Panik hos flygjätte – otäck video skrämmer resenärer

2025 01 09

En video som påstås visa ett flygplan som kraschar cirkulerar på nätet.

Planet på filmen uppges tillhöra flygjätten Emirates och har bland annat delats av ett X-konto med över 136 000 följare.

Men videon är fejk.

Den är AI-genererad och ingenting i videon är sant, framhåller Emirates på egen hemsida.

I ett brådskande uttalande uttrycker man bestörtning över att klippet tillåts spridas.

Flygbolaget har tagit omedelbar kontakt med olika sociala medieplattformar – utan att få gehör i tid.

– Vi är medvetna om att en video som cirkulerar på sociala medier visar en flygolycka från Emirates, skriver bolaget.

"Tar det på största allvar"

Emirates framhåller vidare att de olika sociala medieplattformarna agerar alldeles för långsamt, vilket gör att videon kunnat hänga kvar.

Av det skälet går det Dubai-baserade flygbolaget ut med en akut varning.

– Säkerheten är kärnan i Emirates varumärke och verksamhet, och vi tar sådana här frågor på största allvar.

– Vi uppmanar alla åhörare att alltid kontrollera och hänvisa till officiella källor.

Obehaglig timing

Videon sprids i en orolig tid.

Alldeles nyligen inträffade två dramatiska flygolyckor. Först dog 38 personer då ett passagerarplan på väg till Ryssland kraschade i Kazakstan på juldagen.

Några dagar senare, den 29 december, miste 179 människor livet i en nästan ofattbar olycka på en flygplats i Sydkorea.

Att Emirates känt sig tvungna att gå ut och kommentera videon tyder på att den har fått ett stort genomslag. Trots förtydligandet kan delandet av filmen fortfarande skada varumärket, tror Thomas Ploug, professor i etik i data och artificiell intelligens vid Aalborg Universitet.

– Vill man skada företag eller institutioner så kan man. Det kan få allvarliga kommersiella konsekvenser och där är det självklart att man som företag måste försvara sig mot det, även om det helt uppenbart inte stämmer, säger han till danska TV2.

Kommer fortsätta spridas

Experten tror att vi kommer att få se mer av liknande bilder och filmer i framtiden.

Och de kommer sannolikt bli så pass verklighetstrogna att det blir svårt att se vad som är sant och vad som är falskt.

Han får medhåll av Rebecca Adler-Nissen, professor i internationell politik vid Köpenhamns universitet och forskare inom digital teknik och desinformation.

– Tyvärr kommer vi nog att se mycket mer av det här, eftersom det blir lättare att producera och det är gratis att dela. Du kan sitta hemma och göra en sådan video på fem minuter, säger hon till samma kanal.

Foto: MKJR

Text: Redaktionen


JUST NU: “Värsta sedan covid” – kalldusch för Kreml

2025 09 03

Allt fler ryska storföretag rapporterar förluster.

De ekonomiska förutsättningarna i Ryssland blir allt svårare.

Kreml fortsätter att lägga stora pengar på militära utgifter trots att inkomsterna från olje-och gasförsäljning faller.

Nu kommer uppgifter om att allt fler ryska storföretag rapporterar förluster – det rör sig om de värsta siffrorna sedan covidpandemin, rapporterar Kyiv Post med hänvisning till ryska medier.

Många företag

Nästan en tredjedel av Rysslands största företag redovisar förluster för första halvåret 2025, den högsta andelen sedan covidpandemin.

I år växte andelen olönsamma företag med 2,3 procentenheter till 30,4 procent, vilket är första gången som denna siffra har överstigit 30 procent sedan pandemin 2020.

Olika sektorer

Rysslands departement för ekonomisk utveckling skyller förlusterna på "säsongsmönster" och menar att vinsterna kommer att återhämta sig senare under året. 

Medan sektorer kopplade till kriget blomstrar, såsom försvars- och ingenjörsföretag som rapporterar en intäktstillväxt på upp till 200 procent, är kolbrytning, allmännyttiga tjänster, transport och forskning bland de hårdast drabbade. 

Analytiker som pratat med ryska Izvestia tillskriver de dåliga resultaten till västerländska sanktioner och inflation driven av uppblåsta militärutgifter, samt ökade företagsskatter och kraftiga räntor från Rysslands centralbank.

Läs mer: ”Bör bli spiken i kistan” – Putin har förolämpat Trump

Erbjuder rabatt

Samtidigt kommer uppgifter om att ryska oljeexportörer erbjuder rabatt till indiska importörer.

Enligt en rapport från Bloomberg uppger källor som fått erbjudanden från ryska exportörer av råolja att ryska exportörer erbjuder Uralolja till indiska importörer med en rabatt på 3 till 4 dollar per fat.

Vill se fortsättning

Tankesmedjan Institute for the Study of War förklarar.

– Ryssland erbjuder sannolikt indiska importörer rabatterad råolja för att se till att Indien fortsätter att köpa råolja från Ryssland, trots västerländska sekundära sanktioner mot Indien, inklusive en 50-procentig amerikansk tull på indisk export till USA, uppger ISW.

Läs mer: Ryssland har orsakat katastrof – ”situationen är akut”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Ryanair rasar – hånar Ursula von der Leyen

2025 09 03

Det råder stor frustration hos Ryanair.

Lågprisflygbolaget har i dagarna gått ut med att de har satt nytt rekord i antal passagerare.

Samtidigt råder stor frustration på grund av förseningar och inställningar.

Flygbolaget rasar och hånar EU-toppen Ursula von der Leyen i ett pressmeddelande.

“Von Derlayed-again”

Ryanair uppmanar EU och Ursula von der Leyen att förklara varför de har tillåtit “ännu en sommar av kraftiga förseningar”.

Istället för Ursula von der Leyen skriver lågprisflygbolaget “Ursula von Derlayed-again” – ungefärligt översatt till “Ursula von Försenad-igen”.

– Ryanair, Europas främsta flygbolag, uppmanar idag onsdag 3 september EU-kommissionens ordförande, Ursula von "Derlayed-Again", och vissa EU-regeringar att förklara varför de har tillåtit ännu en sommar med rekordstora flygledningsproblem. Dessa fel har hittills i år försenat eller ställt in resplanerna för över 21 miljoner av Ryanairs passagerare, skriver Ryanair.

“Finns ingen ursäkt”

Ryanair framhåller att det inte finns någon ursäkt eftersom det fungerar bra i länder som Danmark, Nederländerna och Belgien.

Länderna som enligt flygbolaget drabbas mest av förseningar inkluderar Frankrike, Spanien, Tyskland, Storbritannien och Grekland.

Läs mer: Stockholm rasar på viktig lista – från plats 72 till 188

“Ännu en månad”

Ryanairs Michael O´Leary kommenterar.

– Ytterligare en månad av flygledningsmisskötsel har passerat i augusti, utan att de ansvariga – EU-kommissionen och nationella transportministrar – har vidtagit några åtgärder för att åtgärda dessa bristfälliga tjänster, säger han.

– Europas sämst presterande flygledningstjänster i Frankrike, Spanien, Tyskland, Storbritannien och Grekland fortsätter att orsaka onödiga förseningar och inställda flyg för tusentals flygningar och miljontals av Ryanairs passagerare, på grund av oförklarlig misskötsel och personalbrist.

Riktar uppmaning

Ryanair uppmanar EU-kommissionen och transportministrarna i Frankrike, Spanien, Tyskland, Storbritannien och Grekland att vidta omedelbara åtgärder.

EU har i skrivande stund inte svarat på kritiken.

Läs mer: Biljätte erbjuder rabatt hela september: Kunder kan spara 80 000 kronor

Foto: Portuguese Gravity resp European Parliament

Text: Redaktionen