Överraskande besked om Ica och Coop – kunder sviker
2026 05 19
En väntad succé har uteblivit för matjättarna.
Den 1 april sänktes matmomsen i Sverige från 12 till 6 procent.
Sänkningen sammanföll med påskveckan, och matjättar som Ica och Coop förberedde sig för kundrusning.
Men resultatet överraskar snarare i motsatt riktning.
”Överraskar på nedsidan”
Dagligvaruindex siffror för april visar hur det egentligen gick med den tilltänkta köpfesten i samband med momssänkningen och påsken.
Och visst ökade försäljningen – men kanske inte riktigt så mycket som Ica, Coop, Willys, Lidl och de andra matjättarna hade tänkt sig.
Försäljningen steg med 1,8 procent jämfört med samma månad ett år innan, rapporterar Dagligvarunytt.
Det är en överraskande låg ökning, menar analytikern William Lindquist.
– Utfallet ska ses i relation till den extremt starka tillväxten på 11,8 procent som noterades i april 2025. Det är alltså en jättestark jämförelsemånad, säger Lindquist, som är detaljhandelsanalytiker på HUI Research, till tidningen.
– Dessutom var inflationen på livsmedel rekordlåg på minus 5,7 procent nu i april. Sammantaget bidrar det till att försäljningstillväxten överraskar lite på nedsidan, tillägger analytikern.
LÄS OCKSÅ: Förbjudet på studenten - familjer kan få böta 4 000 kronor
”Momsen fått genomslag”
Förväntningarna var stora och infriades alltså bara delvis.
Statistiken visar också att onlinehandeln hade ett bättre utfall än de fysiska butikerna.
I det fysiska butiksnätet nådde man en tillväxt på 1,4 procent i april, medan onlinehandeln ökade försäljningen med 10,4 procent, enligt tidningen.
Trots att siffrorna sammantaget inte blev riktigt lika starka som många hade förväntat sig, menar Svensk Dagligvaruhandel att utvecklingen överlag är positiv.
– Dagligvaruhandelns försäljning fortsatte att utvecklas positivt i april, trots att jämförelsen sker mot en stark månad i fjol, säger Karin Brynell, vd på Svensk Dagligvaruhandel, i ett uttalande.
Man menar också att momssänkningen har märkts av i butikerna.
– Vi ser även att den halverade livsmedelsmomsen har fått fullt genomslag. Inför momssänkningen genomförde dagligvaruhandeln ett omfattande arbete för att förändringen skulle nå konsumenterna. Att livsmedelspriserna sjönk med 5,5 procent i april jämfört med mars visar att så har skett, säger Karin Brynell.
LÄS OCKSÅ: Rysk minister säger emot Putin helt öppet
Foto: Ica Gruppen resp Coop
Text: Redaktionen


