ÖVERRASKNING: Glatt besked från USA – Fullvaccinerade välkomnas

2022 01 30

Efter 1,5 års väntan ska turister och resenärer från EU äntligen kunna resa till USA igen.

Detta då USA nu överraskande meddelar att man i november lättar på reserestriktionerna. Kravet är att man är fullvaccinerad och genomgår testning uppger BBC News.

Karantän behövs ej

– Detta baseras på individer istället för en landbaserad inriktning. Det viktigaste är att utländska medborgare som flyger till USA är fullvaccinerade, säger Vita Husets Covid-19 koordination Jeff Zients.

De nya reglerna innebär att fullvaccinerade besökare inte behöver stanna i karantän efter inresa.

Total överraskning

En brittisk myndighetstalesperson uppger för BBC News att beskedet från USA kommer som en total överraskning och det möts med mycket glada toner från Europa.

– Det är fantastiskt för affärer och handel. Och underbart att familjer och vänner på båda sidor om dammen kan återförenas igen, meddelar Storbritanniens premiärminister Boris Johnson.

Även från Tyskland är det tummen upp.

– Fantastiska nyheter, säger Tysklands vicekansler Olaf Scholz, Socialdemokraterna kanslerkandidat i tyska valet.

ANALYS

I många delstater i USA är smittspridningen betydligt värre än i en rad EU-länder vilket en tid talat emot att USA hindrar EU-resenärer från inresa.

Dessutom innebär beskedet att president Joe Biden kan leverera en positiv nyhet till sina europeiska allierade inför mötet i FN:s generalförsamling i veckan.

[yop_poll id="627"]

27 nov 2025

”Skattepliktig från första kronan” – Skatteverket varnar för dyr miss

2025 11 27

Många missar att fylla i sin deklaration med alla uppgifter som ska finnas med.

Skatteverket har nyligen gjort en tillsyn av anställda inom restaurangbranschen.

Resultatet från granskningen av deklarationer från arbetstagare på 40 restauranger i Sverige, avslöjar stora inkomster som inte redovisats.

Totalt handlar det om 3,8 miljoner kronor som de anställda fått i dricks, men inte tagit upp i sina deklarationer.

– Principen är att dricksen är skattepliktig från första kronan, hur tråkigt det än låter. Men så är reglerna, säger Skatteverkets jurist Pia Blank Thörnroos, till SR.

80 personer får skattetillägg

Bakom den vanliga missen ligger ofta okunskap.

Många vet inte om att dricksen måste redovisas av den anställde själv och det är alltså inget som arbetsgivare är ansvarig för.

Nu får de omkring 80 påkomna restauranganställda höjd skatt och de straffas också med ett skattetillägg, för att dricksen saknats i deklarationen.

– Det blir dyrt att ha svarta inkomster och bli påkommen med dem. Så är det ju, säger Pia Blank Thörnroos.

Dricks är alltid skattepliktigt

Skatteverket ger vägledning för den som får dricks i sitt arbete.

All dricks, alltså när en kund på exempelvis en restaurang eller i en taxi gör en frivillig betalning utöver det som finns på notan, är skattepliktig.

Den ska således tas upp som inkomst av tjänst i deklarationen, oavsett om den finns med i kontrolluppgiften från arbetsgivaren eller inte.

LÄS OCKSÅ: MOTOR: Mångmiljonär död i ”bisarr” olycka – enorm samling skänks bort

Betalning av arbetsgivaravgift

- Dricks som personalen själv tar hand om direkt från gäster i form av kontanter utgör inte inkomst för restaurangföretaget och företaget ska därmed inte heller redovisa detta som avgiftspliktig ersättning.

- I de fall företaget tar hand om dricksen och efter eget bestämmande fördelar den bland personalen utgör dricksen inkomst för företaget och lön för anställda. Då är företaget skyldigt att betala arbetsgivaravgifter på utbetald ersättning.

Källa: Skatteverket

LÄS MER: Vattenfall höjer avgifterna rejält 

Foto: Skatteverket resp A. Swancar

Text: Redaktionen


Plötslig ishalka i flera landskap – varning utfärdad

2025 11 27

SMHI varnar för plötslig ishalka.

Varningen kommer på torsdagskvällen.

I samband med att regn faller på kalla vägytor väntas plötslig ishalka uppstå på fredagen.

Därför går SMHI ut med ett meddelande för att varna bilister om att ta det säkra före det osäkra ute på vägarna för att undvika olyckor.

SMHI varnar

Varningen gäller delar av Västerbotten och Norrbottens kustland – såväl som nordligaste Värmland, norra Dalarna, delar av Jämtlands län, Västernorrlands län och nordligaste Gävleborgs län.

– Från natt mot fredag rör sig regn som kan vara underkylt in från sydväst. Regnet faller på kalla vägytor med ishalka som följd, meddelar vädermyndigheten sent på torsdagen.

Anpassa hastigheten

SMHI framhåller till bilister att det finns anledning till att vara försiktig i trafiken på grund av den plötsliga ishalkan i de berörda regionerna.

– Kör försiktigt och anpassa hastigheten till väglaget. Avsätt längre tid för din resa, understryker SMHI.

– Det finns risk för förseningar eller inställda avgångar i kollektivtrafiken.

Läs mer: Byggbolag i konkurs efter 118 år

Så blir vädret i helgen

På lördag passerar ett lågtryck åt nordost och ger blåsigt och milt väder. Även regn här och var väntas.

På söndagen rör sig tillfälligt något kallare luft söderut över Norrland och Svealand. 

Lågtrycket drar bort över Ishavet och följs i Norrland av uppklarnande väder. 

Nästa lågtryck på Nordsjön för in regn söderifrån, det ser i Svealand ut att övergå i snöfall.

Ostadigt nästa vecka

“Ostadigt” väder är sedan att vänta nästa vecka, meddelar vädermyndigheten.

– Nästa vecka ser ut att inledas med tämligen ostadigt väder. Framåt mitten av veckan kan mildare luft åter ta sig norrut över södra halvan av landet, framhåller SMHI.

Läs mer: MOTOR: Mångmiljonär död i ”bisarr” olycka – enorm samling skänks bort

Foto: Melvin

Text: Redaktionen