Oroväckande uppgifter om unga som haft Covid-19

2024 06 29

Nu kommer alarmerande uppgifter om unga som har haft Covid-19.

I Norge var det ovanligt många unga som dog av sjukdom under förra året.

378 norrmän i åldern 1-39 år dog i olika sjukdomar under 2023, vilket är en överdödlighet på över 50 procent jämfört med perioden 2010 till 2019, rapporterar NRK.

Det handlar bland annat om sjukdomar som cancer och hjärt- och kärlsjukdomar, men den största överdödligheten skedde inom kategorin ”alla andra sjukdomar”, enligt uppgifter från norska Folkhälsoinstitutet som kanalen återger.

Forskare tror att överdödligheten bland unga kan vara kopplad till Covid-19.

Oroad över konsekvenser

Det är bland annat forskaren och statistikern Richard White vid FHI som slår larm om siffrorna.

Han tror att överdödligheten (jämfört med förväntade siffror) kan förklaras av att många unga har haft Covid-19 tidigare, och att det har eftereffekter som har försämrat ungas hälsa.

– Jag är oroad över att konsekvenserna av covid-19 inte utvärderas tillräckligt av de norska myndigheterna. I regeringens strategi nämns inte seneffekterna av covid-19, säger Richard White till kanalen.

”Spelar en förklarande roll”

Richard White menar alltså att Covid-19 kan ha mer långtgående effekter än väntat.

Därför är det farligt om befolkningen utsätts för viruset upprepade gånger, anser han.

– En omfattande rapport drar slutsatsen att sjukdomen kan orsaka skador på kroppens alla organ, säger White, som dock understryker att det här är hans egna uppfattningar och inte nödvändigtvis FHI:s.

Han menar att det har skett en kraftig ökning av sjukdom och dödsfall i Norge jämfört med före pandemin, och att man måste titta på helheten och se hur det hänger ihop.

– Jag tycker att det är tydligt att covid-19 spelar en förklarande roll bakom alla dessa trender, säger Richard White till NRK.

Alla håller inte med

Richard White får medhåll av vissa experter, men också mothugg.

Bland annat så menar Preben Aavitsland vid FHI att det inte alls finns mycket som talar för att sena effekter av Covid-19 leder till överdödlighet bland unga.

Foto: Engin Akyurt

Text: Redaktionen


15 maj 26

Ring direkt – polismeddelande till svenska folket

2026 05 15

Alla svenskar uppmanas att vara extra vaksamma.

Detta med anledning av en pågående stöldvåg.

På kort tid har tre husbilar stulits i Linköping, Bankeryd och Ulricehamn.

– Två av husbilarna stod på uppställningsplatser, medan husbilen i Ulricehamn stals från ett företag, uppger polisen.

Nu varnas alla med husbil.

– Från polisens sida vill vi varna husbilsägare för att nya stölder kan komma att ske, det gäller även andra märken och modeller, skriver polisen.

Uppmanar alla: Ring direkt

Polisen vädjar även om hjälp från allmänheten.

Myndigheten betonar att man efterlyser vittnen till stölderna och välkomnar tips som kan underlätta utredningarna och förhindra nya stölder.  

– Om du har sett något som avviker vid uppställningsplatser, exempelvis obehöriga som åker runt och rekognoserar för framtida stölder, hör av dig till polisen på telefonnummer 114 14! skriver polisen.

Kan ha lämnat landet

Det finns en betydande risk att de stulna husbilarna redan har lämnat Sverige.

– Historiskt har stulna husbilar förts ut ur landet med manipulerade chassinummer och falska registreringsskyltar, uppger polisen.

LÄS MER: Glädjebesked för svenskar – inför sommarresan

”Går i vågor”

Under 2025 efterlystes 32 husbilar i Sverige jämfört med 72 året tidigare.

Flera av ägarna får aldrig tillbaka sina fordon. Återfinnandegraden ligger på 41 procent, rapporterar Husbil.se.

– Det går lite i vågor gällande stölder av husbilar i Sverige. När kriminella ligor ligger bakom husbilsstölden är det ofta svårt att hitta husbilarna igen men man ska aldrig ge upp och tänka att den husbilen ser jag inte igen, säger Mats Carlsson, utredare på Larmtjänst, till sajten.

I Sverige finns det omkring 120 000 registrerade husbilar, enligt Husvagns- och Husbilsbranschens Riksförbund (HRF),

LÄS OCKSÅ: Biljätte har ”värsta året någonsin” – miljardförlust på elbilar

Foto: . Leupe resp Koyos

Text: Redaktionen


15 maj 26

Stor förändring för pant i Sverige redan i sommar

2026 05 15

I mitten av 2025 höjdes pantbeloppet på dryckesförpackningar i Sverige.

Panten ökade från en till två kronor på aluminiumburkar och små petflaskor.

På stora petflaskor höjdes beloppet från två till tre kronor.

Men höjningarna har än så länge inte fått genomslag i Sverige. Hela 80 procent av förpackningarna har kvar de gamla pantbeloppen, rapporterar Sveriges Radio. 

Men snart blir det ändring på det.

Från och med 1 juli 2026 väntas en kraftig ökning av flaskor och burkar  med de högre pantbeloppen.

Det uppger Katarina Lundell, marknads- och kommunikationschefen på Pantamera.

– Vi kan se att det kommer fler och fler artiklar som har det nya pantbeloppet på sina förpackningar. Vi tror att det kommer bli en kraftig ökning under tredje kvartalet 2026, säger hon till radion.

För tidigt att utvärdera

Skiftet till de nya pantbeloppen har varit en utdragen process, uppger Katarina Lundell.

– Alla producenter ska ställa om och byta koder och pantmärke på alla förpackningar – så det tar lång tid. Men vår förhoppning är att panthöjningen ska ge en jättebra effekt, säger hon till radion.

Vidare konstaterar Lundell att det är för tidigt att utvärdera effekten av panthöjningen.

LÄS MER: Glädjebesked för svenskar – inför sommarresan

Sverige är världsledande

Syftet med höjningen är att få allmänheten att panta mer.

– Sveriges pantsystem är världsledande, eftersom konsumenterna vet att det gör skillnad för miljön och klimatet att panta. Vi ser varje år en liten ökning av vår höga pantningsgrad som nu ligger strax under 90 procent, sade Tomas Kjellker, vd på Returpack/Pantamera, i samband med beslutet.

– Genom att göra den här höjningen ger vi systemet ytterligare en skjuts så att vi kan återvinna ännu fler burkar och flaskor, tillade Kjellker.

LÄS OCKSÅ: Biljätte har ”värsta året någonsin” – miljardförlust på elbilar

Foto: PantaMera

Text: Redaktionen