globala handeln just nu.

Enligt en ny rapport kan det leda till anpassningar som gör att billiga alternativ prioriteras ned.

Tvingas till anpassningar

Många företag vet om att deras kunder är prismedvetna, och försöker därför prioritera billiga alternativ.

Exempel ses i matbutikerna. Lågprismärken som ICA Basic på Ica, Xtra på Coop och Eldorado på Willys och Hemköp är viktiga för konsumenter och extra populära bland pensionärer, som behöver få pensionen att räcka till.

Men nu kan företagen tvingas till anpassningar som leder till högre priser, varnar Business Sweden i en ny rapport.

Det osäkra läget i den globala handeln – som är präglad av tullar och handelskrig, väpnade konflikter, klimatförändringar – gör att företag behöver sprida sina leverantörer och minska beroendet av enskilda aktörer.

Det leder till att de inte längre bara kan prioritera de billigaste alternativen, rapporterar SR.

– Idag tittar man på en massa andra saker: Hur trygg kan jag vara med att jag får den här varan, hur osäker eller nervös ska jag vara att den här varan blir mycket dyrare på grund av en ny tull som plötsligt kan uppstå? säger Jan Larsson, vd på Business Sweden, till radiokanalen.

”Blir dyrare”

På fredagen har det förvisso meddelats att högsta domstolen i USA har dömt ut Donald Trumps tullpolitik, men vad som händer härnäst är svårt att förutse – och det finns även många andra faktorer som skapar osäkerhet i den globala handeln.

Business Swedens rapport om 46 svenska företags leverantörsstrategier visar att man nu vill ha en diversifiering så att man inte blir helt beroende av enskilda aktörer i leverantörskedjan.

Anpassningen kan leda till högre priser för konsumenter.

– Tidigare så kunde man så att säga pressa priset med lite, lite grann varje år från de leverantörer man har, men när man behöver ha flera olika leveranspunkter, flera olika som levererar in för att producera den här saken som man gör, så blir det lite dyrare, säger Jan Larsson till radiokanalen.

LÄS OCKSÅ: Åkeri går i konkurs

Svåra prövningar för hushållen

Exakt vilka företag och produkter som påverkas, och hur mycket de påverkas, kan vara svårt att förutse. Klart är i alla fall att konsumenter riskerar att drabbas av högre priser.

De senaste åren har hushållen utsatts för svåra prövningar, och nu återstår det att se hur exempelvis lågprismärken påverkas av osäkerheten i den globala handeln.

Lågprismärkena är viktiga för de svenska matbutikerna och deras kunder. Ett exempel är Coop Xtra.

– Coop Xtra är ett smart val för dig som gillar billig vardagsmat av bra kvalitet. Det låga priset kan vi hålla tack vare stora volymer, enkla (men snygga) förpackningar och ett innehåll som kan variera i form och storlek, skriver Coop på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Enorma summan USA kan tvingas betala tillbaka

Foto: Ica Sverige resp Willys resp Coop resp Lidl

Text: Redaktionen


Ryska soldater kapitulerar

2026 02 20

Ryska trupper har lagt ned sina vapen.

Ryska soldater har frivilligt överlämnat sig till ukrainska styrkor i den hårt pressade staden Kupiansk.

Detta efter att ha kontaktat ett ukrainskt chatbot‑projekt som uppmanar trupper att ge upp, rapporterar RBC Ukraine.

Trupper kapitulerar

En grupp ryska soldater har valt att lägga ner sina vapen och kapitulera till ukrainska styrkor i Kupiansk i nordöstra Ukraina.

Soldaterna befann sig länge utan logistik eller rotationer och hittade till slut en väg ut genom att använda chatbotten “I Want to Live” – ett ukrainskt projekt som hjälper ryska trupper att kapitulera och säkert övergå till ukrainsk kontroll.

– Jag skrev till Telegram‑tjänsten “I Want to Live“. Boten svarade och registrerade all min information. Sedan skickade jag min plats och min position, säger en av de ryska soldaterna som överlämnade sig.

Soldaterna uppehöll sig i Kupiansk i ungefär sex månader och tvingades gömma sig i bostadsområden när deras egen armé började skjuta mot dem i ett försök att hindra deras överlämning.

De lyckades ändå lämna staden medan ukrainska styrkor följde med som skydd.

LÄS MER: KRAVET: Ryska soldater ska lämna sex länder

Fientlig eld från egen sida

Under processen upptäcktes gruppen av en rysk drönare och tvingades söka skydd när deras eget artilleri och attack‑FPV‑drönare började beskjuta dem.

Situationen blev så desperat att de var tvungna att söka skydd i privatbostäder innan de kunde nå en säker zon.

– Det är intensiv propaganda – de sitter och väntar på något oklart. Men de har inte många alternativ — det är antingen att dö eller kapitulera, sade en av de tillfångatagna och uppmanade sina före detta kamrater att ge upp istället för att stanna kvar.

Fortsatt spänt läge

Kupiansk har varit en strategiskt viktig punkt under konflikten och ukrainska styrkor har sagt att de kontrollerar stora delar av staden, även om strider och attacker i området fortsätter.

Tidigare rapporter visar att bara få ryska trupper finns kvar inom vissa stadsdelar och att ukrainska styrkor i stor utsträckning har återtagit kontrollen över området.

Den senaste kapitulationen är ett ovanligt exempel på ryska trupper frivilligt lämnat stridslinjen efter att ha insett att de saknar förnödenheter, stöd och möjlighet att genomföra effektiva operationer.

LÄS MER: UPPGIFTER: Ryskt jätteerbjudande till Donald Trump

Foto: Bohan_伯韩-Shen_沈-

Text: Redaktionen


19 februari 2026

Skatt sänks från 1 juli

2026 02 20

Regeringen går vidare med ytterligare en skattesänkning.

I somras sänktes alkoholskatten för öl från oberoende småbryggerier.

Nu tar regeringen nästa steg.

– Nu tar vi ytterligare ett steg mot ett friare och företagarvänligare Sverige. Genom att sänka alkoholskatten stärker vi småproducenters möjligheter att växa och bidra till ett levande och varierat näringsliv, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M), i ett uttalande.

Skattesänkningen utökas

Den tidigare sänkningen för öl kommer från den 1 juli 2026 att gälla för fler drycker, enligt regeringens förslag.

– Nu föreslås att även andra alkoholdrycker omfattas av skattelättnader. I lagrådsremissen föreslås att sänkt alkoholskatt ska gälla för vissa typer av jästa drycker som exempelvis cider och mjöd, vin, sprit samt mellanklassprodukter som portvin och sherry, uppger regeringen.

Satsar på dryckeskultur

Satsningen syftar till att öka förutsättningar för mindre aktörer inom dryckesindustrin och är en av Tidöpartiernas satsningar för att gynna svensk företagsamhet.

– Med denna satsning stärker vi svensk dryckeskultur och, tillsammans med gårdsförsäljning, även svensk besöksnäring, säger Oscar Sjöstedt, ekonomiskpolitisk talesperson för Sverigedemokraterna.

Upptill 50 procent

Producentens storlek ska avgöra skattenedsättningen.

För de riktigt små producenterna ska skatten sänkas med uppemot 50 procent, medan lite större producenter kan få nöja sig med en mindre sänkning.

– Nu blir det billigare att driva bryggeri, vineri eller destilleri. Det är ett viktigt steg för att stärka svenskt entreprenörskap, skapa en mer levande landsbygd och ge den lokala dryckeskulturen möjlighet att växa, säger Cecilia Rönn, ekonomisk-politisk talesperson för Liberalerna.

LÄS MER: ”Sämsta någonsin” – stort larm om vindkraften 

Oberoende småbryggeri

För att ett ölbryggeri ska anses vara ett oberoende småbryggeri, vilket är en förutsättning för att få ta del av skattesänkningen, krävs att de:

- är juridiskt och ekonomiskt oberoende av andra bryggerier.

- använder lokaler som är fysiskt åtskilda från lokaler som används av andra bryggerier.

- inte producerar på licens.

- producera som mest 3 000 000 liter öl per år.

Källa: Skatteverket

LÄS OCKSÅ: Pensionsmyndigheten varnar Sveriges pensionärer

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen