7 maj 2026

Oväntat förslag om att vabba stöds av många

2024 10 14

Många vill utöka rätten att vabba på ett oväntat sätt.

Att ”vabba”, alltså att vara hemma med sjukt barn och få ersättning för det, är någonting som de flesta ser som en viktig möjlighet för att få familjepusslet att gå ihop.

Men vissa anser att man inte bara bör få vara hemma med sitt sjuka barn – utan också med sitt sjuka husdjur.

En ny undersökning visar att många stödjer förslaget – åtminstone bland djurägare, rapporterar SR.

”Moderna lösningar”

Den nya undersökningen har gjorts av Ipsos på uppdrag av Hedvig Djurförsäkring.

Den visar att 60 procent av svenska djurägare anser att man borde få ”vabba” för sjuka husdjur. 1000 svenska djurägare har tillfrågats i undersökningen. Ingen som inte är djurägare har dock tillfrågats.

Från Hedvigs Djurförsäkring menar man att företag kan bli bättre arbetsgivare genom att hjälpa djurägare att få vardagen att gå ihop.

– Vi tror att det skulle gynna företag att ha lite mer moderna lösningar i sin företagspolicy, som möjliggör för folk att ha ett lite mer flexibelt liv så att livspusslet går ihop, säger Fia Ramström, skadechef för Hedvigs Djurförsäkring, till radiokanalen.

VAH – vård av husdjur

Vissa anser på allvar att man ska ha rätt till VAH – vård av sjukt husdjur. Det har bland annat motionerats om det förslaget hos fackförbundet Vision, rapporterade tidningen Vision 2021. Förslaget röstades dock ned.

Idag finns det ingen rättighet, i vare sig lag eller kollektivavtal, om att få ”vabba” med sitt sjuka husdjur, enligt fackförbundet.

Men på Hedvig Djurförsäkring framhåller man ändå att många djurägare behöver ha utökade möjligheter att ta hand om sina djur.

– Det är inte bara för att djuret blir sjukt, utan också för att vardagen ska funka när man har en hund, säger Fia Ramström.

Lika viktigt som barn

75 procent av de tillfrågade i undersökningen anser att det är lika viktigt att ta hand om ett sjukt husdjur som att ta hand om ett sjukt barn.

– De värderas nästan lika högt som barn, kan man säga, enligt den här undersökningen. Så det påverkar ju familjen lika mycket, man vill såklart ge hunden lika mycket vård och omvårdnad som behövs när den är sjuk, säger Fia Ramström till radiokanalen.

Många har dock kritiserat djurägares tendens att på olika sätt vilja ha samhällets stöd för att kunna ta hand om sina husdjur.

– Vabba med hunden, låta hemtjänsten ta hand om katten och ha med husdjuret i skyddsrummet. Det låter kanske bra. Men i praktiken innebär det att djurlösa tvingas bekosta djurägares fritidsintressen, skrev ledarskribenten Susanne Nyström i DN 2022.

Foto: P van Eijk

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 11

Bedragarna tycks ha hittat en nisch.

Bedragare försöker rikta in sig på människor som kan bli uppstressade och som ses som sårbara.

Nu har de hittat en nisch; att utge sig komma från inkassobolag.

Många svenskar får just nu samma sms som ser ut att komma från fyra olika inkassobolag, som i själva verket är bedrägeriförsök.

Se upp

Ett av företagen som används av bedragarna är Axactor, rapporterar Råd & Rön.

Så här lyder ett exempel på hur bluff-sms:en kan se ut:

– Vi saknar betalning för ärende LW68V1. Vänligen betala snarast eller kontakta kundtjänst på (falskt nummer, reds. anm).

Planen är att det tilltänkta offret ska känna sig stressad och ringa upp numret, och då kan bedrägeriet inledas.

Flera anledningar

Det kan finnas flera olika anledningar till varför bedragarna använder just inkassobolag som täckmantel. 

Ett inkassokrav kan låta väldigt allvarligt, och bedragaren hoppas då att det tilltänkta offret vaknar till av ett sådant meddelande.

Det skapar även en tidspress, vilket får mottagaren att känna sig stressad.

Den som får den här typen av bluff-sms bör radera det direkt, och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Flera bolag varnar

Utöver Axactor utger sig bedragarna även komma från välkända inkassobolag som Lowell, Sergel Inkasso och Intrum.

Samtliga bolag har gått ut med varningar.

– Var observant! Just nu pågår en bluffkampanj via sms, varnar Intrum.

Logga inte in

Sergel och Lowell uppmanar till vaksamhet om det kommer sms som ser ut att komma från dem.

Intrum understryker att man aldrig bör logga in på någon annans uppmaning.

– För att skydda dig mot bluffsamtal och sms ska du aldrig ge ut koder eller signera betalningar på någon annans uppmaning. Ingen bank, myndighet eller seriöst företag ber dig dela med dig av personliga uppgifter i samtal eller via sms. 

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen