“På väg mot tredje världskrig” – varnar hela världen

2024 04 15

Sent på söndagskvällen samlades FN:s säkerhetsråd i ett krismöte.

Natten till söndagen gick Iran till attack.

Hundratals drönare och robotar avfyrades mot Israel som ett svar på landets attack mot det iranska konsulatet i Damaskus.

Nu varnar Israel för tredje världskriget.

– Iran måste stoppas innan de driver världen till en punkt utan återvändo, till ett regionalt krig som kan eskalera till ett världskrig, säger den israeliska FN-ambassadören Gillad Erdan till säkerhetsrådet enligt CNN.

"Precis som Adolf Hitler"

FN-ambassadören fortsatte med att varna för att den iranska regimen söker ett världsherravälde genom att “exportera sin radikala revolution över hela världen”.

– Åtgärder måste vidtas nu, inte för Israels skull, inte för regionen skull utan för världens skull. Stoppa Iran idag.

– Igår kväll bevittnade världen en aldrig tidigare skådad eskalering som fungerar som det tydligaste beviset för vad som händer när det inte lyssnas på varningar, säger Gilad Erdan enligt Al Jazeera och tillägger:

– Den islamiska regimen idag skiljer sig inte från Tredje riket, och [Ayatollah] Khamenei skiljer sig inte från Adolf Hitler.

Hävdar självförsvar

Iran själva menar att drönarattacken mot Israel var i linje med den rätt till självförsvar som beskrivs i artikel 51 i FN:s stadgar och som erkänns av internationell lag.

– Slutsatsen drogs att åtgärden var nödvändig och proportionerlig, säger Irans FN:s ambassadör Amir Saeid Iravani och menar att operationen enbart riktade in sig på “militära mål”.

– Iran försöker aldrig bidra till spridning av konflikten i regionen, och inte heller till att eskalera eller sprida spänningen till hela regionen, säger Iravani.

FN: På väg mot "fullskaligt krig"

Redan i fredags varnade USA för att Iran skulle slå till mot Israel i helgen som svar på attacken i Damaskus.

Under anfallet fick Israel hjälp av den amerikanska militären för att skjuta ned de iranska drönarna.

Hur eller om Israel kommer svara är fortfarande oklart.

Iran påstår själva att man “inte har någon avsikt att inleda en konflikt med USA i regionen” men varnar samtidigt för att använda “sin rätt att svara proportionerligt” om USA inleder en militär operation mot “Iran, dess medborgare eller dess säkerhet”.

FN:s generalsekreterare Antonio Guterres sade under samma möte att Mellanöstern är på väg mot ett “fullskaligt krig”.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


EKONOMI: Har rusat med 95 procent – FI varnar för populära fenomenet

2025 08 12

Kryptovalutor går urstarkt.

Under den senaste tiden har kryptovalutor som exempelvis bitcoin gått oerhört starkt.

Bland annat mot bakgrund av ett förändrat regulatoriskt klimat i USA har bitcoin rusat med drygt 95 procent på ett år.

Finansinspektionen ser dock risker som associeras med kryptovalutor och så kallade “finfluencers” som ger finansiella råd om bland annat kryptovalutor, rapporterar SVT.

FI varnar

Finansinspektionens konsumentsskyddsekonom Moa Langemark varnar för två saker.

Dels handlar det om att inte lyssna allt för mycket på “finfluencers”.

– Det gäller att vara källkritisk, många aktörer kan ha bakomliggande syften, det kan vara att få en viss tillgångs värde eller kurs att röra sig i en viss riktning, säger hon till SVT.

Andra varningen

Langemark menar att det “inte finns mycket idag som tyder på att bitcoin och de andra stora kryptotillgångarna har något som kommer tillföra samhällsekonomin något som har ett värde”.

– Man ska vara medveten om att det är extremt svårt att hitta topparna och dalarna i kryptomarknaden, säger hon.

– Att så många förlorat pengar visar hur svårt att det är spekulera.

“Inte lämpligt”

FI, tillsammans med andra europeiska tillsynsmyndigheter, bedömer att kryptotillgångar inte är lämpliga för de flesta konsumenter.

– Det beror på att de ofta är svåra att värdera på ett tillförlitligt sätt och risken att förlora investerade pengar är hög, understryker myndigheten.

Flera anledningar

Finansinspektionen framhåller att det finns flera olika anledningar till varför kryptovalutor är svåra för allmänheten:

- Priserna på kryptotillgångar kan ofta förändras kraftigt på kort tid. 

- Många kryptotillgångar saknar underliggande värden som är jämförbara med till exempel aktier eller fonder, vilket gör dem svåra att värdera korrekt.

- Värdet på dessa kryptotillgångar baseras enbart på utbud och efterfrågan vilket kan påverkas av flera olika faktorer.

Läs mer: Elon Musk rasande – agerar mot Apple

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


JUST NU: Alla EU-ledare ställer samma krav – förutom Orban

2025 08 12

EU-ländernas ledare ställer krav inför det kommande mötet mellan Trump och Putin.

Tidigt på tisdagsmorgonen kommer ett tydligt meddelande från EU.

Ledarna för 26 av 27 EU-länder ställer krav på att Ukrainas framtid bör bestämmas av det ukrainska folket.

Det finns bara en EU-ledare som inte skrivit under, Ungerns premiärminister Viktor Orban.

EU:s krav

EU-ledarna meddelar att de “välkomnar president Trumps insatser för att få ett slut på Rysslands anfallskrig mot Ukraina och uppnå en rättvis och varaktig fred och säkerhet för Ukraina”.

– En rättvis och varaktig fred som skapar stabilitet och säkerhet måste respektera internationell rätt, inklusive principerna om självständighet, suveränitet, territoriell integritet och att internationella gränser inte får ändras med våld, menas det.

Inte Ungern

EU-ledarna skriver att Ukrainas folk måste ha friheten att bestämma över sin framtid.

– Vägen till fred i Ukraina kan inte beslutas utan Ukraina. Meningsfulla förhandlingar kan endast äga rum i samband med ett eldupphör eller en minskning av fientligheterna.

Mot slutet av meddelandet framgår dock ett tydligt undantag från underskrifterna:

– Ungern ansluter sig inte till detta uttalande.

“Kommer fortsätta”

EU skriver att de i samordning med USA och “andra likasinnade partner”, kommer att fortsätta att ge politiskt, finansiellt, ekonomiskt, humanitärt, militärt och diplomatiskt stöd till Ukraina, som “utövar sin inneboende rätt till självförsvar”. 

De kommer också att fortsätta att upprätthålla och införa restriktiva åtgärder mot Ryssland.

“Del av garantier”

Europeiska unionen understryker även Ukrainas “rätt att välja sitt eget öde” och kommer att fortsätta att stödja Ukraina på dess väg mot EU-medlemskap.

– Ett Ukraina som kan försvara sig effektivt är en integrerad del av alla framtida säkerhetsgarantier. Europeiska unionen och medlemsstaterna är beredda att ytterligare bidra till säkerhetsgarantier utifrån sina respektive befogenheter och kapaciteter, i enlighet med internationell rätt.

Foto: N. Andersson Regeringskansliet resp President of Russia Office

Text: Redaktionen