ÖVERRASKNINGEN: M-KD-SD sänker inte biståndet – Seger för KD

2021 11 23

Trots alla besked från M och SD så blir det ingen sänkning av biståndet i M-KD-SD-budgeten.

Moderaterna vill skära ner biståndet till 0,7 % av bruttonationalinkomsten och SD vill skära ned till 0,5 % av BNI. Men nu avslöjas det att det blir ingen sänkning alls i högerbudgeten enligt en granskning av TT rapporterar SvD.

Seger för KD

Detta innebär med andra ord att Kristdemokraterna dragit längsta strået avseende den heta biståndsfrågan i M, KD och SD:s förhandlingar om ett gemensam budgetalternativ. KD vill nämligen ha kvar dagens högre bistånd och fortsätta med det så kallad 1-procentsmålet vilket även blev den vinnande linjen i M-KD-SD-budgeten.

SD står bakom KD:s höge biståndsnivå

– Det är ingen hemlighet vilken syn vi har på det. Men nu har vi en helhet och då står vi bakom det här förslaget. Men jag kan tänka mig att inför nästa mandatperiod och när vi förhoppningsvis ska göra det här i mycket större omfattning, då måste vi lyfta på den frågan igen, säger SD:s talesperson Oscar Sjöstedt till TT enligt SvD.

Så ser M-KD-SD-budgeten ut

M-KD-SD-budgeten som står mot S-MP-budgeten inför omröstningen i riksdagen i morgon onsdag skiljer sig från S-MP-budgeten på bland annat följande punkter enligt TT uppger SvD:

▪Jobbskatteavdrag på 8 miljarder för de som jobbar men inte för de som har a-kassa

▪Sänkt skatt till pensionärer

▪S-MP-regeringens familjevecka slopas

▪Nej till extratjänster, minskning av arbetsmarknadsutbildningar, nej till byggsubventioner, nej till förvärvsavdrag, nej till anslag för köp av skog.

▪Sänkt bensin- och dieselskatt på 50 öre litern

▪Satsning på höjd polislön, andra polisåtgärder och på tullen

▪Stramare asyllagstiftning

▪S-MP-budgeten utgör grunden för M-KD-SD-budgeten och utöver detta har högerpartierna lagt till ändringar på 20 miljarder kronor


Postnord går ut med varning till kunder

2026 05 22

Bedrägliga sms cirkulerar just nu.

Det gäller att se upp för bluff-sms den kommande tiden.

Just nu cirkulerar bedrägliga meddelanden som ser ut att komma från Postnord.

Men avsändaren är i själva verket en bedragare som försöker lura tilltänkta offer på pengar.

Så ser det ut

Sms:en skickas ut till svenskar till synes slumpmässigt.

Så här kan de se ut enligt Råd & Rön:

– Ditt paket har returnerats till lagret på grund av en felaktig adress. Om adressen inte uppdateras inom 12 timmar kommer en förvaringsavgift att tas ut.

Med 12 timmars-angivelsen hoppas bedragaren kunna stressa in mottagaren till att ta ogenomtänkta beslut och ange personliga uppgifter via en länk.

Klicka inte

Den som får den här typen av meddelanden bör radera direkt, alternativt anmäla.

Det är viktigt att inte under några omständigheter klicka på länkar eller följa uppmaningarna i sms:en.

Den som gör det kan bli lurad på pengar.

Läs mer: Desperation på Ica – tvingas flytta försäljningen

Postnord varnar

På grund av de bedrägliga sms:en som cirkulerar har Postnord tvingats gå ut med en varning till kunder.

– Bluff-sms eller bluff-mejl är skickade från bedragare som utger sig för att vara PostNord, eller annan stor aktör. Målet är att komma åt känsliga uppgifter som kontonummer eller Bank-ID, varnar Postnord.

Så känner du igen

Här är Postnords tips på hur man kan känna igen att det rör sig om bluff-sms:

- Meddelandet har länkar och bilagor

- Länkar leder till okända betalsidor

- Du väntar inte på något paket

- Du bes lämna ut personlig information

– Blir du tillfrågad om att lämna ut känsliga uppgifter? Då är det en bluff. Lämna aldrig ut lösenord, bankkortsnummer, banksaldo eller inloggning till ditt BankID till någon, fortsätter Postnord.

Läs mer: Bilmärket med Sveriges nöjdaste ägare

Foto: Postnord

Text: Redaktionen


22 maj 2026

Sverige säger ja till USA – först i hela EU

2026 05 22

Sverige har tecknat ett ovanligt och exklusivt samarbetsavtal med USA.

Technology Prosperity Deal.

Så lyder namnet på det nya samförståndsavtalet som Sveriges utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) och USA:s motsvarighet Marco Rubio skrev på idag.

Inget annat land i EU har ett liknande avtal. Enbart tre länder i världen har sedan tidigare en sådan överenskommelse med USA: Japan, Sydkorea och Storbritannien.

Det är USA som tagit initiativ till avtalet som har godkänts efter att Sverige fått möjlighet att påverka utformningen, erfar Expressen.

I grunden handlar detta om att stärka vår konkurrenskraft och värna våra näringslivsintressen, säger Maria Malmer Stenergard i en kommentar.

"Ett av världens mest innovativa länder"

Avtalet gäller ett bilateralt tekniksamarbete.

Enligt regeringen innebär det utökade möjligheter till samarbete inom exempelvis AI, biomedicin, energi, rymd, kvantteknik och försvarsinnovation.

Även konnektivitet, avancerad tillverkning och försvarsinnovation nämns som exempel.

– Sverige rankas som ett av världens mest innovativa och nyskapande länder tack vare många människors hårda arbete. Vi vill att deras ansträngning ska löna sig och skapa de bästa förutsättningarna för svenska företag att fortsätta leda utvecklingen av framtidens teknik, säger utrikesminister Maria Malmer Stenergard. 

LÄS MER: Del av Nordamerika kan bryta sig loss

Inga ekonomiska åtaganden

Regeringen understryker att det nya teknikavtalet inte innebär några rättsliga eller ekonomiska åtaganden för Sverige eller USA.

Istället ska det betraktas som en “politisk avsiktsförklaring om att fördjupa banden inom strategiska områden som bidrar till vårt gemensamma välstånd och konkurrenskraft. 

Sverige har en långsiktig och bred relation med USA. Tekniksamarbetet är ett kvitto på att Sveriges innovationskraft och tekniska spetskompetens gör oss till en värdefull samarbetspartner, säger Maria Malmer Stenergard.

LÄS MER: Trump ger bort en miljard kronor i gåva till ärkefiende

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen