Överraskande beskedet – vill fördjupa ryskt samarbete

2022 10 27

Kina vill fördjupa samarbetet med Ryssland “på alla plan”.

Kinas utrikesminister Wang Yi uttalar sig under torsdagen om landets relation med Ryssland.

– Kina är villiga att fördjupa sitt förhållande med Ryssland på alla plan och inga försök att stå i vägen för ländernas framsteg kommer att lyckas, säger han enligt Reuters.

Utrikesminister Wang Yi diskuterade ämnet med sin ryske motsvarighet Sergej Lavrov över ett telefonsamtal.

– Det är Kinas och Rysslands legitima rättighet att förverkliga sin utveckling och revitalisering, menar Wang Yi.

Kontroversiellt uttalande

Igor Setjin, ordförande i styrelsen hos den ryska oljejätten Rosneft, hyllade Kinas ledare under torsdagen, uppger Reuters.

Setjin är även en nära allierad till Vladimir Putin.

Han påstår att USA:s försök att skapa sin egen komplexa mikrochip-industri innebär att “Taiwans återkomst till sin naturliga hamn är enligt schema”.

Taiwan svarar

Setjins kommentarer om en taiwanesisk återförening med Kina har inte gått obesvarade.

– Varken vår regering eller det internationella samfundet kan acceptera absurda uttalanden som är i Kinas följe eller förminskar Taiwans suveräna status, säger Taiwans utrikesministerium i ett uttalande.

Spänningarna mellan Kina och Taiwan har ökat under de senaste månaderna.

Har ökat pressen

Kina har under den senaste tiden ökat den politiska och militära pressen mot Taiwan.

Ryssland har återkommande gånger varnat USA om att involvera sig i Kinas affärer.

Vladimir Putin har uttryckligen stöttat den kinesiska regeringen vad gäller Taiwans öde, uppger Reuters.

Uttryckt stöd för Ukrainas suveränitet

Kina har officiellt uttalat sig kritiskt gällande Rysslands anfallskrig i Ukraina.

– Alla länders suveränitet, självständighet och territoriella integritet bör respekteras och skyddas. Ukraina är inget undantag, har Wang Yi sagt tidigare i år, rapporterar The Guardian.

Den kinesiske presidenten Xi Jinping har uttryck att det inte finns några “förbjudna” områden vad gäller Rysslands och Kinas samarbete. 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


27 juli 2026

Sämst mat i hela världen – svenskt favoritland sågas

2026 07 27

Mat- och restaurangupplevelsen är en avgörande faktor när svenskar bestämmer vart de ska resa.

Det framgår av en ny undersökning från Ticket. Enligt resebyrån uppger 33 procent att maten är så pass viktig att det påverkar valet av destination.

Fyra av tio svenskar är dessutom överens om vilket land som har det bästa köket: Italien.

Italien har länge varit en självklar matdestination och fortsätter att locka resenärer med allt från pasta och pizza till lokala delikatesser och vinregioner, säger Louise Jellvi, produktchef på Ticket, i en kommentar.

Turistmagnet i botten

Pizza, pasta och gelato tycks alltså gå hem hos svenska folket. 

Det gör däremot inte fish and chips, meat pie eller ägg och bacon.

Trots att över 800 00 svenskar besöker de brittiska öarna varje år, de flesta av dem turistmagneten London, rankas maten som den sämsta.

Uppenbarligen är det inte restaurangerna som lockar svenskarna till England.

– Samtidigt ser vi att matupplevelser spelar en allt större roll när svenskarna väljer resmål. För många är maten en viktig del av semesterupplevelsen och ett sätt att upptäcka destinationens kultur, säger Louise Jellvi.

Sist även i fjol

England hamnade sist på samma lista även förra året. Italien befäster samtidigt förstaplatsen. 

Klättrat på listan har dock Frankrike gjort, från en femteplacering i fjol till en andraplats i år. 

Noterbart är att USA fanns med på topp 10-listan över bäst mat i världen förra året men anses 2026 har näst sämst mat, efter England.

– USA håller sig också kvar på listan tack vare sitt varierade kök med influenser från hela världen, menade Ticket var skälet till placeringen 2025.

Länderna med bäst mat 2026:

  1. Italien
  2. Frankrike
  3. Japan

Länderna med sämst mat 2026:

  1. England
  2. USA
  3. Tyskland

Topp 10 bäst mat 2025:

  1. Italien
  2. Grekland
  3. Japan
  4. Sverige
  5. Frankrike
  6. Thailand
  7. Turkiet
  8. Spanien
  9. USA
  10. Mexiko

Källa: Ticket/Yougov/Sifo

Foto: A. Haney

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Viktigt att alltid ha i bilen – kostar 50 kronor på Biltema

2026 07 26

En liten pryl från Biltema kan vara viktig att ha i bilen om olyckan är framme.

Under sommarmånaderna är många svenskar ute och bilar, både i Sverige och utomlands.

Hav och sjöar lockar under varma dagar, och ibland händer det att bilister hamnar i vattnet.

Även om det inte händer så ofta är det viktigt att veta vad man ska göra om olyckan är framme. Då är det viktigt att agera snabbt för att kunna ta sig ut ur bilen och rädda livet.

Testar olika sätt

Den tyska bilorganisationen ADAC har gjort tester på en anläggning som hör till landets försvarsmakt.

Syftet med experimentet var att ta reda på det bästa sättet att ta sig ut ur bilen om den hamnar i vatten. Testpersonen var en utbildad dykare som testade flera olika alternativ.

– En person som är stressad i kallt vatten skulle ha liten chans att överleva under dessa förhållanden, framhåller organisationen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Rusning efter populärt fordon

Öppna inte dörren

Att försöka öppna bildörrarna under vatten är inte att rekommendera, enligt testet. Anledningen är det höga trycket.

– Att ta sig ut genom dörren är bekant från actionfilmer, men det är ett scenario som inte kan rekommenderas under några omständigheter, framhåller den tyska organisationen.

– Till en början kunde bilarnas dörrar inte öppnas alls och även efter att trycket jämnats ut under vattnet var detta endast möjligt med största ansträngning.

Öppnar rutorna snabbt 

Testets resultat visar istället att det bästa sättet att ta sig ur, om bilen hamnar i vatten och sjunker, är genom att försöka öppna sidorutorna så snabbt som möjligt. De elektriska fönsterhissarna ska fungera även under vatten.

Om det mot förmodan inte skulle gå rekommenderar ADAC att man har en nödhammare, som bland annat finns att köpa för 50 kronor på Biltema, liggande i bilen. På så sätt kan en ruta krossas vilket skapar en väg ut ur den sjunkande bilen.

– Det kan vara logiskt att placera en bandskärare i kombination med en nödhammare inom räckhåll, framhåller ADAC.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen