Panik på ryskockuperade halvön: ”Snälla gå inte ut”

2023 09 22

Den ryska Svartahavsflottans högkvarter på den ockuperade Krymhalvön har utsatts för en robotattack.

Minst robot uppges ha träffat byggnaden.

Bilder och videoklipp på sociala medier visar hur stor svart rök stiger från taket på högkvarteret.

Den ukrainska robotattacken har bekräftats av Michail Razvozjajev, ryskinstallerad guvernör i staden Sevastopol på Krymhalvöns sydligaste spets.

– Den ukrainska armén har inlett en robotattack mot den ryska Svartahavsflottans högkvarter, skriver han på Telegram och tillägger:

– Samtliga av räddningstjänstens enheter har anlänt till platsen. Information om antalet skadade håller på att samlas in.

Vidare uppmanar Razvozjajev befolkningen på Krym att ”hålla sig lugna” och inte publicera foton och filmklipp av händelsen på sociala medier.

Flera skadade

Preliminära uppgifter gör gällande att sex personer skadats i attacken.

Det rapporterar oberoende Meduza.

– Att döma av fotografier som påstås ha tagits på platsen för attacken mot Svartahavsflottans högkvarter förstördes taket och minst en övervåning av byggnaden, framhåller nyhetskanalen.

"Snälla gå inte ut" 

Ryssland fruktar att en ny robotattack kan inträffa i närtid.

– Snälla gå inte ut. Lämna inte byggnaderna, framhåller guvernör Michail Razvozjajev på Telegram.

Beskjutit halvön intensivt

Ukraina har inte kommenterat attacken.

Den senaste tiden har den ukrainska armén intensifierat sina robot- och drönarattacker mot militära mål på Krym.   

Under natten mellan onsdag och torsdag träffades en rysk flygbas.

För drygt tio dagar sedan slog Ukraina till mot den ryska flottbasen i Sevastopol.

En rysk ubåt och ett fartyg fick skador.

Vill skära av Krym 

Ett av Ukrainas mål med den pågående motoffensiven är att isolera Krymhalvön från det ryska fastlandet och ockuperade områden i Ukraina.

Om man skulle lyckats med bedriften skulle det innebära stora svårigheter för den ryska armén i Ukraina.

Det skulle bli betydligt svårare för Moskva att understödja militära operationer på ukrainsk mark.  

Foto: Sociala medier 

Text: Redaktionen


8 jul 26

Ryssland inför totalstopp – får inte lämna landet

2026 07 08

Ryssland drar i handbromsen.

Ryssland stoppar all export av diesel.

Samtidigt börjar landet importera oljeprodukter från utlandet för att hantera en växande bränslekris efter störningar i landets raffinaderier, rapporterar RBC Ukraine.

Exportförbud träder i kraft

Den ryska regeringen inför ett fullständigt stopp för export av dieselbränsle, samtidigt som importerade oljeprodukter väntas börja anlända till landet under juli månad.

Beskedet kommer från Rysslands vice premiärminister Aleksandr Novak, som uppger att åtgärden är nödvändig för att stabilisera den inhemska bränslemarknaden.

– Bränslesituationen har delvis stabiliserats, men är fortfarande komplicerad, säger Novak enligt den ryska statliga nyhetsbyrån TASS.

Samtidigt har den ryska regeringen skjutit upp flera planerade underhållsarbeten vid raffinaderier och tagit in ytterligare produktionskapacitet för att försöka öka tillgången på drivmedel.

Angrepp mot raffinaderier

Bakgrunden till beslutet är en period av ökade störningar i den ryska energisektorn.

Under början av juli uppgav ukrainska styrkor att de hade genomfört omfattande attacker mot ett stort antal energianläggningar i ryskockuperade områden i södra Ukraina.

Även transportinfrastruktur kopplad till rysk oljehandel har påverkats.

Moskva har tidigare erkänt problem på bensinmarknaden, men har samtidigt tonat ned orsakerna bakom bristen.

– Stora oljebolag har börjat leverera bränsle till regionerna med prioritet till områden där det främst finns oberoende bensinstationer, säger Novak.

I juni beskrev Kreml situationen som en följd av minskad efterfrågan i detaljhandeln och nämnde inte attacker mot raffinaderier som en förklaring.

Det ryska beslutet innebär att mer diesel som tidigare gick till export i stället ska stanna inom landet.

Målet är att säkra tillgången för ryska konsumenter, jordbruket och transportsektorn.

Börjar importera bensin

För att minska trycket på den inhemska marknaden har Ryssland börjat vända sig till utländska leverantörer av oljeprodukter.

Bland annat väntas bensin och andra raffinerade produkter importeras från länder som Indien samt andra handelspartner, har Reuters tidigare rapporterat.

Importen är ovanlig eftersom Ryssland normalt är en av världens största exportörer av oljeprodukter.

Nu används i stället internationella leveranser för att täcka upp brister på den egna marknaden.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


9 juli 2026

Oväntad åkomma drabbar de som haft mild covid

2026 07 09

En del av de som fick en lättare variant av covid under pandemin har i efterhand drabbats av en oväntad åkomma.

Det framgår av en ny studie vid Linköpings Universitet som nu presenteras.

Mild covid-19-infektion

Forskarna har undersökt 100 personer som fick covid-19 men som inte behövde läggas in på sjukhus. Gemensamt för de 100 personerna är att de fått problem med sina ögon.

– Studien blev till genom att personer sökte vård för problem med ögonen efter att de haft en mild covid-19-infektion, uppger Linköpings Universitet i ett pressmeddelande.

De drabbade upplevde mycket obehag, ljuskänslighet och i många fall svår smärta i ögonen. De hade även svårt att läsa texter.

Slutsatsen är att mild covid-19 kan ge svåra och långvariga ögonproblem enligt studien som har publicerats i Nature Communications.

Får stora problem

– Vi har studerat personer i Sverige, men tror att det finns många runt om i världen som upplever dessa problem, säger Neil Lagali, professor i experimentell oftalmologi vid Linköpings Universitet, som har lett den aktuella studien

När forskarlaget undersökte de drabbade upptäckte de att problemet är större än de först trodde.  

– Bland de drabbade fanns personer som ville studera vidare eller fortsätta med arbetet, men inte kunde eftersom de inte längre kunde läsa text och upplevde smärta och extrem ögontrötthet.

LÄS OCKSÅ: Försäljningen ökar kraftigt hos svensk lågpriskedja

Kontrollgrupp

Vården kunde emellertid inte hitta något fel i patienternas ögonen.

– Vi fann att problemen som de drabbade upplevde gick att mäta med objektiva tester. Men standardtesterna visade ingenting.  

– Det krävdes specialiserade undersökningar för att hitta avvikelserna, säger Neil Lagali.

Forskarna jämförde den drabbade gruppen med en kontrollgrupp om 32 personer, som också haft mild covid-19 men inte fått ögonproblem.

– Våra fynd talar för att dessa personer drabbats av en svår reaktion mot covid-19 som tar sig uttryck i ögonen, säger Petros Moustardas, förste forskningsingenjör vid Linköpings Universitet.

Blev ljuskänsliga

Många av de drabbade blev ljuskänsliga och forskarna betonar att deras pupiller släpper in för mycket ljus i ögat.

– Nu vet vi vad som är fel i ögat, och har flera ledtrådar till hur covid-19 kan ha orsakat dessa problem. Vi hoppas att våra fynd kan leda till effektiv behandling, säger Neil Lagali.

LÄS MER: Enklare att begära ersättning för flygpassagerare

Foto: G. Fring

Text: Redaktionen