Panikscener på passagerarflyg – “besatt av djävulen”

2023 11 23

Kaosartade scener utspelade sig på ett amerikanskt flyg när en kvinna började klättra längs nackstöden på sätena.

– En passagerare på ett kaotiskt Frontier Airlines-flyg hade ett bisarrt sammanbrott samtidigt som en självutnämnd präst förklarade att resenären var “besatt”, rapporterar New York Posts reporter David Propper.

Den amerikanska tidningen har uppmärksammat chockerande filmer från händelsen, som ursprungligen publicerades på internetforumet Reddit i slutet av förra veckan.

Klättrade på stolarna

Klippet visar hur en brunhårig kvinna med kraftig ångest skriker ut sin panik samtidigt som medlemmar av besättningen samt andra passagerare försöker lugna henne.

– Sluta dra i min arm! vrålar kvinnan mitt i sin panikattack.

I videon syns därefter en man på planet som samtalar med en person från kabinpersonalen, när kvinnan plötsligt börjar klättra längs nackstöden och stolsraderna.

– Sluta blockera mig, skriker kvinnan i ansiktet på personalen.

"Besatt av djävulen"

Filmerna som lagts upp visar inte vad som har föranlett den svåra ångestattacken hos kvinnan.

Under episoden försöker besättningen dock få skräckslagna passagerare att stanna på sina platser, men paniken stiger när en annan kvinna i mössa börjar skrika.

– Det är den verkliga djävulen som vill döda allihop och era familjemedlemmar, påstår kvinnan.

– Det är inte hon, hon är besatt! Hon behöver hjälp, fortsätter hon.

Togs om hand av polis

I videon syns hur kvinnan vandrar längs mittgången och försöker förklara för andra passagerare att det är djävulen som tagit över kroppen på den panikslagna kvinnan.

– Om ni inte redan har en relation med Jesus Kristus föreslår jag att ni skaffar en sådan, säger hon.

Därefter sätter hon sig och sjunger samtidigt som besättningen fortfarande kämpar med att få den andra kvinnan under kontroll.

Klippet avslutas med att en polisman ombord på planet tar hand om den brunhåriga kvinnan och leder henne av flyget.

Ordningsstörningar ökar

Enligt statistik från den internationella flygtransportsmyndigheten International Air Transport Association, IATA, har ordningsstörningar ombord på passagerarflyg ökat kraftigt de senaste åren.

Vanligaste anledning till stök beror på olydnad bland passagerarna, följt av verbalt kränkande beteende och fylleri.

IATA har även tryckt på för att införa tuffa straff motsvarande hundratusentals kronor för resenärer som inte sköter sig.

LÄS MER: Hundratals flygbolag hotar passagerare med jättestraff

Foto: J. MacArthur

Text: Redaktionen


08 okt 26

UPPGIFTER: C presenterar plan för ny regering

2026 10 08

På fredag träffas de rödgröna partierna för ett första möte efter valet.

Mötet, som äger rum på initiativ av Centerpartiet, kommer att hållas på Högberga gård i Lidingö.

Utöver MP, V och S har även externa aktörer bjudits in. Det handlar bland annat om företrädare för näringslivet, fackförbund och andra samhällsviktiga aktörer. Syftet med mötet är enligt Centern att få en “gemensam lägesgenomgång” av vilka samhällsutmaningar som ligger framför en kommande regering.

Men partiet ser samtidigt mötet som ett första steg mot att ta fram ett gemensamt sakpolitiskt program för en S-ledd regering, rapporterar TV4 med hänvisning till flera källor inom Centerpartiet.

– Det är en flerstegsraket. Men just nu är vi tidigt i den processen, säger en källa till kanalen.

Tre steg

Lidingömötet pekas ut som det första steget i Centerpartiets plan.

Nästa steg är att diskutera lösningar på de samhällsproblem som identifieras under det inledande mötet. Därefter är tanken att partierna tillsammans ska förhandla fram sakpolitik, uppger TV4.

C-företrädarna räknar dock med att svårigheter kan uppstå redan under det första steget, när de fyra partierna ska enas om en gemensam problembild.

–  Alla kommer in med olika syn på samhälle och politik. Så det kan finnas tillräckliga problem i att formulera den där bilden för att ens tänka på steg två eller tre, säger en källa till kanalen.

Läs också: Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter

Möte med Ebba Busch

Samtidigt fortsätter Centerpartiet att föra samtal med partier på högersidan.  

På torsdagen fångades KD-ledaren Ebba Busch och Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist på bild tillsammans av Aftonbladet. Båda bekräftade att de träffats, men ville inte gå in på detaljer om vad de diskuterat.

Socialdemokraternas ekonomiskpolitiska talesperson Mikael Damberg kommenterar mötet.

– Jag antar att många partier träffar varandra, det är helt rimligt, säger han till Aftonbladet.

På frågan om Thand Ringqvist agerande kan störa regeringsförhandlingarna på den rödgröna sidan, svarar Damberg:

– Jag ser att hon tar sitt uppdrag som centerpartistisk ledare på allvar, hon har också sett till att bjuda in fyra partier till ett gemensamt möte i morgon. Det ser jag fram emot att delta på.

Andra läser: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre 

Foto: Centerpartiet resp Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


08 okt 26

Jimmie Åkesson öppnar för oväntat samarbete

2026 10 08

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge förespråkat ett konservativt block i svensk politik.

Redan 2018 pekade SD-ledare ut KD och M som tänkbara samarbetspartners.

Åtta år senare gick SD till val tillsammans med M, KD och L.

Nu kan dock Tidösamarbetet vara på väg att upplösas. Det antyder Jimmie Åkesson i en debattartikel i Expressen.

SD-ledaren öppnar för nya samarbeten, både till vänster och höger.

I artikeln framhåller Åkesson att Sverigedemokraterna inte tillhör något av de traditionella blocken. Han betonar att SD inte är ett borgerligt parti och inte har några röda linjer mot något av riksdagens övriga partier.

– Vi kan samarbeta åt båda håll utifrån vad som ger oss störst möjlighet att få igenom vår politik. Under den här mandatperioden kommer vi att återta den positionen, skriver Åkesson.

”Sverigedemokraterna efter Tidö”

Enligt Åkesson inleds nu en helt ny period för SD. Han beskriver den som tiden efter Tidösamarbetet.

– Nu rivstartar vi ett omfattande arbete med ”Sverigedemokraterna efter Tidö”, inför partiets landsdagar nästa höst. Redan nu lägger vi grunden och förbereder oss för att ta nästa stora steg. 

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Stänger dörren

Att agera stödparti till en borgerlig regering finns inte på bordet, enligt Åkesson.

– ”Sverigedemokraterna kommer efter valet 2026 att antingen ingå i en regering eller vara i opposition.” Detta har jag sagt i flera år och det gäller fortfarande, skriver han på X.

– Vi har inga röda linjer eller håller oss med sandlådefasoner, vi har ett legitimt krav att sitta med i en regering som vi ger våra röster. Inga konstigheter. Att trycka annat än rött för en statsminister som avser bilda regering utan sverigedemokratiska ministrar finns inte på kartan, fortsätter Åkesson.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen