14 augusti 2026

Oväntad rusning till Ica-butik – fullproppat med kunder

2025 03 21

Under veckan har många bojkottat de tre så kallade matjättarna.

Ica, Coop samt Axfood som inkluderar Willys, Hemköp och Citygross var butikskedjorna som pekades ut.

Uppmaningen om att undvika butikerna vecka 12 spreds fort på sociala medier och backades bland annat upp av Vänsterpartiets ledare Nooshi Dadgostar.

– Matjättarna tar ut hutlösa priser. Det kan inte fortsätta så här, framhåller hon på Instagram.

Fullproppat

Hela 69 procent av landets konsumenter, det vill säga två av tre, uppgav förra veckan att de tänker delta i bojkotten, enligt en undersökning från DealGuru.

Ändå är parkeringen proppfull och kundvagnarna fullastade på Ica Maxi i Kungsbacka, rapporterar GP.

En oväntad rusning med tanke på hur många som sagt att de skulle ansluta sig till bojkotten.

Lockar med extrapriser

Ica Maxi har laddat med extrapriser som de kallat för “Kaboomba” och butiken går fram ordentligt med extrapriser för att locka folk under den speciella veckan.

Att “rean” inträffade just vecka 12 var dock en slump, menar Ica-handlaren Joacim Lövgren.

Han försäkrar att det inte handlar om något pr-trick.

– Det är något vi har ungefär tre gånger per år och det är något som vi planerar flera månader i förväg. Vi kunde inte förutse att en bojkott skulle ske samma vecka, säger Joacim Lövgren till GP.

Kallades till regeringen

Ica, Coop och Axfood kallades igår till regeringen för samtal om matpriserna.

Två konkreta förslag som matjättarna lade fram var sänkt arbetsgivaravgift och moms.

– Vi möter kundernas frustration varje dag och vi förstår den, säger Ica Sveriges vd Erik Lundberg i ett uttalande efter mötet och tillägger:

– Men stigande matpriser orsakas av faktorer som ligger långt utanför butikernas kontroll, som krig, politisk instabilitet och dåliga skördar på grund av klimatförhållanden. Vi uppskattar därför regeringens inbjudan till samtal. För att hitta lösningar måste vi jobba tillsammans, hela livsmedelskedjan och politiken.

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen


7 september 2026

Gör er redo – värmebesked till svenska folket

2026 09 07

Sommaren har periodvis varit riktigt varm.

Flera värmerekord har slagits på olika håll i Europa, när flera värmeböljor har dragit över kontinenten.

Sverige har också fått sin beskärda del av det extrema vädret, även om sommaren som helhet inte stuckit ut ur ett historiskt perspektiv.

– Sett till Sverige som helhet var sommaren 2026 den svalaste sedan 2017. Men jämfört med normalperioden 1991-2020 ligger den ändå över det normala, uppger SMHI.

– Framförallt juni var varmare än normalt medan juli och augusti låg kring det normala i söder och något kyligare än normalt i norr.

Kan behöva vänja sig

Extrema väder är något som svenska folket kan bli tvungna att vänja sig vid framöver.

Redan inom fyra år kan stora förändringar ske i det svenska klimatet, där temperaturer över 40 grader och extrema skyfall kan bli vanligt återkommande, uppger meteorologen Madeleine Westin till TV4.

– Det kommer inte att se ut så här varje dag under en sommar. Men vi måste vara mentalt förberedda på att det kan hända, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Värsta smällen på 50 år – många husägare drabbas

Gäller att vara redo

Klimatet blir varmare, torkan breder ut sig och vintrarna blir allt kortare. Kring det finns en stor enighet i forskarvärlden.

Utsläppen av växthusgaser är en av de stora orsakerna bakom utvecklingen.

Trenden ser ut att fortsätta och svenska folket och samhällets olika delar behöver göra sig redo för hur mer extremt väder ska hanteras framöver, menar Madeleine Westin.

– Man behöver ha den mentala förberedelsen för att det kan hända. Vad gör jag hemma, på mitt arbete, med min familj, om vi får temperaturer över 40 grader som håller i sig väldigt länge eller skyfallsliknande regn, säger hon till kanalen.

Åska och sol

Den svenska sommaren 2026 har präglats av både sol och åskoväder.

Det dygn med mest åska var den 5 juli, då 6933 blixtregistreringar gjordes, enligt SMHI. Den 30 juli noterades 6731 blixtregistreringar på kallfronter som passerade landets norra delar.

Flest soltimmar under sommarmånaderna har Nordkoster i Bohuslän fått, med preliminärt 909 timmar.

Storlien-Visjövalen i Jämtland har fått minst sol, med preliminärt 334 timmar.

LÄS MER: Trump ringer Putin direkt – dags att få slut på kriget

Foto: Geralt

Text: Redaktionen


7 sep 2026

Betydande förändring i opinionen

2026 09 07

Det är bäddat för en riktig rysare på valdagen.

En ny mätning spetsar till läget i opinionen inför söndagen.

Liberalerna, som haft ett enligt många närmast hopplöst läge, får nu anledning att jubla. Partiet klättrar nämligen över riksdagsspärren och landar på 4,3 procent i Novus senaste undersökning.

Det är första gången som L är över fyraprocentsspärren sedan oktober 2022.

Berättelsen om att ett fortsatt borgerligt regeringsunderlag faller utan Liberalerna har uppenbarligen bitit. Partiet hämtar framför allt stödröster från Moderaterna och Kristdemokraterna, framhåller Torbjörn Sjöström, vd på Novus, i en kommentar.

Statistiskt säkerställd

Liberalernas ökning är på 1,0 procentenheter och är statistiskt säkerställd. Nu tangeras nivån som partiet hade vid motstavarande tid på året för fyra år sedan.

Men.

– Även om ökningen i sig är statistiskt säkerställd är nivån 4,3 procent inte med statistisk säkerhet över riksdagsspärren givet felmarginalen. Men dynamiken är central: om Liberalerna skulle falla ur på exempelvis 3,5 procent vore det ett hårt slag mot Tidös regeringsmöjligheter, särskilt då Tidö i nuläget inte tar väljare från oppositionen i någon större utsträckning, menar Torbjörn Sjöström. 

S vinner tillbaka

Noterbart i Novus mätning är också att Socialdemokraterna vinner tillbaka mark efter förra veckans kraftiga tapp. S ökar med 1,2 procentenheter och landar på 27 procent, vilket förvisso vore partiets sämsta siffra någonsin om det blir samma siffra på valdagen.

Enligt Novus vinner S främst tillbaka väljare från Centerpartiet.

– Centerpartiet bryter därmed sin tidigare uppgång. Den funktion C har fyllt, att ge den breda mitten en röst och samtidigt balansera Vänsterpartiets inflytande vid ett maktskifte, mattas av något när väljare som vill säkra ett regeringsskifte inser att en S-ledd regering i grunden kräver ett tillräckligt starkt Socialdemokraterna, skriver Torbjörn Sjöström.

Hela mätningen 

Här är Novus nya mätning uppdaterad 7 september jämfört med 1 september.

🔴Vänsterpartiet                    7,8          -0,6
🔴Socialdemokraterna     27,0         +1,2
🟢Miljöpartiet                          7,8         +/-0
🟢Centerpartiet                      7,7         -0,6
🔵Liberalerna                           4,3         +1,0
🔵Moderaterna                     17,9         +0,7
🔵Kristdemokraterna           6,0         -0,5
🔵Sverigedemokraterna   19,7         -1,0
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 50,3         +/-0 
🔵🔵 M+KD+SD+L              47,9        +0,2   


Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen