Pensionärer instängda – fruktar pandemiscenario

2024 01 29

SPF seniorerna flaggar för att äldre har blivit “fångar i sitt eget hem” under vintern.

Vintersäsongen har varit påfrestande för många. Inte minst för landets pensionärer.

Nu larmar den svenska intresseorganisationen för pensionärer att många äldre inte ens vågar ge sig ut från sina hem.

"Fruktansvärt"

Anledningen är glashala trottoarer och vägar efter ishalkan som tagit ett grepp om Sverige den senaste tiden.

– På många sätt har det varit fruktansvärt, säger SPF:s generalsekreterare Peter Sikström till TV4.

Han syftar på undermålig snöröjning som gjort att pensionärer helt enkelt tvingas hålla sig hemma av rädsla för att göra sig illa.

Pensionärerna är "fångar i sina egna hem".

Liknas vid pandemin

Enligt SPF påminner förutsättningarna om pandemin – en period då många äldre tvingades isolera sig.

Ofrivillig ensamhet leder till ohälsa, sade exempelvis PRO:s dåvarande ordförande Christina Tallberg till SvD när covid-19 härjade som värst.

Det skapar oro för att behöva gå igenom samma sak igen.

– När det blir lite varmare och halt är det livsfarligt att gå ute. Jag vågar inte gå ut med hunden, för han är stark och drar, säger Kristina Eivergård, en av de drabbade pensionärerna, till TV4.

Rusning till akuten

Pensionärerna har god grund för sin oro. Många har skadat sig i den svåra blixthalkan på gatorna.

Förra måndagen tog exempelvis Centralsjukhuset i Karlstad emot 43 patienter som drabbats av benbrott – 30 procent fler än en normal dag.

– Om man kan stanna inne så ska man stanna inne, sade Marcus Nilsson, tillförordnad verksamhetschef på stadens akutmottagning, till P4 Värmland.

Bryter händer och fötter

I synnerhet är det två typer av skador som patienter ådrar sig när de gör sig illa efter att ha halkat på det hala underlaget.

– För det mesta handlar det om brutna handleder och fotleder, säger Marcus Nilsson till SVT.

Han delar även SPF seniorernas larm om att pensionärer i stor utsträckning inte tycks våga gå ut under förutsättningar som dessa.

– De äldre är mer försiktiga och håller sig gärna inomhus, medan yngre trotsar halkan.

Foto: S. van Erp

Text: Redaktionen


Skyfall och åska drar in över flera län

2026 07 29

SMHI varnar för skyfallsliknande regn och åska.

Den gula varningen gäller från och med torsdag eftermiddag och omfattar stora delar av östra Norrland.

– Under torsdag eftermiddag och kväll är det stor risk för stora regnmängder som kan komma på kort tid. Detta i kombination med åska. Regnmängder på 30–60 millimeter väntas på många håll, framhåller SMHI.

Flera län pekas ut

Tre län löper störst risk att drabbas av ovädret.  

Det handlar om dessa områden:

- Västernorrlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

 Invånare i områdena uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in, uppger SMHI:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter 

Högsommarvärme i andra delar av landet

Längre söderut blir det desto soligare under torsdagen.

En varmfront drar in över södra Sverige, vilket väntas leda till temperaturer på uppemot 30 grader i Götaland och sydöstra Svealand.

Varmast blir det i inre Götaland.

– Där kan det på flera håll bli temperaturer runt 30 grader, och kanske uppåt 32, säger TV4:s meteorolog Peter Kondrup till kanalen.

Högsommarvärmen är dock bara på snabbesök. 

Redan under fredagen lämnar den varma luften.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: ”Rysslands Amazon” står i brand

Foto: WKIDESIGN

Text: Redationen


29 juli 2026

Smäller snart i Moskva – unik attack på väg

2026 07 29

Under krigets gång har Ukraina genomfört flera drönarattacker mot mål i Moskva.

Nu förbereds en historisk attack mot den ryska huvudstaden.

I höst kommer Ukraina för första gången att avfyra ballistiska robotar mot Rysslands största stad, rapporterar oberoende ryska Meduza.

Nyhetsbyrån hänvisar till Denys Shtilierman, som är huvudägare och chefsingenjör på Fire Point – företaget som utvecklar Flamingo-robotarna.

Shtilierman framhåller att de första ballistiska robotattackerna mot Moskva kommer att inledas i höst. Enligt honom pågår de sista testerna av de nya robotarna FP-9, som har kapacitet att slå ut mål i den ryska huvudstaden.

– Militären kommer att fastställa måltavlor, men jag tror att det kommer handla om betydande mål från början, säger Shtilierman till Meduza.

På frågan när attackerna kommer att inledas, svarar han kort:

– I höst.

Shtilierman tillägger att eventuella problem som upptäcks under testerna kommer att åtgärdas snabbt.

– Vi gör stora framsteg. Jag tror att det kommer att ske i höst, säger han.

Beskrivs som en vändpunkt

Militäranalytikern Jörgen Elfving beskriver beskedet som en slags gamechanger i kriget. Han hänvisar till att ballistiska robotar är mycket svårare att skjuta ned jämfört med drönare som färdas i långsammare takt.  

Han pekar även på att det ryska luftförsvaret är decimerat efter ett utdraget krig. Ryssland har begränsad tillgång till luftförsvarssystem som kan skjuta ned ballistiska robotar.

– Möjligheten att nå mål i Ryssland skulle öka, säger Elfving till DN.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd 

Kraftfullare än ryska Iskander

Denys Shtilierman har tidigare uppgett att den nya FP-9-roboten är kraftfullare än den ryska kryssningsroboten Iskander.

– Iskander har en hastighet på omkring 800 meter per sekund när den träffar. Vår kommer att ha en hastighet på över 1 200 när den träffar. Vi kommer att kunna övermanna luftförsvaret märkbart lättare, sade han i våras, enligt Kyiv Independent.

Vidare uppgav Shtilierman att han beräknar att omkring 25 procent av robotarna kommer att träffa sina måltavlor.

LÄS OCKSÅ: Ryssar strömmar ut ur landet

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redationen