Ovaccinerade utgör stor fara för Sverige – ökar risken för mutationer

2021 07 24

– Det är inte bra. Det är mycket allvarligt, säger Sveriges vaccinsamordnare Richard Bergström om att en del inte vaccinerar sig.

Sveriges vaccinsamordnade Richard Bergström är mycket oroad över att en viss andel personer inte vill vaccinera sig utan istället luras av konspirationsteorier med mera. Det utgör en fara för Sverige.

– Även om vi når 80 % vaccinationsgrad kanske så är det fortfarande många som inte är vaccinerade. Det värsta tycker jag det är ju mutationerna. Att vi får mutationer och får nya varianter. Så länge det pågår aktiv smittspridning någonstans i världen, framförallt i vår närhet, så är det en fara för oss, det är inte alls bra det som händer just nu, säger Rickard Bergström till SVT.

Mycket oroväckande

Ute i Europa är det ännu fler som inte vaccinerar sig och i vissa länder florerar lögner och konspirationer kraftigt och vaccinationstäckningen är mycket låg på sina håll.

– Det är allvarligt. Det är mycket allvarligt. Det här är en kombination av att det är en allmän misstro till det offentliga, till myndigheter Och sen är det konspirationsteorier på sociala medier. Nej det här är inte bra, det är inte bra. Det är mycket oroväckande, säger Richard Bergström till SVT.

Kan drabba Sverige hårt

Vaccinationsmotståndet ute i Europa kan drabba även Sverige hårt.

– Vi kan drabbas av det här, dels har vi mycket folk som reser, vi har lastbilschaufförer och vi har turister. Vi har mycket flöden inom EU så vi får ju hit virus, säger han.

ANALYS

Det är viktigt att alla motverkar konspirationsteorier och lögner i sociala medier och på YouTube som också sprider mycket lurendrejeri om vaccinet.

Det säger sig självt att världens forskare, experter och mycket välutbildade personer som ägnat hela livet åt att forska i medicin och vaccin kan tusen gånger mer om hur vaccinet och pandemin fungerar än okända lurendrejare i sociala medier. Deras bluff är bokstavligt talat livsfarlig och utgör en stor fara för liv och hälsa.

INFO: Vaccinsamordnarens uttalande ovan gäller givetvis inte de som av medicinska skäl i nuläget ännu inte kunnat vaccinera sig. Det säger sig självt och den gruppen utgör dessutom en mycket liten andel.  

Foto: Regeringen

[yop_poll id="404"]

2 nov 2026

Finland trotsar Europa – slår till mot Ryssland

2026 11 03

Finland tar till krafttag mot Ryssland.

Finland planerar ett oväntat drag mot ryska idrottare.

Landet vill agera på egen hand – utan att invänta EU, rapporterar Yle.

Ska stoppa ryska idrottare

Finlands utrikesminister Elina Valtonen (Samlingspartiet) uppger att landet tänker driva igenom ett nationellt inreseförbud mot ryska idrottare.

Frågan har tidigare diskuterats på EU-nivå. Finland vill dock inte invänta ett gemensamt beslut från medlemsländerna, utan planerar att gå vidare med egna nationella åtgärder för att stoppa ryska idrottare från att resa in i landet.

– Om Ryssland fortsätter sitt anfallskrig kommer ryska idrottare inte att ha något att göra i Finland nästa år, skriver Elina Valtonen i ett inlägg på X.

Läs mer: Chocksiffra för V i ny mätning

Kan påverka alla 

Valtonen antyder att åtgärderna kan omfatta samtliga ryska idrottare, även dem som tävlar under neutral flagg.

– När det gäller exempelvis visumlagstiftningen är den kopplad till medborgarskap och inte till vilka symboler man tävlar under, säger hon till Helsingin Sanomat.

Exakt hur förbudet ska genomföras är ännu inte klart. Enligt Helsingin Sanomat handlar det sannolikt om förändringar i visumreglerna. Med dagens regler kan idrottare från Ryssland i vissa fall resa in i Finland för att arbeta, om de uppfyller villkoren.

I slutet av november väntas ryska längdskidåkare till Ruka för en deltävling i världscupen. Nästa vecka väntas även ryska hockeyspelare till Finland för NHL-matcher.

Uppmanar fler länder

Samtidigt har frågan om ryskt deltagande i internationell ishockey blivit alltmer aktuell.

Finlands idrottsminister Mika Poutala (KD) säger att han inte tror att Finland kommer att spela mot Ryssland i hockey-VM.

– Jag ser inte någon situation där idrottsförbundet och staten skulle ha olika uppfattningar i en fråga. Jag tror att slutresultatet blir att vi inte kommer att spela mot Ryssland i tävlingar, säger han till Helsingin Sanomat.

Finlands ishockeyförbund har under helgen varit i kontakt med flera stora europeiska hockeynationer för att undersöka möjligheten till en gemensam lösning.

Poutala menar att en bojkott från ett enskilt land inte skulle sätta särskilt stor press på det internationella ishockeyförbundet.

– Men om plötsligt fem eller sex stora hockeynationer säger att vi vägrar spela om Ryssland är med, då blir trycket på det internationella förbundet något helt annat, säger ministern.

Bakgrunden är ett beslut från idrottens skiljedomstol Cas, som innebär att Internationella ishockeyförbundet ska tillåta ryska landslag att delta i turneringar igen.

Läs mer: En miljon hushåll kan få pengar på kontot

Foto: President of Russia Office resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


02 nov 26

MISSTÄNKTA VALFUSKET: Nya uppgifter om Mohamed Ali

2026 11 02

Tre personer är misstänkta i förundersökningen som pågår om misstänkt valfusk i Borlänge, där Vänsterpartiets Mohamed Ali fick oväntat många personkryss och valdes in i riksdagen.  

Nu uppger polisen att två personer har förhörts.

En av dem uppger att han känner Mohamed Ali, rapporterar TV4 med hänvisning till mannens försvarsadvokat.

Mannen nekar till brott.

– De medgivanden han har gjort är enligt min uppfattning inte straffbara enligt det lagrum som är aktuellt i den här delen, säger advokaten Kristofer Stahre till kanalen.

”Bollen hos åklagaren”

Stahre vill inte kommentera vilka misstankar som riktas mot hans klient. Han uppger att polisen har redogjort för vad de bedömer som en brottslig handling, rapporterar TV4.

– Min klient förklarade sig, svarade på frågorna från utredarna och nu ligger bollen hos åklagaren, säger advokaten till kanalen. 

Husransakningar

Åklagarmyndigheten har uppgett att polisen har genomfört en rad utredningsåtgärder i Borlänge med anledning av utredningen om misstänkt valfusk. Bland annat har flera husransakningar ägt rum.

Polisens nationella operativa avdelning, Noa, har lett insatsen.

– Vid husrannsakningarna har polisen gjort olika beslag som kan vara intressanta för utredningen och dessa ska nu analyseras. Med hänsyn till förundersökningssekretess kommenterar jag inte vad beslagen består i, säger senior åklagare Oskar Edvardsson.

Läs också: Många pensionärer kan krävas på pengar – uppmanas kontrollera

Det här är otillbörligt verkande vid röstning

Det misstänkta valfusket i Borlänge utreds som otillbörligt verkande vid röstning.

Brottet kan exempelvis handla om att någon smugglar in eller förstör röstsedlar. Det kan också röra sig om att en valförrättare missbrukar sin ställning eller att någon erbjuder mutor för att få påverka hur en person röstar.  

– När det gäller påverkan på individer skulle ett otillbörligt agerande kunna handla om att hindra, tvinga, hota eller lämna en muta till en röstberättigad person för att han eller hon ska rösta på ett visst sätt, säger chefsåklagare Mats Jansson på Riksenheten mot korruption.

– Brott som avser tagande och givande av en förmån för att någon ska rösta på ett visst sätt påminner om brotten givande och tagande av muta, men skiljer sig från dem genom att mutbrotten kräver att mottagaren innehar en anställning eller ett uppdrag, fortsätter han.

Andra läser: IDAG: Populära sms-tjänster stängs ner för svenska bilister 

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen