8 jun 26

Svenska konsumenter väljer nya butiker – trotsar historiskt ”stigma”

2024 05 07

Lågprishandeln har historiskt sett varit ett ”stigma” för många svenska konsumenter.

Fram tills nu.

– Lågprishandeln är på väg att bli mainstream och få så många kunder att det stigma som branschen i viss mån varit förknippad med är på väg att försvinna.

Det framhåller fastighetsutvecklaren inom lågprishandel Prisma Properties i en ny granskning, som visar att svenska konsumenter numera inte avstår från att shoppa loss hos lågpriskedjorna.

På tjugo år har omsättningen i den svenska lågprishandeln nästan fyrdubblats – från cirka 30 miljarder kronor 2004 till 114 miljarder kronor i dag.

Granskningen, som tagits fram av HUI Research på uppdrag av Prisma Properties,  visar även att:

- Antalet anställda i den svenska lågprishandeln nästan har tredubblats sedan 2004.

- Lågpriskedjornas planerade nyetableringar i Sverige de kommande åren kommer att resultera i tusentals arbetstillfällen. Ett exempel är Lidl som redan i dag har cirka 5 600 anställda i Sverige och planerar att öppna 90 nya butiker, vilket skulle innebära cirka 2 500 nya arbetstillfällen (beräknat utifrån genomsnittligt antal anställda i nuvarande butiker).

- Lågprishandelns expansion inte bara sker i storstadsregionerna, utan också i mindre kommuner.

Kunderna förväntas stanna

Granskningen har också studerat utvecklingen i Danmark, som har fler lågprisbutiker och kedjor jämfört med Sverige.

Enligt analysen har de danska kunderna valt att fortsätta handla i butikerna, även när ekonomin återhämtat sig.

Prisma Properties förutspår en liknande utveckling i Sverige.

– Den här rapporten bekräftar och stärker vår strategi att utveckla och långsiktigt äga fastigheter inom lågprishandel. Vi ser stor potential för fortsatt tillväxt på alla marknader och orter runt om i Norden, säger Fredrik Mässing, vd på Prisma Properties, i ett uttalande.  

Foto: KM Hodge

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Explosion i Natoland – militärfabrik brinner

2026 08 10

En kraftig explosion har inträffat i Bulgarien.

Uppgifterna kommer på måndagseftermiddagen.

En brand har utbrutit i en ammunitionsdepå vid en militärfabrik i Tryavna i de centrala delarna av Bulgarien.

Inga personer har dött eller skadats, och samtliga anställda vid militärfabriken har evakuerats med buss.

Explosion och brand

Till följd av branden inträffade en kraftig explosion vid platsen.

Borgmästare Dencho Minev bekräftar att alla anställda har evakuerats – och en ledningscentral upprättades på platsen, med representanter från samtliga rättsvårdande myndigheter.

– Det är också känt att ammunition i lagret började detonera efter att en lastbil tog eld. Sekundära explosioner hörs för närvarande därifrån, rapporterar RBC Ukraine.

Varför lastbilen fattade eld är inte klarlagt.

Har spärrats av

Det så kallade BG-ALERT-systemet aktiverades i samband med branden.

Invånarna uppmanades att följa inrikesministeriets rekommendationer och hålla sig borta från platsen. 

På grund av rök och luftföroreningar uppmanade myndigheterna invånarna att hålla sina fönster stängda, använda skyddsmasker och undvika att gå ut om det inte är nödvändigt. 

Området har spärrats av.

Brandmän arbetar nu med att släcka branden som spridit sig till ett skogsområde i närheten.

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Okänd drönare

För ett par dagar sedan exploderade en oidentifierad drönare i Bulgarien, nära den rumänska gränsen.

– Inga personer skadades och inga skador uppstod på infrastrukturen, eftersom drönaren exploderade på ett solrosfält 100 meter från gränsen till Rumänien. Inget av de två grannländerna hade upptäckt drönaren, rapporterar tyska DW.

“Kommer övervaka”

Premiärminister Rumen Radev berättar att regeringen tar till åtgärder efter drönarintrånget.

– Vi kommer att fortsätta övervaka situationen och stärka bevakningen. Till följd av denna händelse kommer vi också att omfördela gränspolisens resurser för drönaridentifiering och motåtgärder från gränsen mot Turkiet till gränsen mot Rumänien, säger han.

Läs mer: Oljepriset stiger

Foto: Nato

Text: Redaktionen