Passa på – sol och värme i helgen

2024 08 16

I helgen gäller det att passa på, då finns det nämligen chans till sol och värme på flera håll i landet innan vädret förändras igen.

Vädret har växlat fram och tillbaka under stora delar av sommaren, och så ser det ut att fortsätta under sommarens slutspurt.

I helgen kan det bli sol och högsommarvärme på flera håll i landet.

– Lördagen bjuder på en hel del sol, rapporterar SMHI:s meteorolog Emma Härenstam.

Högtrycksrygg drar in

Under lördagen drar en högtrycksrygg in över landet under fredag kväll och natt.

– En högtrycksrygg etableras över landet och på många håll klarnar det upp, enligt SMHI:s meteorolog.

På lördagen blir det därför soligt och varmt, framför allt i Svealand och östra Norrland.

Det blir temperaturer över 20 grader, och i de redan nämnda delarna av landet kan det bli riktigt varmt.

– Temperaturerna kommer ligga mellan 20 och 24 grader, och det är ingen omöjlighet att det blir högsommarvärme med 25 grader på vissa håll, säger Peter Kondrup, meteorolog på TV4.

I södra Sverige kan det dock bli molnigt på sina håll.

Vädret växlar

Även på söndagen kan det bli fint väder i delar av landet.

– På söndag blir det åter runt 20 grader och tidvis sol och den varmaste luften ser ut att ligga utmed Norrlandskusten med upp mot 23-24 grader, kommenterar Emma Härenstam.

Men redan under andra halvan av söndagen kan vädret bli mer ostadigt, då regnområden drar in över delar av landet.

– Ett tar sig framåt eftermiddagen in över nordvästra Götaland, Värmland och Dalafjällen. Ytterligare ett regnområde, vars placering är något osäker, passerar över Öland och Gotland men möjligtvis att även Skåne, Blekinge och östra Småland kan beröras, uppger SMHI.

Lågtrycksbetonat nästa vecka

Även i början av nästa vecka kan det bli soligt i delar av landet då en högtrycksrygg växer in söderifrån.

Men från och med mitten av veckan ser vädret ut att bli mycket lågtrycksbetonat, då flera lågtryck drar in västerifrån.

Huruvida sommarvädret sedan återvänder, eller om vi snart har sett det sista av den här sommaren, är i nuläget svårt att bedöma.

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


15 augusti 2026

UPPGIFTER: Putin fruktar kollaps

2026 08 15

Putin är fokuserad på en avgörande fråga, men är rädd att orsaka en kollaps.

Vladimir Putin måste fatta beslut i en stor fråga som kan få avgörande betydelse för Ukrainakriget.

Men i Kreml råder fortfarande stora tvivel.

Den ryske diktatorn fruktar att ett impopulärt beslut kan få enorma konsekvenser för Ryssland.

”Betydande risker för regeringen”

Det har rapporterats att Ryssland förbereder en ny mobiliseringsvåg för att täcka upp för stora förluster på slagfältet.

Men för närvarande finns det inga tecken på att Putin har godkänt en ny mobiliseringsvåg, rapporterar Kyiv Post.

Ryssland tycks fördröja och skjuta upp beslutet och ta till andra lösningar istället.

Anledningen uppges vara att man fruktar en stor samhällskris i samband med en ny mobilisering.

Om mobiliseringen leder till stort missnöje, protester, social oro och ekonomiska problem så riskerar den redan försvagade regimen att kollapsa.

– Internationella analytiker menar att en storskalig mobilisering innebär betydande risker för den ryska regeringen, rapporterar tidningen.

Kreml fruktar ett stort missnöje bland allmänheten. Det uppstod redan vid den första mobiliseringen i september 2022, men den här gången riskerar det att bli värre, eftersom Ryssland även har fått en rad andra problem till följd av kriget.

LÄS OCKSÅ: Drönare vid turistresort

”Moskva söker alternativa metoder”

Samtidigt fruktar Putin också att ekonomin kan påverkas negativt av en ny mobiliseringsvåg, bland annat genom att Ryssland skulle förlora arbetskraft.

Kreml fördröjer därför beslutet om mobilisering och försöker klara behoven på slagfältet på andra sätt istället.

– Moskva söker alternativa metoder för att stärka sina styrkor utan att behöva använda inhemsk värnplikt, enligt tidningen.

Bland annat uppges mellan 30 000 och 50 000 soldater från Nordkorea ha utplacerats i Ryssland.

– Analytiker anger att denna utplacering är avsedd att ge Kreml ytterligare personal och fördröja behovet av en andra mobiliseringsvåg, enligt tidningen.

Moskva förlitar sig också på ekonomiska incitament för att rekrytera flera soldater, vilket dock har blivit allt svårare.

Frågan om mobilisering är alltså ett stort dilemma för Putin, som ännu inte tycks ha fattat något beslut. Samtidigt fortsätter Ryssland att göra stora förluster på slagfältet i Ukraina.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen