Oväntade uppgifter från ryska soldater – pekar ut 24 februari

2024 02 04

Ukrainska myndigheter har tagit del av telefonsamtal bland ryska soldater.

De fortsatta striderna mellan ryska och ukrainska styrkorna rasar i flera ukrainska städer.

Samtidigt pågår underrättelsearbete från båda håll för att försöka få reda på information om varandra.

Nu har ukrainska myndigheter tagit del av telefonsamtal bland ryska soldater, där man märkt av oväntade uppgifter.

Det rapporterar Kyiv Post.

“Det finns rykten”

Ukrainska underrättelsemyndigheter har avlyssnat samtal där en rysk soldat förklarar svårigheterna vid krigsfronten för en vän.

Samtidigt nämner soldaten någonting oväntat, nämligen att kriget kan ta slut tidigare än man trott.

– Men det finns rykten om att vi åker hem tidigare, att allt håller på fram till 24 februari och att det är det, säger han.

Två år sedan

Det var just den 24 februari för två år sedan som Ryssland inledde sin storskaliga invasion av Ukraina.

I samband med att den ryske soldaten diskuterade att kriget kan sluta tidigare nämnde han även situationen vid fronten.

– De har legat där i över en månad. Rävarna gnager och äter upp pojkarna, säger han om de döda ryska kropparna på slagfältet.

Journalister gripna

I Moskva har ett dussintal journalister gripits när de var på plats vid demonstrationer som fruarna till mobiliserade ryska män anordnat i protest.

Allt fler kvinnor i Ryssland uttrycker sin frustration och kräver att deras söner och män ska komma tillbaka från kriget.
Det rapporterar CNN.

Kommit överens

Det råder fortsatt intensiva strider i östra och södra Ukraina.

EU har i veckan kommit överens om ett nytt stödpaket till landet värt ungefär 50 miljarder euro, ett mycket efterlängtat besked för den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj.

– Vi har ett avtal. Alla ledarna enades om ytterligare ett stödpaket på 50 miljarder euro till Ukraina inom ramen för EU:s budget, framhåller EU-toppen Charles Michel via X.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


15nov2025

Viktig uppmaning till alla med Gmail – kontot kan raderas

2025 11 15

Google kommer att ta bort många Gmail-konton framöver och uppmanar därför sina användare att agera.

Google har tidigare annonserat att man framöver kommer ta bort inaktiva Gmail-konton, vilket gör att många användare riskerar att få sina konton raderade permanent.

Användare som inte loggat in på sin Gmail under de senaste två åren riskerar nu att kontot stängs ner.

Har med säkerhet att göra

Regelbundna inloggningar krävs hos många onlinetjänster, för att man ska få behålla kontot.

Tidigare har Google inte haft någon sådan reglering, men det har nu införts.

Anledningen bakom Googles förändring är att oanvända konton innebär en säkerhetsrisk.

– Människor vill att de produkter och tjänster de använder online ska vara säkra och skyddade. Därför har vi investerat i teknik och verktyg för att skydda våra användare från säkerhetshot, som skräppost, nätfiske och kontokapning, uppger Google.

Men de verktygen räcker inte för att säkerställa säkerheten, menar techföretaget.

– Även med dessa skydd är det mer sannolikt att ett konto äventyras om det inte har använts under en längre tid.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

Tio gånger vanligare

Google framhåller att säkerheten oftast är mycket lägre på oanvända konton och det innebär stora risker för kontots innehavare.

Exempelvis är tvåstegsverifiering aktiverad tio gånger så ofta hos aktiva användare, i jämförelse med de konton som står oanvända.

 – Det betyder att dessa konton ofta är sårbara, och kan bland annat användas till identitetsstöld, uppger techjätten.

Håll igång kontot

Det finns flera sätt att undvika att kontot raderas, utöver att man måste logga in på Gmail minst vartannat år.

Det går också bra att:

- Använda Google Drive

- Titta på en YouTube-video som inloggad

- Ladda ner en app från Google Play Butik

- Logga in med Google för att få åtkomst till en app eller tjänst från tredje part

- Använda en prenumeration som konfigurerats via Google-kontot

Källa: Google

LÄS OCKSÅ: SAAB får jätteorder

Foto: J. Morgan

Text: Redaktionen


15nov2025

Skräcksiffror för Trump – bara 29 procent kvar

2025 11 15

Bara 29 procent av det amerikanska folket står bakom presidentens agerande.

USA har den senaste tiden genomfört ett 20-tal attacker, på order av Donald Trumps administration.

Attackerna har riktats mot fartyg från Sydamerika, som enligt presidenten används för att frakta droger till USA.

Minst 79 personer har omkommit i fartygsattackerna.

Mött stor kritik

De amerikanska attackerna, som ofta spridits med videoinnehåll av Trumps administration, är ett tydligt avsteg från den amerikanska kustbevakningens traditionella metoder för att stoppa narkotikatransporter till sjöss.

Stormaktens agerande har mött kritik från flera håll, och flera människorättsgrupper har fördömt de dödliga attackerna.

– Människorättsgrupper, inklusive Amnesty International, har fördömt attackerna som olagliga utomrättsliga avrättningar av civila. Några av USA:s allierade har uttryckt en växande oro för att Washington kan bryta mot internationell lag, uppger Reuters.

Amerikanerna står inte bakom

Nu slås presidenten också av ett sjunkande stöd bland amerikanerna.

Mindre än en tredjedel av USA:s befolkning stöder attackerna mot narkotikafartygen, enligt en opinionsundersökning som gjorts av Reuters och Ipsos.

– Endast 29 procent av amerikanerna stöder att använda USA:s militär för att döda misstänkta narkotikasmugglare utan att en domare eller domstol är inblandad. Det är en tillrättavisning av president Donald Trumps attacker i Karibien och östra Stilla havet, rapporterar Reuters.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: ”Enorma mängder” ryska bomber avslöjas

Över hälften är emot

Undersökningen genomfördes under veckan som gick, samtidigt som USA fortsätter att kraftsamla i området runt Latinamerika, och visar att över hälften av amerikanerna är emot attackerna.

– Resten var osäkra på var de stod i frågan, uppger nyhetsbyrån.

I det egna partiet är stödet större än bland Demokraternas väljare.

Hela 58 procent av republikanerna stöder attackerna, medan 27 procent är tydligt emot.

Bland demokraterna ser siffran annorlunda ut, då tre fjärdedelar motsätter sig regeringens agerande, och bara en tiondel stöder attackerna.

LÄS OCKSÅ: Rysk truppkoncentration utslagen - var på väg till Pokrovsk

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen