Oväntad metod kan ge bättre sömn

2024 07 14

Forskare har hittat ett oväntat sätt att förbättra sin sömn.

Sömnen spelar en avgörande roll för människans välmående och förmåga.

Den påverkar bland annat vår koncentration, våra kognitiva förmågor och vår allmänna hälsa.

Därför kan det vara väldigt plågsamt att lida av sömnproblem.

Det finns många faktorer som påverkar hur bra vi sover, men nu har forskare vid Bristol University hittat en faktor som har oväntat stor betydelse, rapporterar BBC.

Sömnen och välmåendet förbättras

Det handlar om ekonomiskt sparande.

Att spara pengar varje månad har en oväntat stor betydelse för människors sömn- och livskvalitet, enligt forskarna i Bristol.

Det räcker att lägga undan väldigt små summor varje månad för att människans sömn och välmående ska förbättras, enligt den nya rapporten.

– Regelbundna sparare med låg inkomst har liknande nivåer av livstillfredsställelse som rika personer som inte sparar, uppger forskarna, enligt tidningen.

Kopplat till ångest och stress

Sömnproblem är ofta starkt kopplat till sådant som ångest, stress och låg livskvalitet.

Att sparande kan leda till bättre sömn tros därför främst bero på att man genom ett eget sparande kan minska sin oro och ångest över privatekonomin. Vilket leder till att man sover bättre om natten.

I rapporten har forskarna tittat på flera olika forskningsstudier, bland annat en där man följer tusentals människors sparande över en 10-årsperiod.

Studien visade tydligt att livskvaliteten förbättras om man sparar regelbundet – men också att den försämrades över tid om man inte sparade.

Flera sätt att förbättra sin sömn

Det finns naturligtvis också mer konkreta sätt att förbättra sin sömn.

Sömnexperter brukar bland annat rekommendera att man ska ha en regelbundenhet i sina sömnvanor och rutiner, samt att man ska ägna sig åt avslappnande aktiviteter på kvällen.

Det är också bra att undvika alkohol och kaffe på kvällen om man vill kunna sova gott.

Sömn gör dig yngre

Sömnen är som sagt viktig för oss människor.

Den kan till och med påverka hur gamla vi känner oss, enligt en studie från Stockholms universitet.

Att känna sig sömnig kan öka ens upplevda ålder med tio år, enligt forskarna.

– Att sova bra och känna sig ung främjar en mer aktiv livsstil och gör det lättare att engagera sig i beteenden som främjar en god hälsa, eftersom känslan att vara ung och pigg är viktig för vår motivation och vilja att vara aktiva, säger forskaren Leonie Balter enligt Forskning.se.

Foto: Kinga Howard

Text: Redaktionen


21 jan 2026

”Spik i kistan” – Trumps mardröm står för dörren

2026 01 21

Donald Trump har sedan han åter tog plats i Vita huset gått fram med en hård linje, i många fall också mot sina allierade.

För ett par dagar sedan kom dock en rapport som visar att det är amerikanerna själva som drabbas hårdast av presidentens tuffa handelspolitik, vilket marcusoscarsson.se tidigare rapporterat om.

– Utländska exportörer sänkte inte sina priser i någon nämnvärd utsträckning som ett svar på USA:s tullhöjningar. Ökningen av tullintäkterna på 200 miljarder dollar motsvarar 200 miljarder dollar som utvinns från amerikanska företag och hushåll, fastslår Kiel Institute i en kartläggning.

Slår tillbaka mot Trump

Nu kommer ytterligare rapporter som visar att Donald Trumps aggressiva politik slår hårt mot det egna landet.

Forskning från elituniversitetet Harvard, med ekonomiprofessor Kenneth Rogoff i spetsen, visar att världsekonomin befinner sig i ett långsamt skifte, rapporterar DN.

Dollarn håller på att förlora sin roll som den dominerande globala valutan.

Och skiftet skyndas på av Donald Trumps jakt på att stärka USA:s roll som maktspelare i världen.

Det krympande förtroendet för den amerikanska administrationen skadar istället den inhemska valutan och försvagar USA:s roll i världen, menar ekonomiprofessorn.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Grönland inget undantag

Donald Trumps senaste strid, i raden av presidentens många konflikter, gäller Grönland.

Trump har hotat med handelstullar för att få sin vilja igenom.

Men Harvardprofessorn framhåller att den nuvarande linjen främst kommer drabba USA.

– Jag tror att varje gång de här kriserna uppstår är det ännu en spik i kistan för dollarn, säger Kenneth Rogoff, till DN.

Börsen kan kollapsa

Ekonomiprofessorn varnar också för att börsen riskerar att kollapsa om ett tullkrig mellan USA och Europa blir verklighet.

Men i nuläget bedömer han ändå riskerna som relativt små.

– Om situationen eskalerar med motåtgärder från EU, ytterligare tullar från Trump och om EU faktiskt använder sitt ekonomiska kärnvapenalternativ, då kan börserna kollapsa, säger Kenneth Rogoff, till tidningen.

LÄS MER: Norge varnar för krig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21jan2026

Sänker avgift – lägre kostnader för hundratusentals hushåll

2026 01 22

Regeringen sänker avgifterna för förskola och fritidshem.

Maxtaxan – det vill säga taket för hur hög avgift kommuner får ta ut för barnomsorg – kommer att sänkas.

Enligt regeringen kommer det att leda till lägre kostnader för alla hushåll som nyttjar barnomsorgen. I dag är omkring 500 000 barn inskrivna på förskolan, enligt Skolverket.  

– Förskolan är helt avgörande för barns språkutveckling och för en bra start i livet. Det gäller inte minst för de barn som växer upp i hem där det inte talas svenska. Ingen familj ska behöva tacka nej till förskola för att plånboken inte räcker till, säger utbildnings- och integrationsminister Simona Mohamsson (L).

Mathias Bengtsson, utbildningspolitisk talesperson för Kristdemokraterna, kommenterar också den sänkta avgiften.

–  Att stärka barnfamiljernas ekonomi är en investering i tryggare familjer. Det gör det lättare för föräldrar att få ihop livspusslet, och skapar mer utrymme för närvaro, stabilitet och omsorg i vardagen. Det ger barn en fastare grund att stå på och ger samhället en större sammanhållning, säger han.

Sänkningen av maxtaxan bygger på en överenskommelse mellan regeringen och Sverigedemokraterna.

LÄS MER: Plötslig jätteförändring – för omstritt bidrag 

FAKTA: Sänkningen av maxtaxan 

- Regeringen har beslutat om en förändring i förordningen om statsbidrag till kommuner som tillämpar maxtaxa inom förskola och fritidshemmet som reglerar hur höga avgifter kommunerna får ta ut, beroende på hushållens inkomster och antalet syskon som deltar i förskola eller fritidshem.

- För att kompensera kommunerna för de lägre intäkterna har statsbidraget för maxtaxa förstärkts med 1 miljard kronor för 2026, och regeringen beräknar en förstärkning på 1,5 miljarder kronor från och med 2027.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen