Panik hos flygjätte – otäck video skrämmer resenärer

2025 01 09

En video som påstås visa ett flygplan som kraschar cirkulerar på nätet.

Planet på filmen uppges tillhöra flygjätten Emirates och har bland annat delats av ett X-konto med över 136 000 följare.

Men videon är fejk.

Den är AI-genererad och ingenting i videon är sant, framhåller Emirates på egen hemsida.

I ett brådskande uttalande uttrycker man bestörtning över att klippet tillåts spridas.

Flygbolaget har tagit omedelbar kontakt med olika sociala medieplattformar – utan att få gehör i tid.

– Vi är medvetna om att en video som cirkulerar på sociala medier visar en flygolycka från Emirates, skriver bolaget.

"Tar det på största allvar"

Emirates framhåller vidare att de olika sociala medieplattformarna agerar alldeles för långsamt, vilket gör att videon kunnat hänga kvar.

Av det skälet går det Dubai-baserade flygbolaget ut med en akut varning.

– Säkerheten är kärnan i Emirates varumärke och verksamhet, och vi tar sådana här frågor på största allvar.

– Vi uppmanar alla åhörare att alltid kontrollera och hänvisa till officiella källor.

Obehaglig timing

Videon sprids i en orolig tid.

Alldeles nyligen inträffade två dramatiska flygolyckor. Först dog 38 personer då ett passagerarplan på väg till Ryssland kraschade i Kazakstan på juldagen.

Några dagar senare, den 29 december, miste 179 människor livet i en nästan ofattbar olycka på en flygplats i Sydkorea.

Att Emirates känt sig tvungna att gå ut och kommentera videon tyder på att den har fått ett stort genomslag. Trots förtydligandet kan delandet av filmen fortfarande skada varumärket, tror Thomas Ploug, professor i etik i data och artificiell intelligens vid Aalborg Universitet.

– Vill man skada företag eller institutioner så kan man. Det kan få allvarliga kommersiella konsekvenser och där är det självklart att man som företag måste försvara sig mot det, även om det helt uppenbart inte stämmer, säger han till danska TV2.

Kommer fortsätta spridas

Experten tror att vi kommer att få se mer av liknande bilder och filmer i framtiden.

Och de kommer sannolikt bli så pass verklighetstrogna att det blir svårt att se vad som är sant och vad som är falskt.

Han får medhåll av Rebecca Adler-Nissen, professor i internationell politik vid Köpenhamns universitet och forskare inom digital teknik och desinformation.

– Tyvärr kommer vi nog att se mycket mer av det här, eftersom det blir lättare att producera och det är gratis att dela. Du kan sitta hemma och göra en sådan video på fem minuter, säger hon till samma kanal.

Foto: MKJR

Text: Redaktionen


15 dec 2025

Stort teknikföretag i konkurs – dess prylar på rea hos Elgiganten

2025 12 15

Redan i slutet av november varnades det för att konkursen var nära.

Inför Black Fridayrean sänkte mängder av företag sina priser.

Teknikföretaget iRobot, som sålt tiotals miljoner robotdammsugare över hela världen, var inget undantag.

Men kunder varnades för att nappa på dess erbjudanden eftersom produkterna kunde bli helt värdelösa om iRobot kastar in handduken.

Nu har så skett.

På måndagen meddelar iRobot att man ansöker om konkurs, rapporterar BBC.

Produkterna på rea

Det amerikanska företaget har gjort sig ett namn även i Sverige. I många butiker är dess produkter slutsålda, men några robotar från företaget finns fortfarande att köpa hos exempelvis Elgiganten. 

På butikskedjans hemsida är bland annat en av Roombamodellerna, iRobots flaggskepp, sedan tidigare nedsatt med 4 500 kronor, från ordinarie pris på nästan 12 000 kronor.

Men.

– Experter och teknikmedier världen över varnar nu konsumenter för att köpa Roomba, eftersom ett köp potentiellt är en biljett till ett sjunkande skepp. Företaget riskerar konkurs, uppgav danska Ekstra Bladet i slutet av november.

Servarna kan stänga

Anledningen till att tekniken kan bli oanvändbar är att servarna riskerar att stängas vid en konkurs. Tekniken är starkt beroende av molntjänster, appstöd och löpande säkerhetsuppdateringar från tillverkaren.

Risken är att därmed att kunden sitter fast med en klump elektronik som varken kan styras via din telefon eller fungera optimalt i hemmet.

Hade ingen plan B

Enligt BBC kommer dock huvudtillverkaren av enheterna, Shenzen-baserade Pocea Robotics, att ta över ägandet av företaget.

Bakgrunden till iRobots fall är ökad konkurrens från kinesiska företag i kombination med högre tullar.

Det tuffa kommersiella landskapet hade tvingat iRobot att sänka sina priser och göra stora investeringar i ny teknik, skriver den brittiska kanalen.

LÄS MER: Jättebesked för bensin och dieselbilar – i morgon tisdag

Beskedet kommer efter att iRobots aktier föll med mer än 13 procent på handelsplattformen Nasdaq i New York i fredags.

Krisen eskalerade efter att Amazons planerade förvärv av bolaget gick upp i rök tidigare i år. Det fanns ingen plan B och den 1 december löpte ett kritiskt låneavtal ut.

Företaget har fler än 7 000 anställda över hela världen och har sålt mer än 40 miljoner robotar, i synnerhet av modellen Roomba.

LÄS MER: Byggbolag i konkurs – omsatte hundratals miljoner

Foto: Elgiganten

Text: Redaktionen


15 dec 2025

Skatten för pensionärer ändras – ”skillnad på flera tusen”

2025 12 15

Vid årsskiftet träder flera förändringar i kraft, både för de som redan är pensionärer och för blivande pensionärer.

Många pensionärer kommer få mer kvar i plånboken efter skatt.

Men den nya skattesänkningen gäller inte riktigt alla.

Pensionsinkomster beskattas olika beroende på ålder och för den som är yngre än 67 år gäller en högre skatt på pensionen i jämförelse med de som är äldre.

”Flera tusen kronor varje månad”

Bakom skillnaden ligger det förhöjda grundavdraget som gäller först från det året en person fyller 67 år.

– För dem som inte kan eller får jobba längre kan det framstå som orättvist att pension som tas ut före 67 års ålder beskattas högre än pension som tas ut från det år man fyller 67. Skillnaden kan vara flera tusen kronor varje månad, säger Folksams pensionsexpert Håkan Svärdman, i ett uttalande.

Avdraget höjs

Från och med januari 2026 blir skillnaden ännu större, eftersom avdraget höjs ytterligare.

För en genomsnittspensionär över 67 år innebär det omkring 150 kronor mer i plånboken varje månad.

– Att sänkt skatt är välbehövligt för många pensionärer är ingen hemlighet, särskilt mot bakgrund av att den allmänna pensionen sjunkit kraftigt under de senaste 17 åren, säger Håkan Svärdman.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Jättebesked för bensin och dieselbilar – i morgon tisdag

Riktåldern ändras

En annan förändring som träder i kraft vid årsskiftet är den ändrade riktåldern för pension.

Den nya riktåldern blir 67 år för personer som är födda mellan 1960 och 1964.

Åldern sätts utifrån den förväntade genomsnittliga livslängden.

Mer pengar i plånboken

Det påverkar när det är möjligt att ta ut allmän pension och ta del av grundskyddet som pensionär.

– Den allmänna pensionen har på 17 år sjunkit från 61 till 43 procent av slutlönen för vanliga löntagare, vilket är långt ifrån den ursprungliga ambitionen om en allmän pension på minst 60 procent av slutlönen, säger Håkan Svärdman.

– Det har fått våra politiker att till slut agera, men det är inte tillräckligt. För dem som har möjlighet jobba längre ger en höjd riktålder visserligen mer pengar i plånboken, men det beror huvudsakligen på att pensionspengarna utbetalas under färre år, inte att pensionen faktiskt har höjts.

LÄS OCKSÅ: Drämmer till – storbank höjer räntan

Foto: P. Leone

Text: Redaktionen