Oroväckande uppgifter från Ukraina

2023 03 11

Wagnergruppen uppges närma sig den viktiga staden Bachmuts centrum.

Ryska styrkor har i flera månader försökt ta över den viktiga staden Bachmut, som skulle innebära en symbolisk seger för Ryssland.

Nu uppges den ökända Wagnergruppen göra vissa framsteg kring staden och är bara drygt en kilometer från stadens administrativa center.

Det hävdar gruppens militärchef Yevgeny Prigozhin, rapporterar CNN.

– Det där är en femvåningsbyggnad där röken kommer från - byggnaden för stadsförvaltningen, stadens administrativa centrum. Det är en kilometer och 200 meter bort, säger Prigozhin i en video som geolokaliserats av CNN.

Hårda strider

Mycket hårda strider fortsätter i regionen och Ryssland lägger alltjämt stora resurser på att försöka ta staden.

– Det här är platsen där Ukrainas väpnade styrkor kommer att genomföra en motoffensiv från norr, det är viktigt för oss att krigarna täcker våra flanker. Om flankerna är täckta är allt i ordning, om inte, då kommer PMC Wagner att omges, tillsammans med ukrainarna som är inne i Bachmut, säger militärchefen.

Kontrollerar delar

Enligt en uppdatering från det brittiska försvarsministeriet kontrollerar Ryssland den östra delen av Bachmut.

Frontlinjerna är nu vid floden som rinner i mitten av staden.

– Ryssland har närmat sig Bachmut med en stor del av sin utbildade militära personal, resterna av sin professionella armé, såväl som de privata företagen, säger en rådgivare till president Zelensky.

Dödsfall i Cherson

Tre civila dödades under en attack mot Cherson i södra Ukraina på lördagen.

Ytterligare tre personer, däribland en äldre dam, skadades i attacken.

– I dag har de ryska ockupanterna träffat Cherson igen, på Mykolayivsky-vägen nära en butik dödades tre personer, säger stadens guvernör enligt The Guardian.

Extra säkerhetsåtgärder

Ukrainas inrikesminister menar att extra säkerhetsåtgärder kommer tillsättas efter attackerna i veckan.

På torsdagen riktade ryska styrkor 95 missiler mot olika delar av Ukraina, däribland sex stycken ballistiska Kinzhal-missiler.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


3 nov 2026

Lågprisjätte utmanar Biltema – öppnar 20 nya varuhus

2026 11 04

En svensk lågpriskedja går på offensiven.

En lågprisjätte storsatsar i Sverige och börjar närma sig Biltema i kampen om kunderna.

Nu planeras 20 nya varuhus på kedjans olika marknader.

Jula fortsätter att växa

Det handlar om Jula, som de senaste åren haft en stark utveckling.

Under fjolåret omsatte koncernen 12,2 miljarder kronor och under årets första fem månader ökade omsättningen.

I somras rapporterade företaget en rekordstark inledning på året, med en omsättning som fram till maj hade ökat med 500 miljoner kronor jämfört med motsvarande period året innan.

Enligt Freddy Johansson, landschef på Jula Sverige är ett brett sortiment med produkter i olika prisklasser en viktig förklaring till framgångarna.

Läs också: USA: ”Mycket nära en deal”

Planerar 20 nya varuhus

Jula har stora expansionsplaner framöver. Enligt Lennart Karlsson, vd för Jula Logistics, och Magnus Kristofersson, chef för Jula Holdingkoncernen, befinner sig företaget i en period av kraftig tillväxt.

Målet är att öppna 60 nya varuhus under de kommande tre åren.

– Expansionstakten vi nu befinner oss i gör det svårt att helt planera för framtiden. Vi har en satt treårsplan men utöver det är det svårt att veta, sade Magnus Kristofersson, till Skaraborgs Allehanda, i våras.

Planerna för nästa år är redan stora.

– Vi har en plan på en handfull ytterligare varuhus nästa år i Sverige. Vår vd har gått ut med att vi ska öppna 20 stycken totalt på alla våra marknader, varav 4–5 av dem ska öppnas i Sverige, säger Freddy Johansson till Dagens Handel.

Jula har i dag 76 varuhus i Sverige. Bland de kommande etableringarna finns Härnösand, där ett varuhus ska öppna i december, och Ystad, där öppningen förhoppningsvis blir av i mars nästa år.

Det finns dessutom planer på fler etableringar i både stora och mindre städer.

Konkurrensen hårdnar

Jula är inte ensamt om att satsa på fler butiker. Konkurrensen inom lågprishandeln växer, samtidigt som flera kedjor rustar upp sina befintliga butiker och letar efter nya etableringsmöjligheter.

Biltema och Clas Ohlson är två av de stora aktörerna på marknaden.

Även finska Puuilo med 56 butiker, planerar att ta sig in på den svenska marknaden med ett par pilotbutiker.

Men konkurrensen oroar inte Jula-chefen.

– Vi är väldigt trygga i vår affärsmodell och vårt sortiment och vårt kundmöte. Jag går inte och oroar mig. Men det är klart att det är konkurrens. Då gäller det att vässa sig och vara bra på alla delar i själva kundupplevelsen, säger Freddy Johansson till Dagens Handel.

Andra läser: Butikskedjans jättebesked: Ska öppna nästan 1 500 butiker

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


3 november 2026

Nytt krav från V i regeringsfrågan

2026 11 03

V ställer krav på inflytande.

Idag har riksdagen tagit ställning till Elisabeth Thand Ringqvist (C) som nästa statsminister. Resultatet blev ett tydligt nej. Nu ger talmannen Andreas Norlén sonderingsuppdraget till Ulf Kristersson (M).

– Jag kommer fortsätta föra samtal med olika partier. De samtalen kommer ske i relativ tysthet för att få så förtroendefulla samtal som möjligt under den här första veckan, säger statsministern under en pressträff efter beskedet.

Kristersson vill inte se uppdraget som hopplöst.

– Sannolikt mycket svårt, men kanske inte helt omöjligt, säger han.

Besked från V

Efter dagens omröstning i riksdagen ser Nooshi Dadgostar (V) bara en möjlig väg framåt, rapporterar Aftonbladet.

– Det är en rödgrön regering med S, V, MP och V i en och samma regering, en regering som lutar åt vänster, säger hon till tidningen.

Läs också: Viktig varning om vinterdäck – många har ingen aning

Nytt krav

Dessutom fastslår V-ledaren ett nytt krav i regeringsfrågan. Sedan tidigare har partiet varit tydliga med att de inte kommer stödja en regering där de inte själva sitter med.

Nu slår Nooshi Dadgostar också fast att V kommer kräva större inflytande än C i ett potentiellt regeringssamarbete där de båda ingår, och hänvisar till valresultatet och respekt för väljarna.

– Det är klart att vi kommer att föra in så pass mycket politik som motsvarar de 8,4 vi har. Centerpartiet har 7 procent, då kommer de att få igenom politik som motsvarar det, säger hon till tidningen.

Tar processen framåt

Elisabeth Thand Ringqvist (C) nederlag i dagens statsministeromröstning var väntad, också av partiledaren själv.

– Det är ju ändå en formell process. Det var också ett sätt för oss att ta den här frågan framåt, och att vi också tog ansvar för att jag hade sonderat för en mittenregering, säger hon, till SVT.

Stänger dörren

Samtidigt meddelar Magdalena Andersson (S) att arbetet med att samla ett regeringsunderlag pågår för fullt.

– Jag jobbar ju hela tiden för att vi ska kunna få en regering på plats som kan förverkliga den nya riktning som svenska folket har röstat för, säger hon till kanalen.

Läs mer: USA backar – stoppar stöd till Israel

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen