Oväntad upptäckt om humlor – delar egenskap med människor

2024 08 14

Humlor och människor är lika som bär.  

I alla fall i ett avseende.

Ny forskning från Lunds universitet visar att humlor har lika bra lokalsinne som människor, trots sin minimala hjärna.

I vissa avseenden överstiger insektens lokalsinne människans. Humlor kan lagra flera navigationsminnen i hjärnan för att sedan plocka fram dessa vid behov.

Humlan har utvecklat sitt goda lokalsinne genom att kontinuerligt övervaka riktningar och avstånd under flygfärder.

– Med hjälp av denna information kan insekterna, genom rumsliga vektorer skapade i hjärnan, lagra navigationserfarenheter i långtidsminnet. Tack vare den förmågan kan de flyga raka vägen hem efter att ha varit ute på långa och navigationsmässigt krångliga resor, framhåller forskarna bakom studien i ett pressutskick.

Kan användas i utveckling av robotar

Den svenska studien kan få stor betydelse för framtida projekt.

Forskningsresultaten kan användas för att inspirera teknologiska tillämpningar, exempelvis i utvecklingsarbetet av robotar.

– Särskilt i de fall då man vill hantera komplexa navigationsuppgifter med beräkningsmässigt och energimässigt billiga lösningar.

–  Vår studie ger viktiga nycklar till att förstå hur humlor kan uppnå till synes däggdjursliknande navigationsbedrifter trots att de bara använder en hjärna stor som ett knappnålshuvud, säger Rickesh Patel, forskare i sinnesbiologi vid Lunds universitet. 

Kan användas i katastrofsituationer 

Rickesh Patel framhåller att den nya upptäckten potentiellt kan användas i framtida projekt som får stor påverkan på samhället.

– Exempelvis kan humlornas sätt att hantera geografisk information vara till nytta i autonomt navigerande robotar som behöver klara sig utan GPS-satellitsystemet. Sådana robotar kan vara av stort värde när man måste genomföra sök- och räddningsuppdrag i katastrofsituationer som exempelvis vid jordbävningar, i krigszoner eller i grottor där satellitsignaler kan vara svåra att utnyttja.  

Forskaren tillägger att studien även är av stort intresse för vår syn på insekter, eftersom resultatet visar att insekter kan uppnå samma navigationsresultat som människor, trots deras begränsade hjärnkapacitet.   

Foto: T. Voller 

Text: Redaktionen


15 juli 2026

Swish går ut med varning till alla användare

2026 07 15

Alla som använder Swish uppmanas att se upp.

Nästan alla svenskar använder Swish, som har blivit ett mycket populärt digitalt betalsätt de senaste åren.

Men nu går Swish ut med en varning – användare riskerar att råka illa ut.

Påstår sig ringa från Swish

Swish varnar nu alla sina användare för en mycket speciell form av bedrägerier.

Bedragarna utger sig för att själva arbeta för Swish, enligt företaget.

– Det förekommer bedrägerier i form av telefonsamtal och sms där avsändaren utger sig för att vara Swish, skriver företaget på sin hemsida.

Enligt Säkerhetskollen, som är en tjänst från Stöldskyddsföreningen SSF, blir personer bland annat uppringda från ett utlandsnummer: +44 740 2047740. Samtalet sker på engelska.

Swish påpekar att företaget aldrig kontaktar sina användare på det sättet.

– Vi på Swish kontaktar aldrig våra användare via sms, mejl eller telefon, uppger företaget.

Uppgifter om en köporder

Men bedragaren påstår sig alltså ringa från Swish, och påstår också att det finns en köporder på bitcoin för 5 000 kronor, enligt Säkerhetskollen.

Bedragaren frågar sedan om den uppringde vill genomföra köpet, eller om det ska avbrytas.

Sedan ombeds den uppringde att gå in på sin dator för att möjliggörande ett avbrytande eller genomförande av det påstådda köpet av bitcoin.

Om den uppringde ifrågasätter samtalet och vill få bekräftelse på att det verkligen kommer från Swish, svarar bedragaren att personen kommer att bli uppringd av en svensktalande person, enligt Säkerhetskollen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin helt desperat - kan attackera sitt eget land

”Klicka aldrig”

Swish råder nu alla användare att vara försiktiga.

– Var vaksamma och klicka aldrig på några länkar. Anmäl händelsen om du har blivit utsatt och kontakta din bank vid frågor, skriver Swish i sin varning.

Enligt Säkerhetskollen så finns det flera försiktighetsåtgärder som man bör vidta för att inte bli utsatt för bedrägeri.

Om man får ett samtal från någon som man är osäker på, bör man helt enkelt lägga på luren.

Man ska aldrig lämna ut bank- eller kreditkortsuppgifter, och inte logga in på BankID på uppmaning från någon.

Slutligen bör man passa sig för att ge någon annan fjärråtkomst till ens egen dator, råder Säkerhetskollen.

LÄS OCKSÅ: Panik i Moskva - fruktar "benkrossande" slag

Foto: Swish

Text: Redaktionen


16 juli 2026

Kraftigast möjliga regn – stort oväder till helgen

2026 07 16

Räkna med att högsommaren bryts av och lämnar plats för massivt regn på lördag.

Stora delar av södra Sverige njuter, eller lider, för närvarande av höga temperaturer. SMHI har flaggat för drygt 30 grader och uppmanat att hålla koll på kroppens varningssignaler.

Framåt veckoslutet blir det betydligt blötare.

I Danmark varnar man för kraftiga åskväder med skyfall, den kraftigaste typen av regn som kan falla i den här delen av världen.

Hela landet, inklusive Bornholm, varnas i en prognos som även täcker södra delarna av Sverige. 

SMHI förvarnar

Stora delar av Skåne och, men även Blekinge och delar av Västra Götaland, ligger i riskzonen för att drabbas av över 25 millimeter regn på lördagsmorgonen. Det visar prognoskartor som danska TV2 publicerat.

– Lokala prognoser indikerar dock att mellan 20 och 50 millimeter kan falla, skriver kanalens meteorolog Jonas Damsbo.

Mycket regn är att vänta även i Halland och mer eller mindre hela Småland, även om varningen i dessa områden är mildare. Även SMHI förvarnar för ovädret.

Under helgen utvecklas ett lågtryck på Östersjön, som på lördag och möjligen även söndag, ser ut att ge regn och blåst i större delen av södra Sverige. Regnet kan vara kraftigt och ge stora mängder, framhäver vädermyndigheten i sin senaste prognos.

Andra läser: Ryska bombflyg attackeras

Oklart när värmen återvänder

Efter kommande dagars väderomslag kan det dröja innan högsommarvärmen är tillbaka igen. 

– Början av nästa vecka ser ut att fortsätta med relativt svalt eller kyligt väder, förklarar SMHI och fortsätter:

– Hur snabbt helgens lågtryck rör sig bort med tillhörande regnområde är fortfarande svårbedömt, men till början av nästa vecka har det troligen förflyttat sig till Baltikum eller Finland. Det kan dock fortsatt beröra de östra landskapen, annars ser solen ut att åter varvas med moln och en del skurar. 

Andra läser: Varning i rysk tv: Ryssland upphör att existera

Foto: M. Silvera

Text: Redaktionen