Partiledarna hyllar Annie Lööf

2022 09 15

Annie Lööf avgår som partiledare för Centerpartiet.

Det meddelade hon i dag på en pressträff.

Efter beslutet har det vällt in hyllningar från partiledarkollegorna. 

– Annie Lööf! Stort tack för dina insatser i svensk politik och som en del av den svenska liberalismen. Vi har ofta haft ett omfattande samarbete under de år vi båda varit folkvalda. Du är en ytterst kompetent och skicklig politiker. Jag önskar dig ett stort lycka till i framtiden, skriver Liberalernas Johan Pehrson på Twitter.

Kristdemokraternas Ebba Busch tackar C-ledaren för flera år av ”gott samarbete”.

– Jag vill tacka Annie Lööf för din långa tid i politiken. Vi hade flera år av gott samarbete, sedan några år av tuffa men goda debatter. Ditt engagemang för företagande och att bekämpa mäns våld mot kvinnor har varit viktigt och beundransvärt, skriver KD-ledaren.

”Oerhört stor respekt”

Miljöpartiets språkrör Märta Stenevi och Per Bolund stämmer in i hyllningskören.

– Jag har så oerhört stor respekt för dig, Annie Lööf, och ditt beslut. Men jag sörjer också - du har varit så viktig för att aldrig låta hatet vinna. Jag önskar dig allt gott, men du ska veta hur saknad du kommer vara. Av mig och av många andra. Ditt arv är stort och ljust, twittrar Märta Stenevi.

– Tack Annie Lööf för ditt mod att stå upp för dina värderingar, för ditt ledarskap att våga välja en ny väg när den politiska arenan förflyttades långt högerut och för att du varit en sansad och vuxen röst i en allt mer polariserad tid. Tack och all lycka framåt! skriver Per Bolund.

Även avgående statsminister Magdalena Andersson (S) tackar av C-ledaren.

– Jag vill tacka Annie Lööf för hennes insatser för Sverige. Jag kommer att sakna henne som kollega och önskar henne all lycka i framtiden, framhåller hon i ett inlägg på Instagram.

"Rakryggad, stark, beundransvärd"

Vänsterpartiets Nooshi Dadgostar understryker att hon beundrar C-ledaren för hennes ställningstaganden.

– Tack Annie. För att du stod upp för alla människors lika värde. För att du stod upp när det blåste. Rakryggad, stark, beundransvärd. Du fick betala ett högt pris för det. Det säger något mörkt om vårt land. Det är allas vår uppgift att stå upp emot dessa krafter.

SD-ledaren Jimmie Åkesson kallar Annie Lööf för "respektfull, varm och trevlig". 

Jag och Annie Lööf tycker väldigt olika i många olika frågor. Det finns också mycket att säga om de politiska beslut som Centerpartiet har tagit under hennes ledning. Trots detta finns det idag goda skäl att säga att Annie Lööf varit en väldigt skicklig motdebattör som jag faktiskt har uppskattat att möta. Därtill vill jag upprepa vad jag tidigare har sagt om att hon har utmärkt sig som väldigt respektfull, varm och trevlig, alla de gånger vi har pratat vid sidan om debatternas strålkastarljus och mikrofoner, skriver SD-ledaren i ett inlägg på Facebook 

– Jag tackar Annie Lööf för alla debatter och möten under dessa elva år och önskar henne all lycka i framtiden, avslutar Jimmie Åkesson. 
 
Hatkampanj och dödshot

Centerpartiets ledare avgår efter svagt valresultat, men i sitt avgångstal lyfte Annie Lööf fram ytterligare en dimension bakom sitt beslut.

– Det handlar om den känsla jag vaknade upp med efter valnatten. Det handlade såklart om besvikelse – men också en lättnad. En lättnad över att inte ha kommat till skada. Att senare på dagen kunna hämta min äldsta dotter, låta henne visa mig sin skola eftersom jag inte har varit där. Eller min yngsta dotter som stolt visade mig sin nya hall på förskolan där hon bytt avdelning. Mina barn kommer få mer tid med sin mamma, sa C-ledaren.

Annie Lööf har under sina år som partiledare utsatts för hatkampanjer och dödshot.

I somras tilldelades Annie Lööf ett målsägandebiträde efter mordet på Ing-Marie Wieselgren under Almedalsveckan.

Den misstänkta gärningsmannen Theodor Engström, 33, planerade att döda Annie Lööf.

– Det beskedet som kom efter Almedalen är väldigt omskakade och har påverkat mig på djupet. Det är inte en huvudsaklig anledning till att jag lämnar men det är en bidragande orsak, säger Annie Lööf enligt Expressen.

Ulf Kristersson kommenterar hatet

Moderaternas partiledare Ulf Kristersson tackar Annie Lööf för hennes insats och kommenterar hatet som riktats mot henne.

– Du har lett ditt parti genom både framgångar och svårigheter och trots att vi i viktiga frågor har tyckt olika och gjort olika vägval, så har jag stor respekt för dig och ditt politiska engagemang för till exempel landsbygdsfrågor, jämställdhet och klimatet, skriver Ulf Kristersson på sin Facebook-sida och tillägger:

– Tyvärr har du utsatts för omänskliga hatkampanjer och rena hot. Hatet mot kvinnor i politiken, som drabbat dig i synnerhet, är ett gift i vår demokrati som måste stoppas. Jag hoppas att du nu går vidare mot nya spännande uppgifter. Och att du precis som du önskade i ditt avskedstal, nu får mer tid med familjen. Tack för den här tiden!

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 19

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Kremls utspel: “Kollaps – nu är det över”

2026 01 19

Det firas ordentligt i Kreml.

Donald Trumps ord om Grönland har skakat om Europa rejält.

Den amerikanska presidenten hotar med tullar mot en rad länder – däribland Sverige – för att de stöttar Danmark och Grönland.

Sprickan mellan EU och USA har samtidigt lett till glädje i Kreml.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar nu att “den transatlantiska alliansen är över”, rapporterar Kyiv Independent.

“Kollaps – nu är det över”

Ryska tjänstemän uppges välkomna Trumps tullhot mot Frankrike, Danmark, Sverige och flera andra länder.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar att draget signalerar en “kollaps” inom den transatlantiska alliansen.

– Den transatlantiska alliansen är över, menar han.

Även Medvedev

En annan som glädjer sig över utvecklingen är Rysslands tidigare president Dmitrij Medvedev.

– USA förbereder sig på att attackera Grönland och väljer ön framför någon form av atlantisk solidaritet, framhåller Medvedev.

Läs mer: Ukrainska folkets krav: Låt oss bestämma

Senaste nytt

Den svenska regeringen har på söndagen släppt ett gemensamt uttalande tillsammans med Danmark, Finland, Frankrike, Tyskland, Nederländerna, Norge och Storbritannien.

– Vi står i full solidaritet med kungariket Danmark och det grönländska folket. Som en fortsättning på den process som inleddes förra veckan står vi redo att inleda en dialog baserad på principerna om suveränitet och territoriell integritet, vilka vi står fast bakom, framgår av meddelandet.

Kan bli stökigt

Samtidigt väntas stökigheter på världens finansiella marknader den kommande tiden.

När Donald Trump för nästan ett år sedan aviserade tullar mot majoriteten av världens länder störtdök börser i såväl USA som Europa.

Den amerikanska börsen är stängd på måndagen – men i Sverige är börsen öppen som vanligt.

Läs mer: Macron begär stenhård åtgärd mot USA – ”Bazooka”

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen