Oväntad metod kan ge bättre sömn

2024 07 14

Forskare har hittat ett oväntat sätt att förbättra sin sömn.

Sömnen spelar en avgörande roll för människans välmående och förmåga.

Den påverkar bland annat vår koncentration, våra kognitiva förmågor och vår allmänna hälsa.

Därför kan det vara väldigt plågsamt att lida av sömnproblem.

Det finns många faktorer som påverkar hur bra vi sover, men nu har forskare vid Bristol University hittat en faktor som har oväntat stor betydelse, rapporterar BBC.

Sömnen och välmåendet förbättras

Det handlar om ekonomiskt sparande.

Att spara pengar varje månad har en oväntat stor betydelse för människors sömn- och livskvalitet, enligt forskarna i Bristol.

Det räcker att lägga undan väldigt små summor varje månad för att människans sömn och välmående ska förbättras, enligt den nya rapporten.

– Regelbundna sparare med låg inkomst har liknande nivåer av livstillfredsställelse som rika personer som inte sparar, uppger forskarna, enligt tidningen.

Kopplat till ångest och stress

Sömnproblem är ofta starkt kopplat till sådant som ångest, stress och låg livskvalitet.

Att sparande kan leda till bättre sömn tros därför främst bero på att man genom ett eget sparande kan minska sin oro och ångest över privatekonomin. Vilket leder till att man sover bättre om natten.

I rapporten har forskarna tittat på flera olika forskningsstudier, bland annat en där man följer tusentals människors sparande över en 10-årsperiod.

Studien visade tydligt att livskvaliteten förbättras om man sparar regelbundet – men också att den försämrades över tid om man inte sparade.

Flera sätt att förbättra sin sömn

Det finns naturligtvis också mer konkreta sätt att förbättra sin sömn.

Sömnexperter brukar bland annat rekommendera att man ska ha en regelbundenhet i sina sömnvanor och rutiner, samt att man ska ägna sig åt avslappnande aktiviteter på kvällen.

Det är också bra att undvika alkohol och kaffe på kvällen om man vill kunna sova gott.

Sömn gör dig yngre

Sömnen är som sagt viktig för oss människor.

Den kan till och med påverka hur gamla vi känner oss, enligt en studie från Stockholms universitet.

Att känna sig sömnig kan öka ens upplevda ålder med tio år, enligt forskarna.

– Att sova bra och känna sig ung främjar en mer aktiv livsstil och gör det lättare att engagera sig i beteenden som främjar en god hälsa, eftersom känslan att vara ung och pigg är viktig för vår motivation och vilja att vara aktiva, säger forskaren Leonie Balter enligt Forskning.se.

Foto: Kinga Howard

Text: Redaktionen


29 november 2025

JUST NU: Svensk artist rasar mot vinster – ”Helt horribelt”

2025 11 29

En svensk schlagerartist rasar.

Nyheten att eljättar som Vattenfall och Ellevio höjer elnätsavgifterna kraftigt har väckt starka reaktioner.

Nu går en känd svensk Eurovisionvinnare till angrepp mot statliga Vattenfall.

”33,4 miljarder i vinst”

Richard Herrey är en av Sveriges mest kända schlagerstjärnor. 1984 vann han Eurovision tillsammans med sina bröder i gruppen Herreys, med låten ”Diggi-loo diggi-ley”.

Men Herrey är också politiskt engagerad och har varit riksdagsledamot för Moderaterna.

Schlagerstjärnan är en av många som reagerar starkt på uppgiften om höjd elnätsavgift.

– Statliga Vattenfall gör 33,4 miljarder i vinst men höjer elnätsavgifterna med hela 14 procent, skriver Richard Herrey på X.

Han tycker att höjningen är hemsk.

– Det låter faktiskt helt horribelt. Det är heller inte första gången höjningarna legat långt över inflationen på senaste tio åren, noterar den tidigare schlagerstjärnan i inlägget.

LÄS OCKSÅ: "Trumps största brott hittills" - världen i gungning

”Kanske tar ut lite för mycket”

Richard Herrey menar att höjningen får vanliga människor att reagera. Den upplevs som väldigt provocerande, särskilt med tanke på den vinst som Vattenfall gör.

– Jag tycker det sticker enormt i ögonen på vanliga människor att det blir sådana enorma vinster och att man höjer avgifterna på det sättet man gör, säger han till Expressen.

Även Energimarknadsinspektionen och flera ministrar har reagerat på höjningen.

– När dessutom då tillsynsmyndigheten går ut och säger att de kanske tar ut lite för mycket. Det får inte vara så, säger Richard Herrey till tidningen.

Busch och Svantesson har reagerat

Igår rapporterades det också att energiminister Ebba Busch (KD) kallar upp elnätsbolagen efter den kritiserade chockhöjningen.

Även finansminister Elisabeth Svantesson (M) har reagerat på höjningen.

– Vid årsskiftet höjer elnätbolagen avgifterna kraftigt för många svenskar. Det är kostnader som är omöjliga att välja bort eller påverka genom sin konsumtion, skriver Svantesson på X.

– Prisregleringen på elnätsmarknaden är utformad för att företagen ska ha råd att göra de investeringar som behövs i elnäten, men Energimarknadsinspektionen säger att bolagen tar ut högre avgifter än vad som är motiverat och mycket pekar på att en orimligt stor del av prishöjningarna går till vinster, tillägger finansministern.

– Det är inte rättvist mot svenska konsumenter, menar Elisabeth Svantesson i inlägget.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik i konkurs

Foto: Bogomil Mihaylov

Text: Redaktionen


29nov2025

UPPGIFTER: Ukraina skickar vapen till Europa

2025 11 29

Ukraina är på väg att leverera vapen till Europa.

Länder i EU och Nato gör en stor insats för att stödja Ukrainas försvarskrig mot Ryssland.

Samtidigt kommer uppgifter om att Ukraina nu öppnar kontor i Europa – för att exportera vapen.

Kan verka motsägelsefullt

Kriget i Ukraina pågår för fullt, och samtidigt har den ukrainska försvarsindustrin nått en ny produktionsnivå.

Volodymyr Zelenskyj har tidigare öppnat upp för ukrainsk vapenexport, och nu är man på väg att gå från ord till handling, rapporterar Kyiv Post.

De första försäljningskontoren planeras att öppna i Berlin och Köpenhamn.

Det kan tyckas motsägelsefullt eftersom Ukraina är beroende av vapenexport från väst för att stå emot Ryssland – men det finns en förklaring.

– Flera vapenkategorier är fortfarande i allvarlig brist – artillerigranater, styrsystem, flygmissiler, reservdelar till flygplan och flygplanen själva. Dessa förmågor kan för närvarande inte ersättas inhemskt, rapporterar tidningen.

Samtidigt tillverkar Ukraina så många drönare att man både kan möta sina egna behov och exportera till utlandet.

LÄS OCKSÅ: "Vad i helvete händer?!" - fullständigt kaos i rysk region

Vill stärka EU

Vissa typer av vapen och krigsmaterial producerar man alltså till den grad att man kan exportera, vilket ses som en ny möjlighet för det krigsdrabbade landet.

– Den ukrainska industrin producerar till exempel tillräckligt många FPV-drönare, och dess kapacitet överträffar verkligen frontens behov. Men med vissa specifika typer av drönare, som interceptor-drönare, har vi fortfarande ett produktionsunderskott, säger Hryhoriy Shverk, grundare av drönarföretaget General Cherry, enligt tidningen.

Ukraina kan redan bygga runt 4 miljoner drönare per år, enligt Bloomberg. Många drönartillverkare arbetar dessutom fortfarande under sin kapacitet.

Att leverera till EU ses också som ett sätt att stärka de europeiska ländernas försvar, eftersom dessa är allierade till Ukraina och också hotas av Ryssland.

LÄS OCKSÅ: "Trumps största brott hittills" - världen i gungning

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen