OVÄDER: Klass 1-varning i 8 län

2021 10 03

Stora delar av Sverige drabbas just nu av oväder och SMHI går ut med varning i inte mindre än 8 olika län.

Från norr till söder – SMHI går ut med klass 1-varning för rejäla oväder i ett omfattande stråk som går ända från allra nordligaste Sverige hela vägen ned till Kungsbacka i norra Halland.

Risk för störningar i samhällsfunktioner

Klass 1-varning innebär att vädret blir så pass allvarligt att det innebär vissa risker för allmänheten och störningar för en del samhällsfunktioner. SMHI går nu ut med följande klass 1 varningar i Sverige:

Norrland

🔺 Norrbotten – Mycket hård vind med nederbörd i norra Lapplandsfjällen. Till måndag morgon.

🔺 Västerbotten – Mycket hård vind med nederbörd i Södra Lapplandsfjällen. Under söndagskvällen.

🔺 Jämtland/Härjedalen – Mycket hård vind med nederbörd i Jämtlandsfjällen och Härjedalsfjällen. Under söndagskvällen.

Svealand

🔺 Dalarna – Mycket hård vind med snödrev eller nederbörd i Dalafjällen. Under söndagskvällen.

🔺 Dalarna – Risk för höga vattenflöden i vattendraget Uvan med biflöden. Uppkommer mellan vart 5:e och 25:e år. Kan ge mindre översvämningsproblem.

🔺 Värmland – Risk för höga vattenflöden i vattendragen i stora delar av Värmland inklusive Uvan, Ljusnan, Rottnan och Röjdan med biflöden. Uppkommer mellan vart 5:e och 25:e år. Kan ge mindre översvämningsproblem.

Götaland

🔺 Dalsland – Risk för höga vattenflöden i vattendragen i Inre Dalsland.

🔺 Bohuslän & Göteborg – Risk för höga vattenflöden i vattendragen inklusive kustområdena och Öreskilsälven till mynningen av Munkedalsälven

🔺 Halland – Risk för höga vattenflöden i vattendragen i kustområden och norra delen av Hallands län.

Solsken i veckan

Veckan som kommer bjuder på en hel del solglimtar och mestadels uppehållsväder samt 12 – 16 grader från Skåne upp till Dalarna mitt på dagen.

I norra delarna av Sverige blir det regnigare och 2- 15 grader mitt på dagen.

[yop_poll id="719"]

Kunder till storbank varnas – förlorat 50 000 kronor

2025 11 04

Kunder till en storbank kan ha förlorat 50 000 kronor.

Valet av bank kan ha avgörande betydelse när man lånar pengar.

Nu visar en jämförelse att folk som har valt "fel" bank de senaste tio åren kan ha förlorat 50 000 kronor.

Kan ha förlorat 50 000

En genomgång från jämförelsesajten Zmarta visar att du kan ha förlorat stora summor pengar om du har valt fel bank för dina bolån de senaste tio åren, rapporterar SvD.

En genomgång av bankernas genomsnittliga snitträntor på rörliga bolån mellan 2015-2025, visar att skillnaderna är stora.

Storbanken Nordea är den bank som har tagit mest betalt för rörliga bolån, med en snittränta på 2,37 procent enligt tidningen.

Skandia har haft den lägsta snitträntan på 2,13 procent.

Enligt Zmarta innebär det att den som har ett lån på två miljoner kan ha förlorat nästan 50 000 kronor på att vara kund hos Nordea, som är dyrast, istället för Skandia, som är billigast.

– Det är en enorm skillnad, säger Zmartas hushållsekonom Ola Söderlind till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Pangbesked från Swedbank - berör hela Sverige

Högre snitt idag

Överlag har storbankerna haft högre rörliga boräntor än de mindre bankerna. Förutom Nordea är det Länsförsäkringar, Swedbank och Handelsbanken som har varit dyrast.

Snitträntorna idag är också högre än snittet generellt de senaste tio åren. I september låg snittet på 2,77 procent, medan tioårssnittet ligger på 2,24 procent. Siffrorna för oktober lär dock bli lägre.

– Riksbankens senaste räntesänkning innebär att skillnaden kommer att minska när vi presenterar nya snitträntor för oktober. Men trots att räntan har fallit kraftigt var september-räntorna fortfarande betydligt högre än snittet under de senaste tio åren, säger Ola Söderlind till tidningen.

Besked imorgon

Imorgon onsdag ska Riksbanken ge ett nytt besked om styrräntan.

Beskedet väntas bli att styrräntan kommer att ligga kvar på 1,75 procent, vilket MarcusOscarsson.se har rapporterat om.

Riksbankschef Erik Thedéen har själv sagt att räntan lär ligga kvar på nuvarande nivå ett tag framöver. Prognoser har också visat att återhämtningen av ekonomin börjar ta fart.

Det finns dock riskfaktorer, vilket bland annat Länsförsäkringar har varnat för.

En större global händelse skulle kunna slå hårt mot svensk ekonomi, vilket i värsta fall kan leda till att Riksbanken höjer räntan igen, enligt Länsförsäkringars chefsekonom Alexandra Stråberg.

LÄS OCKSÅ: DAGAR KVAR: Så gör Riksbanken med räntan

Foto: Christian Dubovan

Text: Redaktionen


4 november 2025

”Inget gott kan komma ur detta” – dystert besked om kärnvapen

2025 11 04

USA:s president Donald Trump vill återinföra kärnvapentester och Rysslands diktator Vladimir Putin drar sig ur viktiga kärnvapenavtal.

Agerandet från världens två största kärnvapenmakter oroar Juha Honkonen, docent i militärteknologi vid Försvarshögskolan.

Honkonen befarar att världen är på väg in i en ny kärnvapenkappupprustning.

Om kärnvapenavtalet START mellan USA och Ryssland – som begränsar antalet strategiska och löper ut i februari – inte förnyas kommer antalet kärnvapen i världen att öka snabbt, befarar Honkonen. 

– Om en sådan förhandlingsprocess bryts samman och förtroendet förloras, kommer det att bli mycket svårare att återgå till förhandlingsbordet. Det kommer sannolikt leda till att kärnvapenkapprustningen börjar om på något sätt, säger Honkonen till Iltalehti.

– Jag anser att det är mycket oroväckande att förhandlingslänken mellan de viktigaste kärnvapenmakterna kommer att brytas.

”Inget kan kan komma ur det”

Enligt Honkonen ”kan inget gott komma” från ett scenario där förhandlingarna mellan USA och Ryssland upphör.

– Förtroendet borde upprätthållas på någon nivå, säger han.

LÄS MER: Raseri mot Orbán – ”Specifikt stöd till Putin”

Trump anklagar Kina och Ryssland

Donald Trump har klargjort att USA kan komma att återuppta kärnvapentester.

– På grund av andra länders testprogram har jag instruerat krigsdepartementet att börja testa våra kärnvapen på lika villkor. Den processen kommer att påbörjas omedelbart, skrev presidenten på Truth Social i slutet av oktober.

Om uttalandet syftar på tester med skarpa kärnvapenladdningar vore det en dramatisk upptrappning. USA genomförde sitt senaste skarpa kärnvapentest 1992, Kina 1996 och Rysslands senaste kända test ägde rum 1990.

I en intervju med CBS;s ”60 Minutes” hävdar Trump att både Kina och Ryssland i hemlighet utför underjordiska kärnvapentester.

– Ryssland testar, Kina testar, men de pratar inte om det. Jag vill inte vara det enda landet som inte testar, säger presidenten.

LÄS OCKSÅ: Tung konkurs i Danmark – “Nordeuropas största”

Foto: Geralt

Text: Redaktionen