Panik hos flygjätte – otäck video skrämmer resenärer

2025 01 09

En video som påstås visa ett flygplan som kraschar cirkulerar på nätet.

Planet på filmen uppges tillhöra flygjätten Emirates och har bland annat delats av ett X-konto med över 136 000 följare.

Men videon är fejk.

Den är AI-genererad och ingenting i videon är sant, framhåller Emirates på egen hemsida.

I ett brådskande uttalande uttrycker man bestörtning över att klippet tillåts spridas.

Flygbolaget har tagit omedelbar kontakt med olika sociala medieplattformar – utan att få gehör i tid.

– Vi är medvetna om att en video som cirkulerar på sociala medier visar en flygolycka från Emirates, skriver bolaget.

"Tar det på största allvar"

Emirates framhåller vidare att de olika sociala medieplattformarna agerar alldeles för långsamt, vilket gör att videon kunnat hänga kvar.

Av det skälet går det Dubai-baserade flygbolaget ut med en akut varning.

– Säkerheten är kärnan i Emirates varumärke och verksamhet, och vi tar sådana här frågor på största allvar.

– Vi uppmanar alla åhörare att alltid kontrollera och hänvisa till officiella källor.

Obehaglig timing

Videon sprids i en orolig tid.

Alldeles nyligen inträffade två dramatiska flygolyckor. Först dog 38 personer då ett passagerarplan på väg till Ryssland kraschade i Kazakstan på juldagen.

Några dagar senare, den 29 december, miste 179 människor livet i en nästan ofattbar olycka på en flygplats i Sydkorea.

Att Emirates känt sig tvungna att gå ut och kommentera videon tyder på att den har fått ett stort genomslag. Trots förtydligandet kan delandet av filmen fortfarande skada varumärket, tror Thomas Ploug, professor i etik i data och artificiell intelligens vid Aalborg Universitet.

– Vill man skada företag eller institutioner så kan man. Det kan få allvarliga kommersiella konsekvenser och där är det självklart att man som företag måste försvara sig mot det, även om det helt uppenbart inte stämmer, säger han till danska TV2.

Kommer fortsätta spridas

Experten tror att vi kommer att få se mer av liknande bilder och filmer i framtiden.

Och de kommer sannolikt bli så pass verklighetstrogna att det blir svårt att se vad som är sant och vad som är falskt.

Han får medhåll av Rebecca Adler-Nissen, professor i internationell politik vid Köpenhamns universitet och forskare inom digital teknik och desinformation.

– Tyvärr kommer vi nog att se mycket mer av det här, eftersom det blir lättare att producera och det är gratis att dela. Du kan sitta hemma och göra en sådan video på fem minuter, säger hon till samma kanal.

Foto: MKJR

Text: Redaktionen


Går i konkurs efter 106 år – efter dödsolyckan

2025 05 25

Ett Göteborgsbolag går i konkurs.

Det var under sommaren 2023 som en tragisk olycka inträffade vid nöjesparken Gröna Lund i Stockholm.

En 35-årig kvinna förlorade livet och flera skadades när berg-och dalbanan Jetline spårade ur.

En rättsprocess inleddes då mot bland annat Göteborgs Mekaniska Werkstad – som nu går i konkurs.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Går i konkurs

Göteborgs Mekaniska Werkstad – med anor från 1919 – krävs på miljoner för inblandning i dödsolyckan.

Åklagare lämnade förra året in en talan om grovt vållande till annans död, flera fall av grovt vållande till kroppsskada och framkallande av fara för annan mot Göteborgsbolaget.

Detta eftersom Göteborgs Mekaniska Werkstad på uppdrag av Mekosmos levererade en bärarm till nöjesparken.

Bärarmen knäcktes enligt TV4 vid dödsolyckan.

Inte på grund av rättsprocessen

Det ska dock enligt konkursförvaltaren inte vara på grund av rättsprocessen som bolaget går i konkurs – utan på grund av prissättningen.

Göteborgs tingsrätt har fattat beslut om konkurs och bolaget hade vid konkurstillfället 15 anställda.

Enligt de senast tillgängliga siffrorna hade bolaget en nettoomsättning på 17 227 000 kronor, och bokförda tillgångar på 9 402 000 kronor, uppger Konkurslistan

“Hade inte hänt”

Senior åklagare Christer B. Jarlås vid Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål har sagt att dödsolyckan inte hade hänt om alla regler hade följts.

– I tivolianordningar ska alla delar vara säkra och det finns ett tydligt regelverk med svenska standarder att följa, har han sagt till SVT.

– Om företagen hade följt reglerna hade detta inte hänt.

Anlitades av Mekosmos

Tre företag misstänktes för brott efter dödsolyckan, däribland just Göteborgs Mekaniska Werkstad.

Underentreprenören Mekosmos ska utan Gröna Lunds vetskap ha anlitat Göteborgs Mekaniska Werkstad för produktion av bärarmarna.

Göteborgs Mekaniska Werkstads försvarsadvokat framhöll förra året att ”bolaget bestrider ansvar och motsätter sig därför att betala företagsbot.”

Det rapporterar SVT.

Foto: Gröna Lund

Text: Redaktionen


Willys vädjar till kunder

2025 05 26

Willys-kunder ställer till med problem i en butik i Upplands-Bro.

Willys har nu stött på ett liknande problem som Ica-butiker tidigare upplevt.

Kunder som besöker butiker kastar ner saker i pantmaskinen som inte ska vara där.

Det orsakar risker – och Willys går därmed nu ut med en vädjan till kunder som använder kedjans pantmaskiner.

Det rapporterar Mitt i.

Flera saker

Det rör sig om de större pantmaskinerna där kunder kan hälla i panten.

Vid en butik i Upplands-Bro har personalen upptäckt alla möjliga saker i pantmaskinen.

Det handlar bland annat om verktyg, snus, knivar, barnkläder och mycket annat.

– Hittills har maskinen klarat alla udda föremål, men det finns såklart en risk att ett tungt verktyg eller en kniv kan skada maskinen så att den behöver lagas, förklarar Ia Fungdal, butikschef för Willys Bro Handel.

Vädjar till kunder

Butikschefen menar att det är positivt att pantmaskinen används av kunderna, men att de gärna kan säkerställa att det inte slängs in saker som inte hör hemma där.

– Vi tycker att det är superkul att så många uppskattar och använder vår pantmaskin! Försök om möjligt att bara kasta i pantburkar så håller maskinen längre.

Även Ica

Det är inte bara Willys som har stött på den här typen av problem.

Även Ica-butiker har upplevt att diverse oönskade föremål har landat i pantmaskinen.

Vid en butik i Borås har personalen bland annat hittat trosor, knivar, en tandavgjutning och sexleksaker.

– Det är ett irritationsmoment i vardagen och ingen rolig arbetsmiljö för de som jobbar med att tömma och rengöra, säger butikschef Jesper Hedell enligt Göteborgs-Posten.

“Går sönder”

Hedell förklarar att man redan har upplevt att pantmaskinen gått sönder på grund av obehöriga föremål.

– Ibland går maskinerna sönder och då blir det en frustration även för kunderna som inte kan lämna tillbaka sina burkar och flaskor, säger han.

Det bedöms även finnas en skaderisk för butikspersonalen som behöver hantera föremålen i fråga – exempelvis knivar och liknande.

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen