Paniksiffror från Ryssland – står inför “flodvåg av konkurser”

2025 01 29

Den ryska ekonomin kan förvänta sig en sanslös ökning av företagskonkurser inom det närmaste.

Mängder av företag i landet hänger på en skör tråd efter att ha drivits till den absoluta branten på grund av en rekordhög styrränta.

Uppgifterna kommer från Centrum för makroekonomisk analys och kortsiktiga prognoser, CMASF, en tankesmedja med nära band till den ryska regeringen.

Enligt den nya rapporten måste ett av fem producerande företag betala två tredjedelar av vinsten före skatt för att betala skulder.

Det är tydliga tecken på att den ryska styrräntan på 21 procent börjar ta ut sin rätt, skriver amerikanska Newsweek och ryska oberoende The Moscow Times om beskedet.

Den förstnämnda förutspår en kommande “flodvåg av konkurser” i Ryssland.

"Realistisk fara"

Med anledning av CMASF:s nära koppling till Kreml ger rapporten en skarp bild av hur Rysslands ekonomi drabbas allt hårdare efter invasionen av Ukraina och de efterföljande västerländska sanktionerna.

Omkring 20 procent av företagen befinner sig nu på “risknivå” på grund av ränteläget.

– Mycket kommer att bero på hur länge de väldigt höga räntorna kvarstår. Ju längre detta är fallet, desto större kommer effekten att bli när det gäller kreditförluster, säger Vasily Astrov, seniorekonom vid Institutet för internationella ekonomiska studier i Wien, till Newsweek.

Han tillägger att det finns en “realistisk fara” för en kraftig ökning av konkurser i Ryssland, men att den ryska centralbanken mycket väl kan börja sänka styrräntan inom en snar framtid även om inflationen förblir hög.

LÄS MER: UPPGIFTER: Panik i Kreml – ryska eliten har fått nog

Sätter in pengar på banken

Enligt samma rapport har det också skett en stor ökning i antalet företag som tvingas inse att betalningarna uteblir från sina motparter för levererade varor och tjänster – från 20 procent till 37 procent.

Istället för att betala leverantörerna har företagen börjat sätta in kontanter på banker som erbjuder höga räntor eller köpa riskfria obligationer, enligt CMASF.

Dessutom sjönk nya lån till viktiga sektorer i ekonomin med uppemot 50 procent under fjolårets sista två månader. Följden blir att företag får svårare att låna pengar och den ryska ekonomin står därmed inför ett hot om en storskalig ökning i antalet företagskonkurser.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


5 augusti 2026

183 000 svenskar får pengar på kontot – nu i veckan

2026 08 06

1,3 miljoner svenskar får nu sitt slutskattebesked.

Beskedet gäller dem som inte fick det i april eller juni.

Slutskattebeskedet skickas nu ut till 1 368 916 personer, varav 183 105 personer får skatteåterbäring medan 113 051 personer har kvarskatt att betala.

På kontot i veckan

De 183 000 svenskar som får återbäring kommer att få dela på 2,7 miljarder kronor.

Utbetalningen för den som har anmält bankkonto kommer att landa på kontot senast på fredagen.

För den som inte redan gjort det går det att anmäla bankkonto senast tre veckor efter beslut om slutgiltig skatt. 

– De som inte har digital brevlåda får slutskattebeskedet med posten 1–3 veckor senare, förklarar Skatteverket.

Då ska du betala

113 000 personer har fått besked om kvarskatt och ska tillsammans betala in 5,8 miljarder kronor.

För den som får slutskattebeskedet i augusti och har skatt att betala ska inbetalningen till skattekontot ha gjorts senast den 12 november 2026.

– Men det går bra att betala redan nu eller att dela upp betalningen. 

Läs mer: Kraftig sänkning vid pump

Håll koll på räntan

Den som har betalat för lite skatt och därför får kvarskatt behöver betala ränta på kvarskatten. 

– Från vilket datum kostnadsräntan beräknas beror på hur stor din kvarskatt är, meddelar Skatteverket.

– På kvarskatt som är högst 30 000 kronor beräknas kostnadsränta på 2,5 procent från 5 maj 2026. 

Kan komma i december

Den som ännu inte har fått besked om den slutliga skatten, eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får vänta tills i december på beskedet.

Återbäringen kommer då mellan den åttonde och den elfte december.

– Ska du få tillbaka mindre än 100 kronor betalar vi inte ut pengarna. När beloppet har kommit upp i 100 kronor kan du begära utbetalning från ditt skattekonto, fortsätter Skatteverket.

Läs mer: Zelenskyj vädjar – minskning med två tredjedelar

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


05 aug 26

Glatt besked för alla som handlar på Willys

2026 08 06

Nu kommer glädjande nyheter för kunder som väljer att handla i Willys butiker.

Lågprisjätten toppar en åtråvärd lista som publicerats av jämförelsesajten Matpriskollen.

Listan handlar om vilka livsmedelsbutiker som genomfört störst prissänkningar i juli.

Willys utklassar konkurrenterna med prissänkningar på 0,5 procent, medan ingen annan kedja sänkte mer än 0,1 procent.

Det rör sig dessuto om en bred prissänkning. Inom sexton varukategorier genomförde Willys större prissänkningar än marknaden.

– Tyngst väger skafferi, snacks och mejeri, som står för 57 procent av hela sänkningen. Frukt & bär, där rörelserna alltid är stora av säsongsskäl, förklarar bara 6 procent. Tydligast är grönsaker, där marknaden höjde 0,7 procent medan Willys sänkte 0,6 procent, rapporterar Matpriskollen.

Efterlängtat besked

Beskedet innebär ett trendbrott i Willys butiker. På årsbasis har lågpriskedjan sänkt matpriserna minst av alla kedjor.

– Willys, vars hela affärsidé är att ha ”Sveriges billigaste matkasse”, har det senaste året faktiskt sänkt något mindre än marknaden i procent. Nu går man till motoffensiv, säger Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen.

Enligt Mazur syns en liknande prisutveckling hos lågpriskonkurrenten Lidl, som inte är med mätningen.

– När en kedja sänker mer än marknaden i sexton kategorier av sexton, och går emot marknaden på grönsaker, då är det inget kortsiktigt kampanjutspel och det drar med sig Lidl neråt i prissättningen, säger han. 

ANDRA LÄSER: Eldinferno över Ryssland 

Ica kan svara

Matpriskollen beskriver Willys prissänkningar i juli som en del av ett större priskrig.      

Enligt sajten kan både Ica och Coop komma att svara med egna prissänkningar.

–  Coop har sänkt priserna mest senaste året ihop med City Gross och dom kommer nog inte tillåta att prisgapet till Ica ökar igen. När marknadsledaren pressar priserna får det ekonomiska konsekvenser för hela branschen.

LÄS OCKSÅ: Tung smäll för Volvo

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen