Partiledarna hyllar Annie Lööf

2022 09 15

Annie Lööf avgår som partiledare för Centerpartiet.

Det meddelade hon i dag på en pressträff.

Efter beslutet har det vällt in hyllningar från partiledarkollegorna. 

– Annie Lööf! Stort tack för dina insatser i svensk politik och som en del av den svenska liberalismen. Vi har ofta haft ett omfattande samarbete under de år vi båda varit folkvalda. Du är en ytterst kompetent och skicklig politiker. Jag önskar dig ett stort lycka till i framtiden, skriver Liberalernas Johan Pehrson på Twitter.

Kristdemokraternas Ebba Busch tackar C-ledaren för flera år av ”gott samarbete”.

– Jag vill tacka Annie Lööf för din långa tid i politiken. Vi hade flera år av gott samarbete, sedan några år av tuffa men goda debatter. Ditt engagemang för företagande och att bekämpa mäns våld mot kvinnor har varit viktigt och beundransvärt, skriver KD-ledaren.

”Oerhört stor respekt”

Miljöpartiets språkrör Märta Stenevi och Per Bolund stämmer in i hyllningskören.

– Jag har så oerhört stor respekt för dig, Annie Lööf, och ditt beslut. Men jag sörjer också - du har varit så viktig för att aldrig låta hatet vinna. Jag önskar dig allt gott, men du ska veta hur saknad du kommer vara. Av mig och av många andra. Ditt arv är stort och ljust, twittrar Märta Stenevi.

– Tack Annie Lööf för ditt mod att stå upp för dina värderingar, för ditt ledarskap att våga välja en ny väg när den politiska arenan förflyttades långt högerut och för att du varit en sansad och vuxen röst i en allt mer polariserad tid. Tack och all lycka framåt! skriver Per Bolund.

Även avgående statsminister Magdalena Andersson (S) tackar av C-ledaren.

– Jag vill tacka Annie Lööf för hennes insatser för Sverige. Jag kommer att sakna henne som kollega och önskar henne all lycka i framtiden, framhåller hon i ett inlägg på Instagram.

"Rakryggad, stark, beundransvärd"

Vänsterpartiets Nooshi Dadgostar understryker att hon beundrar C-ledaren för hennes ställningstaganden.

– Tack Annie. För att du stod upp för alla människors lika värde. För att du stod upp när det blåste. Rakryggad, stark, beundransvärd. Du fick betala ett högt pris för det. Det säger något mörkt om vårt land. Det är allas vår uppgift att stå upp emot dessa krafter.

SD-ledaren Jimmie Åkesson kallar Annie Lööf för "respektfull, varm och trevlig". 

Jag och Annie Lööf tycker väldigt olika i många olika frågor. Det finns också mycket att säga om de politiska beslut som Centerpartiet har tagit under hennes ledning. Trots detta finns det idag goda skäl att säga att Annie Lööf varit en väldigt skicklig motdebattör som jag faktiskt har uppskattat att möta. Därtill vill jag upprepa vad jag tidigare har sagt om att hon har utmärkt sig som väldigt respektfull, varm och trevlig, alla de gånger vi har pratat vid sidan om debatternas strålkastarljus och mikrofoner, skriver SD-ledaren i ett inlägg på Facebook 

– Jag tackar Annie Lööf för alla debatter och möten under dessa elva år och önskar henne all lycka i framtiden, avslutar Jimmie Åkesson. 
 
Hatkampanj och dödshot

Centerpartiets ledare avgår efter svagt valresultat, men i sitt avgångstal lyfte Annie Lööf fram ytterligare en dimension bakom sitt beslut.

– Det handlar om den känsla jag vaknade upp med efter valnatten. Det handlade såklart om besvikelse – men också en lättnad. En lättnad över att inte ha kommat till skada. Att senare på dagen kunna hämta min äldsta dotter, låta henne visa mig sin skola eftersom jag inte har varit där. Eller min yngsta dotter som stolt visade mig sin nya hall på förskolan där hon bytt avdelning. Mina barn kommer få mer tid med sin mamma, sa C-ledaren.

Annie Lööf har under sina år som partiledare utsatts för hatkampanjer och dödshot.

I somras tilldelades Annie Lööf ett målsägandebiträde efter mordet på Ing-Marie Wieselgren under Almedalsveckan.

Den misstänkta gärningsmannen Theodor Engström, 33, planerade att döda Annie Lööf.

– Det beskedet som kom efter Almedalen är väldigt omskakade och har påverkat mig på djupet. Det är inte en huvudsaklig anledning till att jag lämnar men det är en bidragande orsak, säger Annie Lööf enligt Expressen.

Ulf Kristersson kommenterar hatet

Moderaternas partiledare Ulf Kristersson tackar Annie Lööf för hennes insats och kommenterar hatet som riktats mot henne.

– Du har lett ditt parti genom både framgångar och svårigheter och trots att vi i viktiga frågor har tyckt olika och gjort olika vägval, så har jag stor respekt för dig och ditt politiska engagemang för till exempel landsbygdsfrågor, jämställdhet och klimatet, skriver Ulf Kristersson på sin Facebook-sida och tillägger:

– Tyvärr har du utsatts för omänskliga hatkampanjer och rena hot. Hatet mot kvinnor i politiken, som drabbat dig i synnerhet, är ett gift i vår demokrati som måste stoppas. Jag hoppas att du nu går vidare mot nya spännande uppgifter. Och att du precis som du önskade i ditt avskedstal, nu får mer tid med familjen. Tack för den här tiden!

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Explosion i Natoland – militärfabrik brinner

2026 08 10

En kraftig explosion har inträffat i Bulgarien.

Uppgifterna kommer på måndagseftermiddagen.

En brand har utbrutit i en ammunitionsdepå vid en militärfabrik i Tryavna i de centrala delarna av Bulgarien.

Inga personer har dött eller skadats, och samtliga anställda vid militärfabriken har evakuerats med buss.

Explosion och brand

Till följd av branden inträffade en kraftig explosion vid platsen.

Borgmästare Dencho Minev bekräftar att alla anställda har evakuerats – och en ledningscentral upprättades på platsen, med representanter från samtliga rättsvårdande myndigheter.

– Det är också känt att ammunition i lagret började detonera efter att en lastbil tog eld. Sekundära explosioner hörs för närvarande därifrån, rapporterar RBC Ukraine.

Varför lastbilen fattade eld är inte klarlagt.

Har spärrats av

Det så kallade BG-ALERT-systemet aktiverades i samband med branden.

Invånarna uppmanades att följa inrikesministeriets rekommendationer och hålla sig borta från platsen. 

På grund av rök och luftföroreningar uppmanade myndigheterna invånarna att hålla sina fönster stängda, använda skyddsmasker och undvika att gå ut om det inte är nödvändigt. 

Området har spärrats av.

Brandmän arbetar nu med att släcka branden som spridit sig till ett skogsområde i närheten.

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Okänd drönare

För ett par dagar sedan exploderade en oidentifierad drönare i Bulgarien, nära den rumänska gränsen.

– Inga personer skadades och inga skador uppstod på infrastrukturen, eftersom drönaren exploderade på ett solrosfält 100 meter från gränsen till Rumänien. Inget av de två grannländerna hade upptäckt drönaren, rapporterar tyska DW.

“Kommer övervaka”

Premiärminister Rumen Radev berättar att regeringen tar till åtgärder efter drönarintrånget.

– Vi kommer att fortsätta övervaka situationen och stärka bevakningen. Till följd av denna händelse kommer vi också att omfördela gränspolisens resurser för drönaridentifiering och motåtgärder från gränsen mot Turkiet till gränsen mot Rumänien, säger han.

Läs mer: Oljepriset stiger

Foto: Nato

Text: Redaktionen